Klagenfurt Gezi Rehberi

Avusturya’da yaz aylarının en hareketli yerlerlerinden biri olan Klagenfurt’u, Viyana, Salzburg veya Graz gibi tarihi yöndem düşünmemek gerekiyor. Buna rağmen özellikle yaz aylarında oldukça canlı ve neşeli bir şehirdir Klagenfurt. Bahardaki yeşil doygunluğunu gözardı etmemek gerek. Gölleri, yeşil alanları, ormanları konuşturacak cinsten.

Klagenfurt, Avusturya’nın Karintiya Eyaleti’ndeki bir şehir. Avusturya’nın güneyindeki Slovenya ile komşu. Graz‘a uzaklığı 140km (1sa 45dk), Salzburg Klagenfurt arasındaki mesafe biraz fazla 230km (2sa 30dk). Salzburg’dan Graz’a geçerken ya da Viyana’ya gelmişseniz ve Graz’a uğradıysanız Klagenfurt’a da uğrayabilirsiniz. Arabalı bir Klagenfurt gezisi için bir gün gayet yeterlidir.

Klagenfurt’un ilk durağı, şehir merkezinin kuzey doğusunda yer alan Maria Saal Açık Hava Müzesi. Bu müze, Klagenfurt ve çevre eyaleltlerde uzun sürelerdir kullanılan çiftlik evlerinin sergilendiği bir müze. 16, 17 ve 18. yüzyıllarda kullanılmış olan 15’in üzerindeki çiftlik evini ve çevresini tek tek gezip dönemin yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Giriş yetişkinlere 9€, öğrenci kartınız varsa 4€’ya girebilirsiniz. Girmeseniz bir şey kaybetmezsiniz. Etnografya havasında biraz, ama çiftlik evi sergilendiği için farklı bir müze.

maria saal acik hava muzesi kirsal yasam 400x266
maria saal acik hava muzesi gorulecek yerler 400x266

Klagenfurt Botanik Bahçesi

1862 yılında Klagenfurt’ta, gölün yakınına kurulan bu botanik parkı eski bir taş ocağının içine kurulmuş. Şehir merkezine doğru ilerlerken karşılaştığımız parkın öyle süper bir peyzaj düzenlemesi yok, ama nadir bulunan bitkilerin korunduğu bir botanik bahçesi. Klagenfurt merkeze en yakın doğal alan olduğu için şöyle bir etrafını gezip dinlenebilirsiniz. Botanik bahçesinde küçük bir şelale de bulunuyor.

Klagenfurt Parlamento Binası

Şehrin eski şehri dediğimiz, tarihi yapıların bulunduğu Klagenfurt Old Town’a varıyoruz ve Landhaus adında bir yapıyı ziyaret ediyoruz. Klagenfurt’un en renkli salonlarından birine sahip olan bina 16. yüzyılda inşa edilmiş. Ziyaretimiz sırasında sadece iki oda açıktı. Bunlardan biri Karintiya ailesine ait renkli bayrak ve amblemlerle işlenmiş. Odalardan diğer ise hala Karinth Parlamentosu’nun genel kurul toplantılarını gerçekleştirdiği yer olarak kullanılıyor. Giriş ücreti ucuz, ama çok gerekli bir ziyaret olduğunu söyleyemem.

Neuer Platz üzerindeki heykeli de görmeden geçmeyelim. Klagenfurt şehrinin bayrak ambleminde bir ejderha görürsünüz. İşte o ejderha Klagenfurt’un simgesidir. Lindwurm Çeşmesi adında bir yapı da yine şehrin tarihi yapıların olduğu alanda yer alıyor. Heykel süslemeleri bir ejderha ile birlikte karşısında duran güçlü bir adamdır. Klagenfurt’un efsanesine dayanır bu ejderha figürü.

Minimundus

Tam olarak İstanbul’daki Miniatürk mantığında, onlarca turistik yapının 1:25 oranında küçültülmüş modellerinin sergilendiği bir müze. Kendinizi küçük bir dünya turuna çıkıyor gibi hissedebilirsiniz. Tac Mahal, Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı gibi aklınıza gelebilecek birçok ünlü yapı bulunuyor. Minimundus‘ta Türkiye’den de Süleymaniye Camii ve Galata Kulesi’ni görebilirsiniz.

Minimundus’un daha batısında bulunan Wörthersee Gölü, yaz aylarında Klagenfurtluların veya turistlerin turizm noktası diyebiliriz. Gölde yüzmek, göle uzanan iskelelerde güneşlenmek, göl kenarındaki yeşil alanda piknik yapmak rutin turistik aktivitelerden. Tekne turları, yüzme yarışları, yelkenli sörf, kürek gibi su sporları da bu aktiviteler arasında yaz mevsiminde. Göl çevresinde ücretlileri olduğu gibi birçok ücretsiz plaj da bulunuyor.

Pyramidenkogel Kulesi

Plajı boşverin, gelin bu plajlar tarafından çevrelenen Wörthersee Gölü’nü 100 metre yukarıdan izlemeye gidelim. Gölü ve çevresinde sık ağaçlı orman manzarasını izleyebileceğiniz Pyramidenkogel Gözlem Kulesi’ne giden tek ve basit bir yol bulunuyor zaten. Önüne kadar gidip, aracımızı ücretsiz parkediyoruz ve ücretimizi ödeyip asansörle en yukarıya kadar çıkıyoruz. Çevreyi 360 derece panoramik olarak izleyebileceğiniz Pyramidenkogel’den inerken size tavsiyem mutlaka kaydıraktan kayarak inin. Bu da ücretli ve yukarı çıkmadan, binaya girerken bunun ücretini vermeniz gerekiyor. Bu kaydırağın pek eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Giriş ücreti ve kaydırak biraz pahalıya geliyor, ama durumunuz varsa tavsiyemizdir.

Klagenfurt’ta nerede kalınır?

Klagenfurt’ta konaklama için birçok otel tercihiniz var, ama çadır kampı ya da karavan kampı yapmak isterseniz Wörthersee Gölü’nün doğu tarafında Camping Klagenfurt adında bir kamp alanı bulunuyor. Göl kumsalına 100 metre mesafesiyle oldukça yakın. Kamp ücretleri de iki yetişkin bir gece olarak düşük sezonda 22,90€, yüksek sezonda ise 38,90€. Turistik merkeze çok yakın olması nedeniyle bu kadar pahalı muhtemelen. Wörthersee yakınlarında yer bulamazsanız Rauschelesee yakınlarındaki Camping Reichmann ve Camping Reautschnighof ya da daha büyük göl olan Keutschacher See‘nin yanıbaşındaki birçok çadır ya da karavan kamp alanını tercih edebilirsiniz.

Klagenfurt’ta geleneksel bir halk festivaline dönüşen GTI Treffen döneminde turizm patlaması yaşanıyor. GTI Treffen, çoğunlukla VW katılımcılarının olduğu, birçok modifiye tutkununun yer aldığı bir etkinlik. Otellerde veya kamp alanlarında normal günler ve festival günleri diye ayrı ayrı fiyatlandırılıyor. Festival günleri ve yakınındaki günler de konaklama fiyatları gibi birçok turizm etkeni etkilendiği için gitmeden önce GTI Treffen festivali tarihlerini öğrenmeniz ve ona göre tatil planınızı yapmanız gerekiyor.