Konya Gezi Rehberi

Konya, ülkemizde yüzölçümü en geniş şehir. Üstelik tarihsel zenginlikleriyle ön plana çıkan bir şehir. En eski yerleşim yerlerinden Çatalhöyük burada, Anadolu Selçukluları ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmış, Konya’nın simgelerinden biri olan Mevlana Müzesi de burada yer alıyor. Kısacası Konya’da gezilecek, görülecek harika yerler var.

Konya’yı gezmek zor da değil. Bu yazımızda Konya’nın il merkezini bir günde nasıl gezebileceğinizi anlatacağım. Konya gezilecek yerler listemize birbirinden güzel tarihi yerleri ele alıyoruz. Konya merkezin en batısından başlayıp Mevlana Müzesi’ne doğru önümüze çıkan tarihi yapıları geze geze gitmeyi planladık. Konya il merkezi Meram, Karataş ve Selçuklu’nun birleşim noktası. Eğer aşağıdakileri gezerseniz 3 ilçesine de ayak basmış olursunuz.

Konya’ya ulaşım

Konya seyahatine karar verdik, peki Konya’ya nasıl gidilir? İstanbul’dan Konya’ya gitmek için en uygun araç uçaktır. Konya’ya uçak ile ulaşım yaklaşık 1 saatte mümkün. Konya’ya otobüs ile ulaşım da mümkün. Vaktiniz uyuyorsa İstanbul Pendik’ten kalkan Yüksek Hızlı Tren‘i kullanarak da Konya’ya ulaşabiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Tren oldukça rahat. İndiğiniz noktadan Alaaddin Tepesi 1km uzaklıkta. Biz uçağı da, treni de, özel aracı da kullandık Konya’ya ulaşım için. Özel araçla giderseniz çevredeki yerleri gezmek için daha rahat edersiniz.

Konya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım:

Konya’ya nasıl gidilir? Konya Havalimanı yakınlarında araç kiralama firmaları bulunuyor. Araç kiralamayacaksanız Konya’nın şehir merkezine ulaşım için Havaş’ı kullanmalısınız. Konya Havalimanı Alaeddin Tepesi arası 20km. Yaklaşık 25 dakikada şehir merkezine inmiş olursunuz. Ekonomik seyahat ilk hedefimiz olduğundan taksiden bahsetmiyoruz. Konya Otogarı’na ulaşabilirseniz tramvay ile rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Konya’da ulaşım otobüs ve tramvay hatlarıyla sağlanıyor, ancak aşağıdaki rotamız yürüyerek olacak.

Konya Atatürk Evi Müzesi

Konya merkez seyahatimizin ilk durağı Konya Atatürk Evi Müzesi. Atatürk’ün Konya’ya gelip konakladığı bu ev 1928 yılında Atatürk’e adanmış. 1982 yılında da Atatürk Müzesi olarak halkın ziyaretine açılmış. Müzede Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve giydiği kıyafetleri görebilirsiniz. Müze küçük bir müze ve dolayısıyla hızlı gezilen bir müze. Müzeye giriş ücretsiz.

konya ataturk evi muzesi gezilecek yerler 400x266
konya ataturk evi muzesi gorulecek yerler 400x266

İnce Minare ve Karatay Müzesi

Alaaddin Tepesi çevresinde birçok tarihi yapı var. Bunlardan biri İnce Minare Medrese olan Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi. 13. yüzyılda inşa edilen bu yapının en önemli özelliği işlenmiş kubbesinin güzelliği. İkinci Selçuklu durağımız çinileriyle ünlü Karatay Müzesi oluyor. Alaaddin Tepesi’nin kuzeyinde kalan Karatay Müzesi, Selçuklu döneminden kalma çinilere ağırlık veren bir müze. Müze aslında bir medrese ve medresenin mimarisi tipik Selçuklu mimarisi. Kapısından duvarlarındaki süslemelere kadar net bir şekilde belli oluyor. Özellikle medresenin kubbesine içeriden bakmayı unutmayın.

konya karatay muzesi cini kubbesi 400x266
konya karatay muzesi medresesi gezilecek yerler 400x266

Alaaddin Tepesi

Karatay Müzesi’nden çıkıp Alaaddin Tepesi’ne doğru yol alıyoruz. Konya dümdüz bir ova. Alaaddin Tepesi de Konya’nın merkezinde yer alan bir yükselti. Peki dümdüz bir ovada neden bir yükselti bulunuyor? Bu tepe yapay bir tepe ve burada yapılan kazılar sonucu MÖ 3000’lü yıllara kadar uzanan bir tarih ile karşılaşılmış. Tepe üzerinde ilk olarak Tunç Çağı ile başlayan yerleşim bölgesinde Frig, Helenistik, Selçuklu, Roma ve Osmanlı dönemi eserlerine rastlanmış.

20 metre yükseklikteki Alaaddin Tepesi günümüzde insanların oturup dinlendiği, yürüyüş yaptığı bir mesire yeri olarak kullanılıyor. Çevresindeki ortamın aksine yeşil renk hakim olacak şekilde düzenlenmiş. Alaaddin Tepesi eteklerindeki ağaçlarla da sizi dış ortamdan ayırabiliyor.

Konya Alaaddin Tepesi Mesire Alanı'nda koşu yapılabiliyor, bisiklete binilebiliyor.

Alaaddin Tepesi’nde günümüzde Konya’nın en eski camisi olan, Konya’nın en büyük ve en eski camisi Alaeddin Keykubat Camii ve kümbetleri yer alıyor. Kümbetler, Selçuklu mimarisini yansıtan mezar yapılarıdır. Alaaddin Tepesi’nde bulunan kümbetlerde Alaaddin Keykubat I, Diyaseddin Keyhüsrev, Kılıçarslan gibi Selçuklu sultanlarının türbeleri bulunuyor. Başka bir kümbet ise tamamlanmamış bir şekilde duruyor. Bu yapıların yanısıra günümüze ulaşamayan köşkler ve saraydan kalıntılar da görülebiliyor.

Konya seyahatimizde Alaaddin Tepesi’nde bulunan Alaaddin Camii ve çevresindeki yapılar restorasyon geçiriyordu. Bu nedenle camiyi ve çevresindeki yapıları görmek başka bahara kaldı.

Konya Etnografya Müzesi

1975 yılında hizmete açılan Konya Etnografya Müzesi‘nin bulunduğu bina da bir eğitim yeri olarak inşa edilmiş vaktiyle. Günümüzde kadın kıyafetleri ve işlemelerden oluşan koleksiyonların sergilendiği bir müze. Konya ve çevresine ait Türk kumaş örneklerini ve gelenesel Türk el sanatlari ürünlerini görebileceğiniz müzede, süs eşyaları, saat ve para keseleri, yatak takımları, madeni anahtar ve kilit örnekleri, dövme tekniği ile yapılmış kazanlar, ibrikler, şamdanlar, kahve takımları, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait ateşli ve ateşsiz silahlar, tesbit ve puro ağızlıkları gibi bölgenin kültürünü tanıyabileceğimiz ürünler bulunuyor. Müzeye ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Konya Etnografya Müzesi, Alaaddin Tepesi’nin güneyindeki Yunus Emre Sokak istikametinde 450 metre yürüdüğünüzde karşınıza çıkar. Sahibiata Caddesi üzerindedir. Bu cadde üzerinde iki tane daha müze bulunuyor. Şimdi onları gezelim.

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi, Konya Etnografya Müzesi’nden 230 metre ileride, aynı cadde üzerinde. yer alıyor. Ağırlıklı olarak Çatalhöyük’ten çıkarılan eserlerin bulunduğu arkeoloji müzesinde kap kacak, mezarlar, sidemara tipi lahitler ve Çatalhöyük’ten çıkarılan, üzerinde çeşitli boyaların olduğu duvar kalıntıları sergileniyor.

Sahip Ata Vakıf Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi’nin yanında bir cami bulunuyor, caminin diğer yanı Sahip Ata Vakıf Müzesi. Çinileri görebileceğiniz en iyi yerlerden biri burası. İçeride çevredeki çeşitli yapılardan  getirilmiş onlarca eser var. Sakal-ı şerif de bunlardan biri. Sahip Ata, buraya aile kabristanı niyetine bir türbe inşa ettirmiş. Müzeye girerken fotoğraflara iyi bakın, harap haldeymiş burası önceden. İyi ki onarılmış da bu güzelliği görebiliyoruz.

Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi

Sırçalı Medrese Caddesi üzerinde Alaaddin Tepesi’ne doğru 230 metre yürüyoruz. Konya gezisinde ziyaret etmek istediğimiz başka bir medrese de Sırçalı Medrese. Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, 1242 yılında sultan lalası Bedreddin Muslih tarafından yaptırılmış. Medresenin yapılış amacı Fıkıh İlmi okutmakmış. Günümüzde Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi olarak kullanılan yapı, Konya’daki sanatsal açıdan değerli mezar taşlarının sergilendiği bir yer olmuş. Ziyaretimizde müze kapalıydı, ancak müze kapısından içeri baktığınızda avlunun yanında gördüğümüz çinilerin bir kısmının günümüze kadar gelebildiğini görüyoruz.

Anlaşılan o ki son gezdiğimiz müzeler hiç popüler değil. Müzelerde bizden başka kimseyi görmedik, görevliler haricinde bir insan bile yoktu. Selçuklu döneminden kalma bu mimari yapılar daha çok insan tarafından bilinmeli ve öğrenilmeli.

Konya Selimiye Camii

Mevlana’nın bölgesine doğru giderken Mevlana Caddesi üzerinde Konya’nın en güzel eserleri arasında yer alan Konya Selimiye Camii‘ni görürsünüz. Selimiye Camii, Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan‘ın oğullarından biri olan Sultan II. Selim tarafından yaptırılmış. Mimarı ise Edirne Selimiye Camii’nin mimarı da olan usta mimar Mimar Sinan‘dır. Bu cami Konyalılar tarafında Mevlana Camii olarak da biliniyor.

Huzur Veren Mevlana Müzesi ve Mevlana Türbesi

İşte beklenen an geldi. Hz. Mevlana’nın türbesinin bulunduğu bölgeye geldik. Mevlana Müzesi ve Türbesi‘nin bulunduğu alan, 13. yüzyılda Selçuklu sarayının gül bahçesiymiş ve Mevlana’nın babası öldükten sonra Selçuklu sultanı mezarın gül bahçesine gömülmesini istemiş. Salt bir bahçeymiş burası. 19. yüzyıla kadar eklemeler devam etmiş ve bugün dünyanın birçok yerinden ziyaretçi ağırlayan Türkiye’nin en popüler müzelerinden biri olmuş. Mevlana’nın hikayesini bilmek gerek. Mesela Mevlana’nın Afganistan’da doğduğunu biliyor muydunuz?

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Mevlana Müzesi’ne kadar gitmişken arkasındaki İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi‘ni de görmeyi ihmal etmeyin. Savaşlarda hayatlarını kaybeden Konyalı askerleri yaşatmak için yapılmış bir abide. İçerisinde savaş öncesi, savaş sırası ve savaş sonrasını betimleyen dioramalar da bulunuyor.

Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi

Mevlana’nın dönüş yolunda, Mevlana Caddesi üzerinden yaklaşık 200 metre kuzeyde Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi yer alıyor. Şemsi Tebrizi, Mevlana’nın hayatında önemli rolü olan Mesnevi’yi yazdıracak kadar uyandıran biri, bir İslam alimi ve mutasavvıftır. İlk defa Konya’da görüşmüşler. Sonra Şems Konya’dan ayrılmış ve bir daha haber alınamamış. İran’ın Tebriz ilçesinde doğan Şemsi Tebrizi’ne atfedilmiş olan camiyi dilerseniz ziyaret edebilirsiniz. Mezarı burada değil, bu sadece bir türbe. Konya Karatay’da Şems Parkı’nda, Şemsi Tebrizi Türbesi’nin yanında bir de İshak Paşa Türbesi bulunuyor.

Sems-i Tebrizi Camii ve Türbesi
İshak Paşa Türbesi

Konya’da ne yenir?

Konya etliekmeği ile meşhur illerimizden biri. Mevlana Caddesi’nin 100 metre kuzeyinde, Alaaddin Tepesi’nin 200 metre doğusunda, Şerafettin Caddesi üzerinde Halk Etliekmek Konya adında bir restoran var, ikramları ve fiyatlarıyla gayet uygun. Yemek olarak burayı tavsiye ederiz.

Konya’da nerede kalınır?

Konaklama için de Sultan Veled Caddesi’nin İstanbul Caddesi ile kesişim bölgesinde yer alan Safa Royal Museum Hotel‘i tavsiye ederiz. Bu otelin inşaatı sırasında Selçuklu döneminde inşa edilen kalenin dış duvara ait kalıntılar ortaya çıkmış ve otel de bu yapıları koruyacak biçimde inşa edilmiş. Mevlana Müzesi’ne 600 metre uzaklıkta.

Konya, kültürel ve tarihi miras bakımından Türkiye’nin en zengin şehirleri arasında. Konya merkezi bir günde nasıl gezeriz konusunu ele almaya çalıştık, ancak Konya’nın çevresinde de gezilecek onlarca nokta var. Tamamı için Konya gezilecek yerler listemizi inceleyin.