Konya İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, Kıbrıs Barış Harekatı, Kore Savaşı ve İstiklal Savaşı’nda hayatını kaybeden Konya Askerlik Şubesi’ne kayıtlı askerler için yapılmış bir anıttır. Hem destanı anlatan, hem de Konya’daki şehitlerin isimlerini ölümsüzleştiren bir yerdir Konya Şehitlik Müzesi.

Selçuklu dönemi mimarisiyle inşa edilen anıt 2008 yılında açılmış. Anıtın Mevlana Müzesi tarafındaki girişinde sizi 16 Türk bayrağı ile tarihte kurulmuş 16 Türk devletinin bayrağı karşılıyor öncelikle.

konya istiklal harbi sehitleri abidesi gezilecek yerler 400x266
konya istiklal harbi sehitleri abidesi gorulecek yerler 400x266

Abidenin bir de müzesi bulunuyor. Bu kapalı alanda Çanakkale Savaşları, Çanakkale Savaşları ve İstiklal Harbi zamanında Konya’da köy hayatı, 30 Ağustos zaferi ve savaş sonrası toparlanma sürecinde Konya’da bir köy minyatür maketlerle çok güzel özetlenmiş. Ayrıntılı bir şekilde olayları ifade eden bu maketlerin arkasındaki resimler de işin gerçekçilik boyutunu artırmış. Üstelik mekanın atmosferi, ses sistemleri ve efektlerle ziyaretçilerin kendilerini başka bir ortamda hissetmeleri ve maketlerde anlatılan konuların içine girmeleri sağlanmış.

konya istiklal harbi sehitleri aniti muzesi savas canlandirmasi 400x266
konya istiklal harbi sehitleri aniti muzesi nerede 400x266

Konya İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi nerede ve nasıl gidilir?

Mevlana Müzesi’nden sonra Aslanlı Kışla Caddesi boyunca yürüdüğünüzde, 300 metre sonra sağ tarafınızda İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi yer alıyor.