Pyramidenkogel Kulesi

Pyramidenkogel Kulesi

Pyramidenkogel ilk olarak 1950 yılında bir gözlem kulesi niteliğinde 27 metre yüksekliğinde ahşaptan inşa edilmiş. O zamanlar yol olmadığından bu tepeye çıkış bir hayli zor olmuş. Daha sonra başka bir bina dikilmiş buraya, ancak günümüzdeki binanın inşası ise 2013 yılında gerçekleşmiş. Anten ucu 100 metre yüksekliğindeki bu yapı, dünyanın en uzun ahşap yapısı olma özelliğini taşıyor. Ziyaretçiler ise 71 metre yukarı kadar çıkabiliyor.

İnsanlar, bu kuleye çevreyi gözlemlemek ve yukarıdan bakmak için geliyor. Asansörle ziyaretçilerin çıkabileceği kata kadar çıkabiliyorsunuz. Sonrasında merdivenleri kullanarak birkaç metre daha yükselebliyorsunuz. Yukarı çıkınca da tüm göl ve Klagenfurt ayaklarınızın altına geliveriyor bir anda. Bu yükseklikten doğaya bakmanın başdöndürücü bir tadı var. Sonrasında manzaraya baka baka merdivenlerden inmek isterseniz 441 adet basamağı aşmak durumundasınız, ama hızlı iniş için tekrar asansörü kullanabilirsiniz tabii.

Klagenfurt Pyramidenkogel Kulesi Manzarasi
Klagenfurt Pyramidenkogel Kulesi Merdivenleri

Gözlem kulesindeki manzara size yetmediyse, Klagenfurt’ta biraz adrenalin yaşamak istediyseniz Avrupa’nın en yüksek kapalı kaydırağına binin. Asansörle inmek veya merdivenleri kullanmak yerine kısa sürede aşağıda olmanıza olanak tanıyan bu kaydırak sistemi çok heyecan verici. İzleme platformundan aşağıya ortalama bir ivmeyle saatte 25km hızla inebileceğiniz bu kaydırak sistemini kullanmak için aşağıda bilet alırken 4€ daha vermeniz gerekiyor. 5 kayma ücretine 2 sefer daha bedavaya geliyor, düşünürseniz. Bizim için oldukça heyecanlı deneyimlerden biriydi. Kaydırağı, bir aquapark kaydırağının susuz hali olarak düşünebilirsiniz.

Giphy

Pyramidenkogel’de yapılabilecek diğer aktivitelerden biri de izleme platformundan otoparkın olduğu alana zipline gibi bir iniş. Çelik halat üzerinde direkt olarak otoparka gitmek isterseniz bunu kullanabilirsiniz. Buna FLY100 deniyor ve giriş ücretine ek olarak 15€ vermeniz gerekiyor.

Klagenfurt Pyramidenkogel Kulesi Gezilecek Yerler
Klagenfurt Pyramidenkogel Kulesi Otopark Alani

Pyramidenkogel giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Biletler yapının içinden alınabiliyor. Pyramidenkogel’e giriş ücreti yetişkinler için 13€, yani yaklaşık 60TL. 2 kişi gitseniz 120TL’ye tekabül ediyor. Bu fiyata değer mi tartışılır. Yukarıda harika bir manzara var, ama 20 dakika bile durmuyorsunuz çünkü yetiyor.

Kış vakti giderseniz yoğun kar yağışı dönemlerinde kapalı kalıyor, aksi durumda her gün açık.
İsterseniz Minimundus ve tekne gezisi ile birlikte, üçünün toplamından daha ucuza kombine bilet alabiliyorsunuz. Mevsimine göre çalışma saatleri farklılık gösteriyor. Yaz aylarında 09:00 – 21:00 arasında çalışırken, kışa doğru zaman kısalıyor ve 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Pyramidenkogel nerede ve nasıl gidilir?

Klagenfurt’un en büyük göllerinden Wörthersee’nin güneyine dikilen Pyramidenkogel’e aracınızla gidiyorsanız, aracınızı parkedebileceğiniz ücretsiz otopark bulunuyor.