Kars Ulu Camii

Osmanlı devleti döneminde Kaleiçi Mahallesi’nde bulunan birkaç Osmanlı yapısından biri de Kars Ulu Camii‘dir. Ulu Camii ilk olarak 16. yüzyılda Sultan III. Murat tarafından inşa edilmş, fakat İran saldırıları sırasında Şah Abbas’ın orduları tarafından cami yıkılmış.

17. yüzyılda Sultan İbrahim döneminde Kars Beylerbeyi Dilaver Paşa tarafından inşa edilmiş ve uzun yıllar Kars halkının ibadethanesi olmuş. Osmanlı Rus savaşı sırasında silah deposu olarak kullanılan Kars Ulu Camii, Rusların gitmesinden sonra Ermenilere bırakılmış.

kars ulu camii on cephesiKars Ulu Camii

Kars Ulu Camii’nin dramatik bir yüzü de bulunuyor. Söylenene göre 1918 yılında Ermeni taşnak çeteleri, Kars’lı bazı vatandaşları anlaşma yapmak üzere camiye toplamış ve 286 kişi burada diri diri ateşe verilmiş.

kars ulu camii on yuzu 400x266
kars ulu camii gezilecek yerler 400x266

Bu katliamdan sonra cami Yanık Yağlı Cami olarak gösterilmeye başlanmış. Caminin büyük bir kısmı günümüze kadar gelememiş, yıkılmış, tahrip olmuş. Yapılan bir restorasyonla orijinalinden bağımsız bir şekilde yeniden ayağa kaldırılmış, ama geçmişin izlerini günümüze taşıyan bir kısmı hala korunuyor. Caminin etrafında dolaştığınızda koyu renkli tarihi duvar kalıntılarını görebilirsiniz.

kars ulu camii yanik yagli duvarlari 400x266
kars ulu camii ic tarafi 400x266

Caminin içine girdiğinizde ise durumun farkına vararak hareket etmek gerekiyor. İnsanlardan duvarlara sıçrayan kan ve yağ izlerini, minberin yan tarafındaki koyu renkli duvarda ve ayakkabıların konduğu duvardaki sarı levhalarda apaçık görmek mümkün.

kars ulu camii kars kalesindenKars Kalesi'nden Ulu Cami

Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan Ulu Cami’ye gittiğinizde çevrenizde birçok Osmanlı dönemi yapısı görürsünüz. Kars Kalesi, camiler ve hamamlar bunlardan bazılarıdır. Hatta 10. yüzyılda kilise olarak inşa edilen ve sonradan camiye dönüştürülen Kümbet Camii‘yi de mutlaka görün. Kars ile ilgili her şeye Kars gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.