Eskişehir'in Yapay Plajı ve Kentpark

Kentpark, Eskişehir Belediye Başkan Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e kazandırdığı birçok proje gibi Eskişehir’e seviye atlatan başka bir proje. Porsuk Çayı’nın yanıbaşında yer alan Kentpark, gördüğüm en güzel parklardan biri.

Aracınızı parkedip Kentpark’ın merkezine doğru yürürken at çiftliğinin içinden geçiyorsunuz. Atların beslenip tutulduğu at kabinleri ve at biniciliği sporunun yapıldığı biniş alanını görüyoruz. Biniş sporu için alan biraz dar olsa da yeni başlayanlara yetecek düzeyde.

At bölgesini geçtikten sonra sol tarafta Porsuk Çayı üzerine inşa edilmiş birkaç iskele yer alıyor. Özellikle yaz aylarında buraya çiftler gelip vakit geçirdiği için, burası aşıklar iskelesi olarak da adlandırılmış.

eskisehir kentpark asiklar iskelesi 400x266
eskisehir kentpark iskele bolgesi 400x266

Yeşillikler içinde uzun bir yürüyüş yolundan geçeceksiniz. Çevrede çok güzel çiçekler ve ağaçların olduğu, her yerin çimlerden oluştuğu harika bir yol.

eskisehir kentpark yesiller ormani 400x266
eskisehir kentpark yesiller 400x266

Kentpark’ı bu kadar önemli yapan projelerden biri de 300 metre uzunluğundaki Türkiye’nin ilk yapay plajı. Öyle saçmasapan bir plaj da değil. Plajın yanısıra ikisi açık biri yarı olimpik kapalı yüzme havuzlarına, çocuklar için oyun parklarına, göletlere ve göletlerin yanıbaşında restoranlara da sahip. Bu özellikleriyle Eskişehir’e güzel bir sosyal yaşam alanı sağlanmış. Burada yüzme yarışları da yapılıyor. Plaj üzerinde yaklaşık 150 şezlong ve 15 soyunma kabini mevcut. Eskişehir halkı buraya sadece yüzmek için değil, güneşlenmek için de geliyor. Kentpark Plajı giriş ücretleri de çok yüksek değil. Haftaiçi 7,5TL, haftasonu 16 yaş altı 7,5TL, 16 yaş üstü ise 12,5TL. Kentpark Plajı hergün 10:00 – 18:30 saatleri arasında kullanılabiliyor.

eskisehir kentpark plaji gezilecek yerler 400x266
eskisehir kentpark plaji gorulecek yerler 400x266

Kentpark göletlerinin çevresinde yürümek de bir hayli keyifli. Gölet içerisindeki renkli balıkları izlemek de öyle. Dilerseniz gölet kenarındaki restoranda ortalama fiyatlara iyi bir serpme kahvaltı yapabilirsiniz.

eskisehir kentpark golet 400x266
eskisehir kentpark goleti manzarasi 400x266

Eskişehir Kentpark nerede ve nasıl gidilir?

Kentpark, şehrin merkezi olan Odunpazarı Mahallesi‘nden bir miktar uzakta yer alıyor, ancak ulaşım esbot, 25, 10, 14 ve 6 numaralı otobüslerle veya tramvay ile oldukça kolay. Arabanız ile gidiyorsanız Kentpark tabelalarını takip edip otoparkına yönlenebilirsiniz.