Yol Kenarında Bir Kabartı: Kuşkayası Yol Anıtı

Yol Kenarında Bir Kabartı: Kuşkayası Yol Anıtı

Bartın yolu üzerinde, Bizans, Cenova ve Osmanlı ile 3 bin yıllık bir tarihe sahip olan Amasra’ya 4 km mesafede olan Kuşkayası Yol Anıtı‘nın; Anadolu’daki tek yol anıtı olduğu söyleniyor.

Roma imparatorlarından Tiberus Claudius‘un döneminde, Gaius Julius Agilla tarafından yaptırılan anıt, kemerli niş içine oyma tekniğiyle inşa edilmiş.

Yoldan 40 metre yükseklikte olan Kuşkayası Yol Anıtı’na ulaşmak için sonradan hazırlanan ahşap merdivenlerden çıkmak gerekiyor. Üzerinde, Antik Roma giysisi olan ve yaklaşık 6 metre uzunluğundaki bir kuşağın vücuda sarılmasıyla giyilen Toga isimli giysili 3 metre uzunluğunda bir insan figürü kabartması bulunuyor.

Kuskayasi Yol Aniti

Orta kabartma tekniğiyle yapılan insan figürünün sağında 2 metre uzunluğunda bir sütun ve üzerinde 1,5 metre uzunluğunda kafası kopmuş bir kartal heykeli yer alıyor.

Roma askerlerinin gücünü simgeleyen yapının üst tarafında içi boş bir kitabe alanı bulunuyor. Çevrede bulunan kitabelerin birleştirilmesiyle ortaya çıkan yazıtta ise şöyle bir ifade geçiyor.

Devletler arası barışın ve dostluğun anısına, İmparator Germanious’un yüceliği için Gaius Julius Aguilla, dağı yardı ve bu dinlenme yerini kendi özel ödeneği ile yaptırdı.