Kırklareli Kayalıköy Barajı Keşfi

Kırklareli Kayalıköy Barajı Keşfi

Kırklareli‘nin şehir merkezi çok küçük bir yer ve yemek yemek dışında yapacak pek bir şey bulamazsınız. Kırklareli’nin şehir merkezine yolunuz düşerse çevresindeki barajları görmek bir alternatif olabilir. Kayalıköy Barajı bu sebeple gittiğimiz ve yapısı itibariyle çok sevdiğimiz, iyi ki gittik dediğimiz bir yer oldu. Kırklareli’ye giderseniz Kırklareli gezilecek yerler listenize burayı da ekleyin.

Kayalıköy Barajı ismini, barajın batısında kalan Kayalı adındaki bir köyden alıyor. Barajın etrafı kaya oluşumlarıyla çevrili. Her tarafta sıra dışı kaya şekilleri görülüyor. Tamamen tesadüf eseri geldiğimiz barajda yer şekilleri, bizi kendisine alenen hayran bıraktı. Kırklareli’ni gezenler bilirler, şehir merkezinin çevresinde bulunan her yer dümdüz ovalara sahip. Ama burası taş devrini anımsatan kaya yapılarıyla hem baraj tarafı hem de ova tarafındaki kayalıklarla bambaşka bir yer.

Kirklareli Kayalikoy Baraji Kayaliklari
Kirklareli Kayalikoy Baraji Baraj Manzarasi

Araçlar, Kırklareli Barajı’nın güney cephesini dolaşabiliyor. Hatta bazı patikalar sayesinde araçlar su kenarına kadar da inebiliyor. Yolları düz değil, alçak bir arabayla çevreyi gezmeniz pek mümkün görünmüyor. Yol toprak olduğu için bazı noktalarda yol aşınmış ve çeşitli çukurlar oluşmuş. Hatta kimi çukurlar küçük su birikintileri ile dolmuş. Öyle görünüyor ki yağmurlu havalarda yolların bazı noktalarının çamurlaşma ihtimali var. Ortalamanın üzerine yüksekliğe sahip bir aracınız varsa off road tadına yakın yollarda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Aynı şekilde engebeli arazilerde motosiklet ve bisiklet kullananlar için de keyifli olacaktır bu yollar.

Kirklareli Kayalikoy Baraji Yollari Nerede
Kirklareli Kayalikoy Baraji Gol Kenari

Baraj çevresi trekking parkuru olarak da düşünülebilir, yani isterseniz yürüyüş ve koşu da yapabilirsiniz. Ama buraya aracınızla geliyorsanız yanınıza mangal ya da semaver alın mutlaka. Bunun için çok güzel yerler var. Böyle bir yer beklemediğimizden yanımıza mangal almamıştık, almadığımız için de biraz üzülmedik değil. Olur ya mangal keyfi yaparsanız lütfen çevreyi bulduğumuz gibi bırakalım.

Kirklareli Kayalikoy Baraji Gorulecek Yerler
Kirklareli Kayalikoy Baraji Fotograflari

Kırklareli’ne geri dönmek için aynı yolu geri dönmenize gerek yok. Barajın yanındaki toprak yolun ilerisi asfalta çıkıyor. Bu yoldan devam ederekn Eriklice üzerinden Kırklareli’ne ulaşabilirsiniz. Çevrede koyunlarını, ineklerini otlatanları görürseniz şanslısınız, eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Avusturya tadına yakın güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kirklareli Kayalikoy Baraji Otlayan Inekler
Kirklareli Kayalikoy Baraji Ne Yapilir

Kayalıköy Barajı nerede ve nasıl gidilir?

Kırklareli’nin batısında kalan Kayalıköy Barajı, Kırklareli şehir merkezinden 12km (15dk) uzaklıkta. İnönü Caddesi üzerinden Kofçaz Yolu’na bağlanın ve Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü istikametinde devam edin. Üniversiteyi geçince Kayalıköy Barajı karşınıza çıkacaktır.

Kırklareli Barajı

Kırklareli Barajı da Kırklarelililerin hafta sonları su yanında vakit geçirmek için tercih ettiği yerlerden biri. Kırklareli şehir merkezine 6km (12dk) mesafede yer alan barajda bulunan DSİ Baraj Piknik Alanı, hem baraj manzarası olması, hem de bir miktar yeşillik içinde olması nedeniyle günübirlikçilerin sevilen noktası. Kayalık Barajı gibi etkileyici bir yapısı olmadığını belirtelim.

Kirklareli Baraji Piknik Alani
Kirklareli Baraji Gezisi