rotasenin.com

Antalya Kaş Plajları ve Koyları: Gidilecek En İyi 10 Plaj

Türkiye’nin en güzel denizine sahip olan Kaş koylarında, Kaş plajlarında denize girmek farklı bir deneyim. Altı görünecek kadar berrak olan bu denizin ısısının ise yükseldiği pek söylenemez. Ama sıcak havalarda öyle güzel serinletici bir havası vardır ki, Kaş’ı güzel yapan nedenlerden biri de bu.

Kaş’ın üst kesimlerinde bulunan bir antik kenti var, ismi Phellos. Phellos’un kelime anlamı kayalıktaki yer demek. Kaş’ın denizinde birkaç nokta haricinde plaj bulamazsınız. Kaş demek, denize kayalıklardan girmek demek.

Antalya Kaş plajlarının kayalık özelliği nedeniyle Kaş kıyıları temiz görünmeyi başarıyor. Denizinde herhangi bir kumlanma olmadığından denizin berraklığı sualtını görmemize olanak tanıyor.

Denizin berrak olması demek, sualtı zenginliğine şahit olmamız demek. Kaya yapısı nedeniyle kum bir plaj ile kıyaslanamayacak ölçüde seyir zevki sunan Kaş’a giderken yanınıza mutlaka gözlük ve şnorkelinizi alın.

Peki tamam da Kaş’ta nerede yüzülür? Kaş’ta denize girilecek yerler nerelerdir? İşte beğendiğimiz Kaş plajları ve koyları listesi.

Kaş Kaputaş Plajı

Antalya’nın dünyaca ünlü kanyon ağzı plajı olan Kaputaş Plajı, rengiyle ve manzarasıyla Kaş’ın ve Antalya’nın en güzel plajlarından biri.

Kaputaş Plajı’nın denizi nasıl?

Kaputaş, iki yanı yüksek kaya duvarları ile örtülü bir kanyondur aslında. Toros dağları ve ormanlardan Akdeniz’e açılan bu kapı, dağlardan gelen suların yer altından deniz ile buluşmasını sağlıyor.

Kaputas Plaji Gezi Rehberi
Kaputas Beach
Kaputas Beach

Yer altından akan sular, deniz kıyısında kumların arasından süzülerek, soğuk su olarak ortaya çıkıyor. Kıyı kesimlerinin turkuaz renkte olmasının sebebi bu. Kıyısı ise sanılanın aksine kumlardan değil küçük çakıl taşlarından oluşuyor.

Kaputaş Plajı giriş ücreti

Mavi Yolculuk olarak adlandırılan tekne gezilerinin vazgeçilmez plajı olan Kaputaş Plajı’na giriş ücretsiz. Plajda Kaş Belediyesi tarafından işletilen küçük tesisten ücret ile şezlong kiralayabilir ya da yere havlunuzu serip takılabilirsiniz. Tesiste, tuvaletler, soyunma ve duş kabinleri ile küçük bir de büfe bulunuyor.

Kaputaş Plajı nerede ve nasıl gidilir?

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçe merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor.  Kalkan’a olan uzaklığı ise 8 km. Kaş Fethiye arası otoyol üzerinde mutlaka karşınıza çıkar.

Kaputaş Plajı cennetten bir köşe olarak yüksek dağlar arasında ve Antalya karayolunun virajlı yollarında bir anda karşınıza çıktığı için herhangi bir otopark tesisleşmesi için alan yok.

Yollar oldukça virajlı olduğundan bu kısa mesafeler göz açıp kapayıncaya kadar geçmiyor. Belli hızları aşamıyor olmanız ulaşım süresini uzatsa da, elbette bu çileye değer bir sonuç çıkıyor ortaya.

Yol kenarına park etmeniz ve bu nedenle de genellikle birileri çıkıncaya dek araba ile sıra beklemeniz gerekli. Yoğun olduğu dönemlerde bu durum biraz strese dönüşebiliyor. Arabanız yoksa merkezden kalkan minibüsleri, dolmuşları kullanabilirsiniz.

Kaputas Plaji Karayolu
Kaputas Plaji Merdivenleri

Arabanızı park ettikten sonra 187 basamaklı ahşap merdivenden inerek 130 metre uzunluğundaki harika plaja ayak basabilirsiniz.

Kaputas Plaji Gezi Yazisi
Kaputas Plaji Sahili

Kaputaş Plajı Mavi Mağara

Kaputaş Plajı’nın yakınlarında olan ve 1972 yılında Jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından bulunan Mavi Mağara, diğer adıyla Blue Cave (Blaue Grotte), ismini güneş ışıklarının denizin dibinden mağaraya yansımasıyla ortaya çıkan renkten almış.

Fosforesson rengi olarak adlandırılan bir renk ile kaplanan mağaranın 50 metre uzunluğu, 40 metre genişliği ve 15 metre yüksekliği var. Mağara ziyaretinizi güneş ışınlarının daha net vurduğu sabah ve öğle saatleri arasında yaparsanız adını veren mavi rengi daha net görebilirsiniz.

Meis limanından kalkan tekneler sizi yaklaşık 15 dakikada bu mağaraya ulaştırabilir. Koyları dolaşan tur tekneleri ile içerisini ve çevresini görebileceğiniz Mavi Mağara’ya yol üzerindeki Mavi Mağara tabelası ile de ulaşabilirsiniz.

Patara Plajı

Patara Plajı, Patara Antik Kenti’nin deniz tarafında kalan bölgesindedir. Eskiden bu bölge Patara’nın gemilerini işlettiği, deniz ticaretini sağladığı bir liman olarak kullanılıyordu.

Patara limanı, rüzgarın ve Eşen Çayı’nın getirdiği kum taneleri ile yüzyıllar içinde kum altında kalmış, gemiler yanaşamamaya başlamış ve dolayısıyla deniz ticareti ile geçinen bu kent önemini yitirmeye başlamış.

Patara Plajı’nın özellikleri nelerdir?

Patara Plajı, 12km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun plajlarından biri. Plajın genişliği de bir hayli fazla. O kadar fazla ki, özellikle sıcak havalarda ahşap platformlardan yürümez de kum da yürürseniz değil çıplak ayakla, ayakkabı varken de sıcaklık ayağınıza geçiyor, ceylan gibi sekmek zorunda kalıyorsunuz sonra.

Patara Plajı, caretta caretta kaplumbağaların üreme bölgesi. Düzenli olarak buraya gelip yumurtalarını bırakırlar. Bu nedenledir ki plajın koruma altında olması ayrı bir önem taşımakta.

Patara Plaji Gorulecek Yerler
Patara Plaji Nasil Gidilir

Patara Plajı pek tercih edilen bir plaj değil. Öncelikle giriş ücretli ve arabasız buraya ulaşım zor. Bunun yanı sıra denizin kalitesinin de iyi olduğu söyleyemem.

Özellikle Kaş taraflarındaki muhteşem ve berrak denizi görüp, buradaki dalgalardan dolayı çamurlaşan, sualtı görülmeyen denizi seven biri var mıdır, bilmiyorum.

Burada denize girince 1 hafta sonra bile eminim her yerimizden kumlar çıkardı. Ayaklarımızı soktuk ve girmemeye karar verdik. Patara Plajı, Antalya’da batıya doğru, bu türde kumlu denizlerin başladığı ilk nokta.

Patara’nın doğusundaki en yakın yer Kalkan ve oranın plajı da ince çakıl taşlarından oluşuyordu. Patara’nın denizi oldukça sığ, git git derinleşmiyor derler ya işte o türden.

Patara Plajı’na yakın bir yerde çadır kurmak isterseniz Patara Antik Kenti’ne girmeden gördüğünüz Gelemiş Köyü’nü şöyle bir dolaşın.

Likya yolcularının Patara durağı bu bölge. Medusa Camping ve Camel Camping, Patara’da çadır kurabileceğiniz, konaklayabileceğiniz yerlerden.

Patara Plajı
Patara Plajı

Tüm bunlara rağmen sıcak kumlar kum kürü yapanlar için bulunmaz bir nimet. Sınırı olmayan kumları adeta bir çölü andırıyor. Bu bölge çölü andırdığı için birçok filmin çöl sahnelerinin çekildiği yer olmuş.

Patara Plajı giriş ücreti

Patara Antik Kenti ve Patara Plajı’nın bulunduğu Patara ören yerine girişi ücretli. Yaz döneminde 08:00 – 19:00, kış döneminde 08:00 – 17:00 arası haftanın her günü ziyaret edilebilir. Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Plajda ücretli duş ve tuvalet bulunuyor.

Patara Plajı nerede?

Patara Plajı’na ulaşmak için önce Gelemiş Köyü’nden sonraki Patara Antik Kenti’ne giriş yapmalısınız. Patara Antik Kenti’ni geçip plaja ulaşmak, antik kentin girişinden 2 km. Plaj içerisinde ücretsiz park edebileceğiniz otopark alanları bulunuyor.

Park ettikten sonra da yaklaşık 10 dakika plaja doğru yürüyorsunuz. Patara Plajı’ndan Kalkan ve Kaputaş’a uğrayarak Kaş’a geçen ya da Fethiye tarafına giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Aynı minibüsleri Patara Plajı’na gelmek için de kullanabilirsiniz.

Küçük Çakıl Plajı

Küçük Çakıl Plajı, Kaş merkezden 600 metre yürüme mesafesinde. Kaş’ın merkezine en yakın plaj. Plajın bir yanında Derya Beach, diğer yanında Çınarlar Beach adında iki farklı işletme bulunuyor.

Bu işletmelere giriş ücretli ve içeride o kadar harcama hakkınız oluyor. Kaş’ın genelinde böyle bir giriş ücreti algoritması var. Küçük çakıllara sahip 10 metrelik küçük bir kıyısı var buranın. Bu kısma küçük bir merdiven aracılığıyla ücretsiz inebilirsiniz.

Küçük Çakıl Plajı
Küçük Çakıl Plajı

Yeraltı kaynak sularının denize bu bölgeden ulaşması nedeniyle yer yer çok soğuk olabiliyor. İsterseniz kayalıklar üzerine kurulu işletmelerin platformlardan da denize girebiliyorsunuz. Koordinat: 36°11’50.21″ N 29°38’38.37″ E

Kaş Büyük Çakıl Plajı

Büyük Çakıl Plajı ise Kaş merkeze 1,7km uzaklıkta. Küçük Çakıl Plajı‘ndan daha büyük ve yine küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Kaş merkeze en yakın plajlar arasında olan Büyük Çakıl Plajı çevresinde de birkaç işletme bulunuyor.

Yiyip içtiğiniz takdirde şezlong ve otopark ücretlerinden alınmıyor veya hesabınızdan düşülüyor, ne kadar yediğinize bağlı. Koordinat: 36°11’29.97″ N 29°39’05.99″ E

Kaş Limanağzı

Limanağzı bölgesi Kaş’ın Gata Burnu adındaki çıkıntının kuzeyinde kalan koyların genel ismi. Kaş Limanı’ndan kalkan küçük teknelerle bu burna, yaklaşık 15dk’da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kara yoluyla ulaşım mümkün değil. Burada iki işletme bulunuyor. Bilal’s Beach ve Nuri’s Beach. Her ikisine de farklı teknelerle geçilebiliyor. Koordinat: 36°10’25.43″ N 29°38’48.24″ E

Tekneye para harcamak istemez, yürümeyi tercih ederseniz deniz kenarından Limanağzı’na doğru Likya Yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Tabii yol 4,5km. Büyük Çakıl Plajı’na ulaşınca başlıyor Likya Yolu tabelaları. Limanağzı’na doğru kaya mezarlarını da görürsünüz.

Kaş Belediyesi Halk Plajı

Geniş otopark alanı bulunan, arabası olmayanların merkezden her yarım saatte kalkan minibüsler aracılığıyla uğrayabildiği bir plaj. Kaş Belediye Plajı, Çukurbağ yarımadasında yer alıyor. İçerisinde restoran ve kafe olan bir tesis de var.

Hidayet Koyu Plajı

Hidayet Koyu Plajı, Çukurbağ Yarımadası’nda yer alan bir koy. Kaş merkezden 2,8km uzaklıkta. Kaş Camping‘i ve Kaş Belediyesi Halk Plajı‘nı geçtikten sonra sol tarafta kalıyor.

Eskiden giriş ücretsizdi ama şimdilerde otel tarafından işletiliyor ve giriş için ücret ödemek durumundasınız. Koordinat: 36°11’48.95″ N 29°36’44.20″ E

İnceboğaz Çınar Beach

Çukurbağ Yarımadası’ndaki başka bir plaj. Yarımadanın en ince noktasında yer aldığı için ismi İnceboğaz Plajı. Plaj küçük taşlardan oluşuyor, plaj ayakkabısıyla gelirseniz ayağınızın acımasını engellersiniz.

Plajı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir nokta.  Kaş Marina tarafına bakan İnceboğaz Çınar Plajı’nın denizi diğer tarafta kalan plajlara göre daha sıcak. Ayağım yere bassın ve sıcak su istiyorum diyenler için ideal bir plaj. Koordinat: 36°12’02.53″ N 29°37’28.02″ E

Akçagerme Plajı

Kaş çevresinde denizi sakin yerlerden biridir Akçagerme Plajı. Merkezden yürüme mesafesinde. Dalgalı denizden hoşlanmıyorsanız, çevresinde etkinliklerin olduğu ve çocuklara yönelik bir plaj arıyorsanız Akçagerme plajını değerlendirebilirsiniz.

Kaş Camping Beach

Kaş Camping, aslında Kaş’ta çadır kurabileceğiniz işletmelerden biri. Denize kıyısı olduğu için plaj görevi de görüyor. Burası bir kamp alanı olduğundan müşterilerini seçerek alıyorlar.

Kaş'ta gidilecek plajları
Kaş'ta gidilecek plajları
Kaş Kamp Alanı
Kaş Kamp Alanı