rotasenin.com

Amasya Kral Kaya Mezarları: Büyüklükleriyle Bölgenin Hakimi

Kral Kaya Mezarları Harşena Dağı’nın eteklerine yapılmış kaya mezarlarıdır. Harşena Dağı, 272 metre yüksekliğinde bir tepedir. İlk bakışta dikkat çeken ve hatta Amasya’nın sembolü olan bu yapılar görülmeye ve ziyaret etmeye değer yapılardır.

Kral Kaya Mezarları tarihi

Pontus Krallığı, Helenistik Dönem devletlerinden biri. Büyük İskender’in ölümü üzerine ortaya çıkan taht mücadelelerinin bir sonucu olarak Mitridat öldürülür. Oğlu I. Mithridates ise öldürülmemek için Bursa civarından Paflagonya bölgesine kaçar.

I. Mitridat’a katılan askerlerle birlikte Pontus üzerindeki egemenliğini genişletir. Kurulduğu dönemlerde Paflagonya bölgesi olarak adlandırılan, günümüzde Karadeniz’in güney kıyılarında kurulan bu krallık, Amastris’i, yani Amasra’yı ele geçirir ve Pontus Krallığı’nın ilk başkenti Amasya seçilir.

MÖ 266 yılında I. Mithridates Ktistes ölür ve Amasya’yı yukarıdan gören hakim bir bölgede, kayaların oyulmasıyla hazırlanan kaya mezarlarına gömülür.

Amasya Kral Kaya Mezarları, 272 metre yüksekliğe sahip bir tepede, Harşena Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Kral mezarları peşi sıradır ve diğer kaya mezarları Pontus Krallığı’nın diğer krallarına aittir.

Yirminin üzerinde anıt mezar olduğu düşünülür bu eteklerde. Kral kaya mezarlarından, I. Mithridates Ktistes’den I. Pharnakes’e kadar olan 5 kral mezarı en büyükleridir ve Amasya’nın birçok yerinden rahatlıkla görülebilir.

Bu kaya mezarları bize Dalyan Kaya Mezarları’nı hatırlatıyor. Birçok kaya mezarında olduğu gibi buradaki mezarların yapım metodu aynı şekilde.

Amasya Kral Kaya Mezarları
Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Kral Kaya mezarlarına çıkmak mümkün. Hazeranlar Konağı’nın arkasında yer alan basamaklar kaya mezarlarına kadar çıkıyor. Aşağıdan itibaren kaya mezarlarının yolunu gösteren tabelalara rastlıyoruz zaten.

Orijinal basamaklar yine kayalara oyularak yapılmış, ama ziyaretçiler kolayca ve tehlikesiz bir şekilde çıkabilsin diye ahşap basamaklar yapılmış orijinal basamakların üzerine.

Amasya Kral Kaya Mezarlari Basamaklari
Amasya Kral Kaya Mezarlari Merdivenleri

Mezar odalarının yanlarına çıkarsanız çok heybetli durduğunu görürsünüz. 15 metreye kadar uzanan büyüklükleri bölgenin hakimi olduklarını açıkça ifade ediyor.

Mezarlıkların etrafına boşluk bırakılmasının nedeni ise bazı mezarlara gösterilen saygıdan dolayı etrafında tavaf ediliyormuş. Bazıları ise kayalardan sızan suyun mezar ile temasını engellemek ve korunmasını sağlamakmış.

Amasya'da Gezilecek Yerler
Amasya'da Gezilecek Yerler

Mezarların içleri boş bir kaya parçası günümüzde. Melik Ahmed Danışmend Gazi, Anadolu’da kurulan ilk Türkmen beyliklerinden biri olan Danışmendliler’in kurucusudur.

Bir savaşçı olan Danişmend Gazi Selçuklu hükümdarı Alparslan tarafından Orta Anadolu’nun fethini gerçekleştirir ve Amasya’da fethettiği iller arasındadır. Amasya’yı fethettiknte sonra, Pontus devrinden kalma mezarların içindeki gömüleri kaldırmış.

Amasya Kral Kaya Mezarlari Gezilecek Yerler
Amasya Kral Kaya Mezarlari Seyahat

Yukarı çıkınca, isminin hakkını verdiğini daha net görebildiğimiz Yeşilırmak’ı ve Yeşilırmak Vadisi’ni, daha Helenistik bir tabirle Krallar Vadisi’ni tepeden görebilen bir konumda yer alıyor kral mezarları.

Buralar Amasya’yı tepeden izleyebileceğiniz noktalardan biri. Amasya’yı boylu boyunca kral mezarlarının bulunduğu açıdan görebilmeniz mümkün. Amasya’nın manzarasını izlemek çok keyifli.

Kaya Mezarları Manzarası
Kaya Mezarları Manzarası

Kızlar Sarayı

Amasya Kral Kaya Mezarları’nın bulunduğu bölgede Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiş bir saray da bulunuyormuş. Osmanlı şehzadelerinin, hatunlarının ve Osmanlı valilerinin evi olan bu saraydan günümüze çok az miktarda yapı gelebilmiş.

Amasya Kral Kaya Mezarlari Kizlar Sarayi Hamami
Amasya Kral Kaya Mezarlari Kizlar Sarayi Kafe Manzarasi

Birçok kısmı harap halde olan Kızlar Sarayı’nda, kaya mezarlarını gezerken görebileceğiniz bir hamam da bulunuyor.

Kızlar Sarayı Kafe

Kaya mezarlarına kadar tırmanıp, önce soldakileri sonra sağdakileri iyice gezdikten sonra yorulmaya ve karnınız acıkmaya başlarsa Kızlar Sarayı Kafe’ye girerek bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Dinlenmek için birebir. Hatta soğuk havalarda giderseniz sizi karşılayacak bir sobanız bile olur. Manzarası da kaya mezarlarınki gibi oldukça güzeldir.

Amasya Kral Kaya Mezarları giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Kral Kaya Mezarları’na girişi ücretli, Müzekart‘ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Yaz sezonu 09:00 – 19:00, kış sezonu 08:00 – 17:00 çalışma saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Amasya Kaya Mezarları nerede ve nasıl gidilir?

Yeşilırmak’ın yanı başında yer alan Şehzadeler Müzesi‘ni geçin ve Hazeranlar Konağı‘nın yanında ulaştığınızda tepeye doğru olan merdivenleri görürsünüz.