Karl Köprüsü

Prag’ın özgün silüetini belirleyen yapılardan biri Karl Köprüsü‘dür. Vltava Nehri ile ikiye ayrılan Prag’ın her iki ucunu da birleştiren Karl Köprüsü görülmeye değer, Prag gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Charles Bridge ya da Karluv Most olarak da bilinen Karl Köprüsü, Bohemya ve Kutsal Roma İmparatoru IV. Karl adına yaptırılmış bir köprüdür. 1300’lü yıllarda hüküm sürmüş olan ve Prag’ı imparatorluk başkenti yapan Karl’ın ismini Prag‘da Karl Üniversitesi, Karl Meydanı gibi birçok yerde görmek mümkün.

prag charles koprusu vltava nehri 400x266
prag charles koprusu gezilecek yerler 400x266

516 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki köprü birbirinden farklı heykeller ile süslenmiş. Yaklaşık 30 heykel bulunan heykellerin çoğu replika versiyonları. Çünkü yüzyıllar boyunca burada bulunan orijinal heykellerin çoğu ya hasar görmüş ya da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları için ulusal müzede koruma altına alınmış.

Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi, Aziz Jan’ın nehre atıldığı yerde bulunan Lorraine Haçı ile atılışının betimlendiği rölyef, Aziz Kyrillos ve Aziz Methodios heykeli, Bruncvik heykeli, Meryem Ana heykeli, Azize Luitgard heykeli ve Kutsal Üçleme Tarikatı gibi birbirinden farklı ve anıtsal heykeller, Karluv Most’u süslemekte.

prag charles koprusu heykelleri 400x266
prag charles koprusu isa heykeli 400x266

Araç trafiğine kapalı olan Karluv Most, turizm açısından da önemli, çünkü üzerinde birçok seyyar satıcı, ressam ve müzisyen para kazanmak için konumlanmış, ziyaretçileri bekliyorlar. Dolayısıyla yaptıracağınız herhangi bir resim ya da alacağınız herhangi bir hediyelik eşyanın arka sokaklara göre bir miktar daha pahalı olması muhtemel.

Prag’ı gezmek isteyen turistlerin ilk olarak geldiği ve Prag’da en çok adı geçen köprü olarak ün salan, Charles Köprüsü’nün huzurlu ve romantik bir manzarası var. Prag’daki ilk köprü olması nedeniyle önemli bir yeri var bu köprünün. Köprüden geçişlerin kontrol altında tutulması nedeniyle köprünün Old Town tarafındaki ucuna bir, diğer ucuna iki olmak üzere toplamda üç kule ile korunmuştur günümüze kadar.

prag charles koprusu ikili kuleler 400x266
prag charles koprusu old town kulesi 400x266

Old Town Bridge Tower

Karluv Most’un her iki yakasında da bulunan kulelerine çıkmak mümkün ve köprünün harika manzarasını köprünün başka bir noktasından izleme imkanına sahip oluyorsunuz. Biz Old Town tarafında kalan kuleye çıkmayı tercih ettik, iyi ki de buraya çıkmayı tercih etmişiz.

1380 yılında inşası tamamlanan kulenin tepesine ulaşmak için 138 basamak çıkmalısınız. Charles Köprüsü’nü ve Vltava Nehri’ni kuşbakışı olarak en iyi izleyebileceğiniz nokta burası. 90 CZK karşılığında en iyi Gotik kulelerden biri olan bu kuleye yaz döneminde saat 22:00’ye kadar çıkabilirsiniz.

Karl Köprüsü Müzesi

Bir Ortaçağ mimarisi olan Karl Köprüsü, tarihi ve inşası ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Old Town Köprü Kulesi’nin hemen yanındaki Karl Köprüsü Müzesi‘ne girebilirsiniz. Müzeye giriş kişi başı 170 CZK.