rotasenin.com

Kütahya’da Gözden Kaçabilecek Yerler

admin
|

Kütahya Hava Müzesi

Kütahya Açık Hava Uçak Müzesi, yaklaşık 10 uçağın sergilendiği bir müze. Sergilenen uçaklar, askeri uçaklar ve bombardıman uçakları. Türkiye’de çok daha iyi uçak müzeleri var, ama burası da Kütahya gezinizde uğrayabileceğiniz yerlerden.

Savaş uçaklarına ilgi duyan, bu tip uçakları yakından görmek isteyip de göremeyen Kütahyalılar için güzel bir müze. Uçaklara ilgili olanlar varsa Eskişehir’deki havacılık ve uçak müzesi yakınlarda yer alan, uçakların ve helikopterlerin sergilendiği başka bir havacılık müzesi.

Müzenin çevresi askeri alan olduğundan tellerle çevrelenmiş. Eğer uçakların bulunduğu alana girmek istiyorsanız askeriyeye girip, müzeye girmek istediğinizi söylemeniz gerekiyor.

Muhtemelen müzenin kapılarını açacak bir asker eşliğinde gezeceksiniz müzeyi. Belki de bir Pazar günü gittiğimiz için bu şekildeydi.

Kutahya Hava Muzesi Savas Ucaklari
Kutahya Hava Muzesi Bombardiman Ucaklari

Kütahya’nın şehir merkezine yakın bir konumda olan Kütahya Hava Müzesi, Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’nın bahçesinde yer alıyor.

Uçaklar ana yoldan tugayın giriş kapısına giden yol üzerinde sıralanmış. Yola çok yakın olduğundan içeri girmeden de fotoğraf çekebilmeniz mümkün olabiliyor.

Kutahya Hava Ucak Muzesi Ucaklari
Kutahya Hava Ucak Muzesi Sergi Ucaklari

Kütahya Jeoloji Müzesi

Kütahya Jeoloji Müzesi, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin tanıtılması amacıyla kurulmuş bir müze. Dünyada bulunan 90 çeşit madenin 57’si Türkiye’de, Türkiye’dekilerin de 35’inin Kütahya‘da olduğu söyleniyor. Bu bakımdan ülkenin en zengin kaynaklarının olduğu yerde böyle bir müze olması gerekli elbette.

Jeoloji Müzesi, restore edilen bir hamamda yer alıyor. Hamamda olduğunu bilmediğimizden dışarıdan baktığımızda bir anlam verememiştik. Adres hamam kubbelerinin altını gösteriyordu.

Sergilenen eserler hamam odalarında, raflarda yer alıyormuş. 16. yüzyıl Osmanlı hamamlarından olan hamam, kullanıldığı dönemlerde gündüzleri kadınlara, akşamları erkeklere hizmet verecek şekilde işletiliyormuş.

Kutahya Jeoloji Muzesi Gezilecek Yerler
Kutahya Jeoloji Muzesi Yeralti Yerustu Zenginlikleri

Popülerliğini kaybettiğinden toprak altında kalmış ve kaybolmaya yüz tutmuş neredeyse. Yapılan restorasyonlar sonunda 2007 yılında müze olarak kullanılmasına karar verilmiş.

Önceden Şengül Hamamı olarak bilinen hamam Evliya Çelebi’nin kalemine de konu olmuş Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde. Kütahya Jeoloji Müzesi’ne giriş ücretsiz.

Kutahya Jeoloji Muzesi Hamam Odalari
Kutahya Jeoloji Muzesi Sergilenen Eserler

Kütahya Jeoloji Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Kütahya’nın eski sokakları ve binaları arasında bir konumda, Sultan Bağı Caddesi ile Şengül Sokak arasında yer alıyor. Müzenin, daha doğrusu hamamın girişi cadde üzerinde. Araba ile geliyorsanız, yol darlığından dolayı, yollarda park sıkıntısı çekebiliyorsunuz.

Kutahya Jeoloji Muzesi Taslari
Kutahya Jeoloji Muzesi Tas Ornekleri

Uygun bir park alanı aramak için birkaç tur atmanız gerekebiliyor. Ara sokaklar genelde bir arabanın geçebileceği darlıkta olduğundan biraz uğraşmanız gerekecektir.

Şengül Sokak’ın yanındaki Hacı Emin Sokak’ta aracınızı park edebileceğiniz yeri bulma olasılığınız daha yüksek. Ya da önce Kütahya Macar Evi‘ni ziyaret ettiyseniz aracınızı o civarda bırakıp 160 metre uzaklıktaki Jeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kütahya Kossuth Macar Evi Müzesi

Kossuth, Macaristan’ın özgürlük mücadelesinde yer alan liderlerden biri. Avusturya ve Rusya’nın anlaşması sonucu ülkelerini terketmesi gereken ve aralarında Kossuth’un da olduğu bir grup Osmanlı’ya sığınmış ve Osmanlı da onları güvenli bir yer olan Kütahya’ya yerleştirmiş.

Kossuth, ailesi ile birlikte 1850 yılında bu eve gelmiş ve 1,5 yıla yakın bir süre boyunca burada yaşamış. Macaristan Anayasası için taslakları oluşturduğu yer burası olduğundan Macaristan için de önemli bir nokta.

Macaristan, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Kossuth, Macaristan’ın geçici Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaya başlamış. Bu durumda Macaristan halkının gözünde Kossuth’un değerini ve önemini daha iyi anlayabiliyoruz. Her yıl bu müzede, Macar’ın kurtuluş günleri anılıyor ve kutlanıyor.

Kütahya Macar Evi hakkında bilgi ve tarihçesi ise şu şekilde: Kossuth’un sığındığı bu ev 18. yüzyılda inşa edilen bir Osmanlı Evi. İki katlı olan yapıda, katlar arasında geçiş ahşap merdivenle mümkün oluyor.

Sokak tarafında hiç penceresi yok, ama Kossuth’un heykelinin olduğu bahçesi de bir o kadar güzel. Karşısına, Kütahya tepelerinden birini almış ve çevreden izole edilmiş gibi duran bir yer.

Kutahya Kossuth Evi Muzesi Binasi
Kutahya Kossuth Evi Muzesi Bahcesi

Macar Kossuth Evi, 1982 yılından beri bir müze olarak ziyarete açık. Müzede, Kossuth’un kişisel eşyaları ve Kütahya’da kaldığı sürede yazdığı mektuplar ile birlikte, 19. yüzyıl Macar kıyafetleri ve Kütahya kültürünü yansıtan, klasik bir Kütahya evine ait etnografik eserler de sergileniyor.

Lajos Kossuth ve eşi Teresa Kossuth’un birlikte kaldığı Osmanlı usulü, banyo dolaplı yatak odasını ve ahşap gömme dolaplı Türk yemek odası olarak düzenlenen bir odayı da görmek mümkün. Kossuth’u ya da eski bir Türk evinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu müze gezilebilir.

Kutahya Kossuth Evi Muzesi Ani Odasi
Kutahya Kossuth Evi Muzesi Sergi Odalari

Macar Kossuth Evi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi hariç haftanın her günü 08:45 – 12:30 ve 13:30 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Kutahya Kossuth Evi Muzesi Gezilecek Yerler
Kutahya Kossuth Evi Muzesi Bahce Manzarasi

Macar Kossuth Evi Müzesi nerede?

Börekçiler Mahallesi’ndeki Şengül Sokak’ın yanıbaşındaki Gediz Caddesi üzerinde yer alıyor Macar Kossuth Evi Müzesi. Dışarıdan bahçesi görünmüyor, ama binanın çatısı ve üzerinde Macar Evi yazan bir tabela ile karşılaşıyorsunuz.