Karavan Seçimi ve Karavan Çeşitleri

Maceraya aç bireylerin istediği şeylerden biri de bir aracı karavana dönüştürmek. Bizim planımızda ileriki vadede bir karavan alıp yaşantımıza karavanla devam etmek. Bu ne zaman gerçekleşir bilemeyiz elbette. Ama fırsatını bulduğumuz zaman böyle bir şey yapmak istiyoruz.

Bir aracı karavana çevirmek için dikkat edilmesi gereken birçok etken var ve her biri kendi içlerinde çok önemli konular. Karavanla dünyayı gezmek isteyenlerin yaptığı araç araştırmaları, araçlar arası karşılaştırmalar çok önemli. Çünkü, düşündüğünüzde kendinize bir ev alıyormuş gibi ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Karavancılık, hayatınızı ortalama 10 m2’ye sığdırmak, tek bir oda içinde oturma odası, yatak odası, mutfak olması nasıl bir şey, bunu gerçekten istiyor musunuz, tartmak lazım öncelikle.

karavan nasil secilir 400x266© the_wayward_blonde
donusturulebilir karavan secimi 400x266© markus.wollenberger

Karavan seçimi için dikkat edilebilecek birçok nokta bulunuyor. Büyüklüğü, iç tasarımı, aracın gücü, kişi kapasitesi, tuvalet ihtiyacı, özgür alan boşluğu… Karavan seçimi de aslında tüm bu ihtiyaçların paralel olarak düşünülüp, eleme ile en uygun aracı bulma yönünde ilerleme gösteriyor. Çünkü hepimizin karavan da yaşama düşüncesinin altında yatan standartları farklı olabiliyor. Bazılarımız rahatlık üzerine bir karavan seçerken, bazıları da beni her yere götürsün, rahat olmak o kadar da önemli değil diye düşünüyor. Bu iki seçenekten de feragat edip orta yollu bir araç seçimi de yapmanız mümkün tabii ki. Araştırmalarımızı, düşüncelerimi sizinle de paylaşıp karavanla yoluna devam etmek isteyenlerin kafasında bir fikir oluşturabilir kanaatindeyiz.

Karavan Türleri

Karavanlar kendi içlerinde türleri olan araçlardır ve karavan seçimi bu uzun yolda öncelikli iştir. Karavan türlerini üç ana gruba ayırarak hangi karavanın nasıl olduğundan bahsedelim. Bu karavanların tamamında ev tipi buzdolabı, mutfakta ocak, hatta güneş enerjisini elektriğe dönüştürebilen solar paneller ve yaşam aküsü gibi yaşamak için gerekli olan her şeyi kurmak, kullanmak mümkün.

Çekme Karavan

Römork tipi çekme karavanlar, arabaların çeki demirine takılıp çekilen karavan türü. Aracınızın motor gücü ve çekme kapasitesi ile ilişkilendirmek lazım çekme karavan seçimini. Aracınızın maksimum çekme ağırlığını bilerek karavan düşünmelisiniz. Çekme karavanlar da ikiye ayrılıyor. 750 kg altı ve üstü şeklide. 750 kg üstü olan karavanlar ruhsata tabi.

Caretta Karavan: Başka ayırt edici özellik de aks sayısı. Büyük karavanların bazıları ikiz aksa sahiptir. İkiz akslı karavanların manevrası kötü, ancak yol tutuşları iyidir. Büyük oldukları içn motoru güçlü araçlar tarafından tercih edilir. Bir de caretta karavan vardır, tek akslı ve çok daha küçük. Caretta karavanların bir de daha ağır arazi şartlarına uyum sağlayan off-road türleri var. Tüm araç grupları için uygun olan bu mini çekme karavanlar, genelde iki kişilik bir yatağın sığabileceği boyuttadır. Caretta karavanların tuvaletleri yoktur ve mutfağa ulaşmak içn dışarı çıkmak gerekiyor. 750 kg’ın altında olduğundan ruhsat çıkarmak gerekmiyor.

Çekme karavanın artıları bence kısa süreli seyahatler için ideal. Ama park sorunu, şehir içinde, dar yollarda kullanma zorluğu, içinde yaşam alanı olmaması gibi etkenleri ile bizim tercih edebileceğimiz bir karavan türü değil. Çünkü bunları zaten binek arabamızla ve çadırımızla da yapabiliyoruz.

Çekme karavanların avantajları

  • Çekme karavanlarla gideceğiniz yere kadar gidip, karavanı orada bırakıp binek arabanızla devam edebiliyorsunuz hayatınıza.
  • Motokaravanların vergileri çok ve her yıl vizeye girme zorunluluğu var. Çekme karavanların bu derdi yok. Üstelik çekme karavanların köprü derdi olmadığı için istediğiniz köprüden geçebiliyorsunuz.

Motokaravan

Campervan olarak adlandırılan motokaravanlar panelvan türü araçların içinin yaşam koşullarına uygun dekore edilmesiyle oluşan araçlar. Bu araçlar çekme karavan gibi araçtan bağımsız değil, bizzati aracın kendisi aynı zamanda karavan olarak kullanılıyor. Motokaravanlar da kendi içinde çeşitli gruplara ayrılıyor. Şoforün üzerinde aracın çıkıntısı bulunan araçlara alkovenli karavan deniyor. İçi motokaravanlar arasında en geniş olan araç olmasına rağmen yollarda kullanımı diğerlerine göre daha sınırlı ve kısıtlı. Semi-Entegre Karavanlar ise alkovensiz. Bu tür araçların daha kompakt bir yapısı olur.

Bu tür karavanların avantajları da içinde yaşam alanı olması. Dışarı çıkmadan, aracın içinde uyuyabilir, yemeğinizi pişirebilir, televizyon izleyebilirsiniz. Hatta kimi araçlarda tuvalet ve banyo bile kurulabiliyor. Negatif yanı ise böyle bir karavana sahip olabilmek için maddi durumunuzun iyi olması gerekiyor.

Motokaravanın Avantajları

  • Motokaravanlar özellikle güvenlik söz konusu olduğunda daha çok tercih ediliyor. Çünkü motokaravanın zaten içindesiniz ve kapılar da kilitli. Bir problem oluştuğunda hemen aracınızı çalıştırıp bulunduğunuz bölgeden ayrılabiliyorsunuz.
  • Yüksek kesimlere ve yaylara çıktığınızda genellikle uçurumlu yerlerden çıkarsınız ve aracın güvenliği ve motor gücü için motokaravanlar daha elverişli olabilir. Çekme karavanların kontrolü arazi şartlarında daha zorlu olabilir.
  • Park yeri bulma konusunda motokaravanlar çekme karavanlara göre daha avantajlı. Çekme karavanları nereye park edeceğinizi ya da nerede muhafaza edeceğinizi düşünerek hareket etmek gerekiyor. Motokaravanlar bir araçlık park yeri işgal ederken çekme karavanlar üç araçlık yer işgal edebiliyor.

Dönüştürülmüş Karavan

Panelvan minibüsler, ideal olarak karavanlara dönüştürülme kapasitesine sahip olan araçlardır. Aslında bakarsanız karavanı bir yaşam alanı olarak düşündüğümüzde Fiat Doblo ya da arkası geniş jiplerin bile karavan yapımı için müsait olduğunu anlayabiliriz.

4x4sprinter karavan 400x266© syncvans
landrover defender campervan 400x266© landroveroffroadextrem

Karavan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karavan seçerken aracın büyüklüğünün önemli bir etken olduğundan bahsettik. Karavanlar için muayene süresi ve ücreti, zorunlu trafik sigortası ve motorlu taşıtlar vergisi gibi düzenli olarak yapmamız gereken harcama listelerini de bilmemiz gerekiyor. İstanbul’u ve Marmara Bölgesi’ni sıklıkla kullanıyorsanız, körfez geçişi ve boğaz geçişi ücretleri ve hakları da araç sınıfına göre değiştiğini bilmek gerekiyor. Kimi araçlarda aks mesafesi ve kısa veya uzun şase olması fiyatlarda ciddi farklara neden olabiliyor. Ehliyet tipleri de farklılaşabiliyor. 3500 kg ağırılığının altındaki araçları B tipi sürücü belgeliler kullanabiliyorlar, 3,5 ton üzerindeki araçlar ağır vasıtaya giriyor.

Campervan dediğimiz, büyük araçların karavanlara dönüşüm süreçlerine başlamadan önce araç seçimi konusunda belirlememiz gereken etmenlerden biri aracın çekişi. Mercedes Sprinter gibi 4 çekerli (4WD) araçların yanısıra, yine kendi içinde ayrılan önden (FWD) ve arkadan (RWD) araçları inceleyeceğiz, her birinin avantajları ve dezavantajları var.

Önden Çekişli Minibüsler (FWD): Karavan için tercih edilen, önden çekişli minibüsler arasında Peugeot Boxer, Fiat Ducato, Renault Master’ı görebiliriz. Önden çekişli araçlar yakıtı daha iyi kullanır, daha az yakar. Yükseklik ve genişlik olarak daha avantajlıdır. Daha az tutuş sağlayan bu araçlar yüklendiğinde güçten düşer.

Arkadan Çekişli Minibüsler (RWD): Arkadan çekişli minibüsler arasında karavana uygun olanlar Volkswagen Crafter, Ford Transit, Mercedes Sprinter ve Iveco Dailiy araçlarını gösterebiliriz. Bu araçlar daha iyi tutuş kapasitelerine sahip. Çekişleri arkada olduklarından daha güçlü motor seçenekleri vardır. Daha çok yakar.

Araç seçimleri tamamen gezme biçiminizle ilgili. Kaç kişi olduğunuza göre karar vermeye başlayıp, hangi şartlar altında vaktinizi geçirebileceğinizi süzmeniz ve sornasında karar vermeniz gerekiyor. Tabii ki bir karavan satın almadan önce karavan hayatının nasıl olduğu görmeli, bu nedenle öncelikli olarak karavan kiralamanız gerekiyor.