En İyi 8 Kaş Plajı Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin en güzel denizine sahip olan Kaş koylarında, Kaş plajlarında denize girmek farklı bir deneyim. Altı görünecek kadar berrak olan bu denizin ısısının ise yükseldiği pek söylenemez. Ama sıcak havalarda öyle güzel serinletici bir havası vardır ki, Kaş’ı güzel yapan nedenlerden biri de bu. İşte beğendiğimiz Kaş plajları ve koyları listesi.

Kaş’ın üst kesimlerinde bulunan bir antik kenti var, ismi Phellos. Phellos’un kelime anlamı kayalıktaki yer demek. Kaş’ın denizinde birkaç nokta haricinde plaj bulamazsınız. Kaş demek, denize kayalıklardan girmek demek. Antalya Kaş plajlarının kayalık özelliği nedeniyle Kaş kıyıları temiz görünmeyi başarıyor. Denizinde herhangi bir kumlanma olmadığından denizin berraklığı sualtını görmemize olanak tanıyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Denizin berrak olması demek, sualtı zenginliğine şahit olmamız demek. Kaya yapısı nedeniyle kum bir plaj ile kıyaslanamayacak ölçüde seyir zevki sunan Kaş’a giderken yanınıza mutlaka gözlük ve şnorkelinizi alın. Peki tamam da Kaş’ta nerede yüzülür? Kaş’ta denize girilecek yerler nerelerdir?

Küçük Çakıl Plajı

Küçük Çakıl Plajı, Kaş merkezden 600 metre yürüme mesafesinde. Kaş’ın merkezine en yakın plaj. Plajın bir yanında Derya Beach, diğer yanında Çınarlar Beach adında iki farklı işletme bulunuyor. Bu işletmelere giriş ücretli ve içeride o kadar harcama hakkınız oluyor. Kaş’ın genelinde böyle bir giriş ücreti algoritması var. Küçük çakıllara sahip 10 metrelik küçük bir kıyısı var buranın. Bu kısma küçük bir merdiven aracılığıyla ücretsiz inebilirsiniz. Yeraltı kaynak sularının denize bu bölgeden ulaşması nedeniyle yer yer çok soğuk olabiliyor. İsterseniz kayalıklar üzerine kurulu işletmelerin platformlardan da denize girebiliyorsunuz. Koordinat: 36°11’50.21″ N 29°38’38.37″ E

antalya kas kucuk cakil plajiKüçük Çakıl Plajı

Büyük Çakıl Plajı

Büyük Çakıl Plajı ise Kaş merkeze 1,7km uzaklıkta. Küçük Çakıl Plajı‘ndan daha büyük ve yine küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Kaş merkeze en yakın plajlar arasında olan Büyük Çakıl Plajı çevresinde de birkaç işletme bulunuyor. Yiyip içtiğiniz takdirde şezlong ve otopark ücretlerinden alınmıyor veya hesabınızdan düşülüyor, ne kadar yediğinize bağlı. Koordinat: 36°11’29.97″ N 29°39’05.99″ E

Kaş Limanağzı

Limanağzı bölgesi Kaş’ın Gata Burnu adındaki çıkıntının kuzeyinde kalan koyların genel ismi. Kaş Limanı’ndan kalkan küçük teknelerle bu burna, yaklaşık 15dk’da ulaşım sağlayabilirsiniz. Kara yoluyla ulaşım mümkün değil. Burada iki işletme bulunuyor. Bilal’s Beach ve Nuri’s Beach. Her ikisine de farklı teknelerle geçilebiliyor. Koordinat: 36°10’25.43″ N 29°38’48.24″ E

Tekneye para harcamak istemez, yürümeyi tercih ederseniz deniz kenarından Limanağzı’na doğru Likya Yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Tabii yol 4,5km. Büyük Çakıl Plajı’na ulaşınca başlıyor Likya Yolu tabelaları. Limanağzı’na doğru kaya mezarlarını da görürsünüz.

Hidayet Koyu Plajı

Hidayet Koyu Plajı, Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan bir koy. Kaş merkezden 2,8km uzaklıkta. Kaş Camping‘i ve Kaş Belediyesi Halk Plajı‘nı geçtikten sonra sol tarafta kalıyor. Eskiden giriş ücretsizdi ama şimdilerde otel tarafından işletiliyor ve giriş için ücret ödemek durumundasınız. Koordinat: 36°11’48.95″ N 29°36’44.20″ E

İnceboğaz Çınar Beach

Çukurbağ Yarımadası’ndaki başka bir plaj. Yarımadanın en ince noktasında yer aldığı için ismi İnceboğaz Plajı. Plaj küçük taşlardan oluşuyor, plaj ayakkabısıyla gelirseniz ayağınızın acımasını engellersiniz. Plajı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir nokta.  Kaş Marina tarafına bakan İnceboğaz Çınar Plajı’nın denizi diğer tarafta kalan plajlara göre daha sıcak. Ayağım yere bassın ve sıcak su istiyorum diyenler için ideal bir plaj. Koordinat: 36°12’02.53″ N 29°37’28.02″ E

Kaş Camping Beach

Kaş Camping, aslında Kaş’ta çadır kurabileceğiniz işletmelerden biri. Denize kıyısı olduğu için plaj görevi de görüyor. Burası bir kamp alanı olduğundan müşterilerini seçerek alıyorlar.

kas camping iskelesi denize girilecek alanlar 400x266Kaş'ta Denize Girilecek Yerler
kas camping plaji denize girilecek yerler 400x266Kaş Kamp Alanı

Kaputaş Plajı

Kaş’a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir plajdır Kaputaş Plajı. Kaş’tan 20km uzaklıktaki Kaputaş Plajı’nın denizine giren pişman olmaz. Her ne kadar park sorunu olsa da, denizine girdiğinizde iyi ki geldim dersiniz. Şezlong gibi malzemeler kullanmayacaksanız girişi de yüzmesi de ücretsiz. Yüzerken geri baktığınızda muhteşem Kaputaş Kanyonu’nu da görürsünüz. Kısacası gidilmesi gereken bir yerdir Kaputaş Plajı.

kaputas plaji gezi yazisi 400x266Kaputaş Plajı
kaputas plaji gezilecek yerler 400x266Kaputaş Plajı denizi

Patara Plajı

Patara Antik Kenti sınırlarındaki Patara Plajı ise, adeta kumdan hoşlananlar için özel olarak yapılmış bir plaj gibi. Uçsuz bucaksız kumsalı sayesinde daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Yalnız biz burayı çok sevmedik. Çünkü kum olmasından dolayı deniz kıyısı tamamen bulanık ve her yerinize kum kaçıyor. Taşlı bir sahilin yerini tutmuyor. Tamamen zevk meselesi. Burası aynı zamanda caretta caretta kaplumbağaların üreme bölgesi.

kas patara plaji ozellikleri 400x266
patara plaji nasil gidilir 400x266

Masmavi suyu ile Kaş plajları aynı zamanda caretta carettaların da yuvalama ve üreme merkezi olduğu için yüzerken karşınıza bir anda kaplumbağa çıkabilir, o nedenle heyecanlanmanıza gerek yok. İnsanlara karşı zarar verici davranışlarda bulunmuyorlar.