Kastabala Antik Kenti

Osmaniye il merkezinin 12 kilometre kuzeyinde yer alan Kastabala Antik Kenti, Ceyhan nehrinin yakınlarında, Ortaçağ’da yapılan bir kalenin çevresinde gelişmiş bir antik kenttir.

İlk kez 1875 yılında İngiliz E.J.Davis tarafından bulunan antik kent, Anavarza Antik Kenti‘nin yakınına kurulmuştur. Yaz aylarında yapılan kazılarla incelenen antik kentte arkeolojik kazılar 2009 yılında başlatılmıştır. Bulunan yazıtlar ile kentin adının Kastabala Hieropolis olduğu saptanan kentte sütunlu caddeler, anfi tiyatro, bazilika, kilise ve kamam kalıntıları bulunuyor. Çukurova’nın en önemli antik kentleri arasında gösterilen Kastabala Hierapolis Antik Kenti, 1500 dönümlük geniş bir arazi üzerine kurulu.

kastabala hieropolis antik kenti 400x266
kastabala hieropolis antik kenti gezisi 400x266

Kastabala Antik Kenti’nin yanında, ovaya hakim bir kaya çıkıntısı üzerine inşa edilen kale ise Kastabala Kalesi, diğer adıyla Bodrum Kalesi olarak adlandırılıyor.

kastabala kalesi gezi yazisi 400x266
kastabala antik kenti sutunlu cadde 400x266

Kazıları devam eden antik kentte henüz ihtişamlı yapılar ortaya çıkarılmamış. Özellikle geceleri define avcılarının buraya uğrayıp araştırma yaptıkları da söyleniyor. Antik kentte sütunlardan başka henüz ortaya çıkarılmış iyi bir eser yok. Kastabala Antik Kenti’ne gitmek şu an için vakit kaybı olsa da, ileriki senelerde daha iyi bir kent görmeyi umuyoruz.