Kaymakamlar Müze Evi

Kaymakamlar Müze Evi

Kaymakamlar Evi, Tarihi Safranbolu‘da Türk geleneğini yansıtan evlerden ayakta kalan ve ziyarete açık olan evlerden biridir.

Sahibi, kışla kumandanı Yarbay Hacı Mehmet Efendi’nin rütbesinin diğer bir adı olan Kaim-Makam olarak anılırdı. Bu yüzden evin adı da Kaim-Makam Evi olarak anılmaya başlandı. Safranbolu evlerinde bulunan her köşenin, her çıkıntının kendi içinde bir anlamı var. Her şey ihtiyaçlara göre hazırlanmış. 7 odalı Kaymakamlar Evi’nin her köşesinde de ince işçilik hakim. Duvarlar dışındaki her şey ahşap ve bu ahşapların birbirine tutturulması için çivi kullanılmamış olması dönemin dehalığını da ortaya koyuyor.

Kaymakamlar Evi 1
Kaymakamlar Evi 2

Evler haremlik, selamlık uygulamasına göre tasarlanarak, evde bulunan hanımlarınların rahat hareket edebilmesi sağlanmış. Kadınların yaptığı yemekleri bile mutfaktan, bir dönmedolap aracılığı ile erkeğe verilirdi. Hazırlanan yemek dönmedolabın bir gözüne konur ve yemeği koyan kadın, tahtaya vurur. Dolabın arkasında kalan kişi de yemeğin hazır olduğunu bu şekilde anlar ve dolabı çevirerek yemeği alırdı. Böylelikle kadınlar ve erkekler birbirlerini görmezlerdi. Evin içinde ne dolaplar dönüyor, deyiminin de çıktığı noktadır Safranbolu.

Kaymakamlar Evi Donmedolap
Safranbolu Yukluk Hamamlik

Evlerde bulunan odalar sekizgen olarak tasarlanmış. Her odaya köşelere yapılan kapılardan girebiliyorsunuz. İçeri girene kadar içeride olup bitenleri görmek mümkün olmuyor. Bu şekilde ailelerin rahatsız olmasının önüne geçilmiş. Evlerde yatak odaları yok. Dolapları açtığınızda yastık ve yorganların bulunduğu yüklük adı verilen bölmelerle karşılaşırsınız. Bu bölmelerin altında ise Hamamlık adı verilen banyo yapılabilecek bir alan bulunuyor. Her oda, bir çekirdek ailenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte.

Evlerde odaların tavanları ahşap ve süslemeler ile kaplanmış. Bir oda haricinde. Çocuk odaları, çocuğun dikkatinin dağılmaması ve uykusunun açılmaması için sade bir görünüme sahip.

Safranbolu Evi Tavani
Kaymakamlar Evi 3

Odalarda sergen adındaki raflara sabunlar konurmuş. Bu şekilde odanın güzel kokması sağlanırmış. Kız görmeye gelenler, o rafların tozlu olup olmadığını kontrol ederek ev kızının ne denli temiz olduğunu anlarmış. Şayet tozlu ise, “Ah rafların tozuna, yazıklar olsun bu evin kızına” diyerek evden ayrılırlarmış.

Kaymakamlar Evi Muzesi

Kaymakamlar Evi’nin zemin katı küçük bir müze edasıyla ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Geçen asırlarda kullanılan eşyalar burada sergileniyor.