Konya Atatürk Evi Müzesi

Konya’da bulunan tarihi yapı 1912 yılında inşa edilmiş ve belli bir süre vali konağı olarak hizmet vermiş. Mustafa Kemal Atatürk, Konya’ya gelişinde kaldığı ve konakladığı bu ev 1927 yılında Konya Belediyesi tarafından satın alınmış ve 1928 yılında, Atatürk’e olan bağlılıklarını ifade etmek için Atatürk’e adanmış.

1963 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın evi almasından bir yıl sonra Atatürk Evi Kültür Müzesi olarak ziyarete açılan yapı, sonraki yıllarda tekrar restore edilmiş ve 1982 yılında günümüzdeki haliyle Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. Atatürk Evi Müzesi, 2 katlı bir müze, ancak küçük bir müze.

konya ataturk evi muzesi gezilecek yerler 400x266
konya ataturk evi muzesi gorulecek yerler 400x266

Atatürk Müzesi, Atatürk’ün kullandığı kıyafetleri, bu evde kullandığı çeşitli eşyaların sergilendiği bir müze konumunda. Kolonyalar, taraklar, çatal bıçak takımı gibi çeşitli mutfak eşyaları görebileceğiniz eşyalar arasında.

konya ataturk evi muzesi kiyafet takimi 400x266
konya ataturk evi muzesi kiyafet takimlari 400x266

Her odada Atatürk ile ilgili çeşitli objeler bulunuyor. Evin Konya’da olması sebebiyle Konya’ya gelişinde çekildiği fotoğraflar, bu evde aldığı notlar, gazete küpürleri sergileniyor. Duvarlardaki panolarda ise Atatürk’ün Konya ziyaretlerinde yaşadıkları yazıya dökülmüş vaziyette.

konya ataturk evi muzesi tavla takimi 400x266
konya ataturk evi muzesi parfum takimi 400x266

Konya Atatürk Evi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Konya Atatürk Evi Müzesi’ne giriş ücretsiz. Birçok Atatürk Evi’nin girişi ücretsizdir. Yaz sezonunda 09:00 – 19:00 saatleri arasında, kış sezonunda ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Konya Atatürk Evi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Konya Atatürk Evi Müzesi, Alaaddin Tepesi’ne 300 metre uzaklıkta. Alaaddin Tepesi’nden Atatürk Caddesi yoluna doğru girin ve Misaki Milli Sokağı’na gelmeden sağ tarafta Atatürk Evi’ni görürsünüz.