Kütahya Jeoloji Müzesi

Kütahya Jeoloji Müzesi

Kütahya Jeoloji Müzesi, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin tanıtılması amacıyla kurulmuş bir müze. Dünyada bulunan 90 çeşit madenin 57’si Türkiye’de, Türkiye’dekilerin de 35’inin Kütahya‘da olduğu söyleniyor. Bu bakımdan ülkenin en zengin kaynaklarının olduğu yerde böyle bir müze olması gerekli elbette.

Jeoloji Müzesi, restore edilen bir hamamda yer alıyor. Hamamda olduğunu bilmediğimizden dışarıdan baktığımızda bir anlam verememiştik. Adres hamam kubbelerinin altını gösteriyordu. Sergilenen eserler hamam odalarında, raflarda yer alıyormuş. 16. yüzyıl Osmanlı hamamlarından olan hamam, kullanıldığı dönemlerde gündüzleri kadınlara, akşamları erkeklere hizmet verecek şekilde işletiliyormuş.

Kutahya Jeoloji Muzesi Gezilecek Yerler
Kutahya Jeoloji Muzesi Yeralti Yerustu Zenginlikleri

Popülerliğini kaybettiğinden toprak altında kalmış ve kaybolmaya yüz tutmuş neredeyse. Yapılan restorasyonlar sonunda 2007 yılında müze olarak kullanılmasına karar verilmiş. Önceden Şengül Hamamı olarak bilinen hamam Evliya Çelebi’nin kalemine de konu olmuş Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde. Kütahya Jeoloji Müzesi’ne giriş ücretsiz.

Kutahya Jeoloji Muzesi Hamam Odalari
Kutahya Jeoloji Muzesi Sergilenen Eserler

Kütahya Jeoloji Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müze, Kütahya’nın eski sokakları ve binaları arasında bir konumda, Sultan Bağı Caddesi ile Şengül Sokak arasında yer alıyor. Müzenin, daha doğrusu hamamın girişi cadde üzerinde. Araba ile geliyorsanız, yol darlığından dolayı, yollarda park sıkıntısı çekebiliyorsunuz.

Kutahya Jeoloji Muzesi Taslari
Kutahya Jeoloji Muzesi Tas Ornekleri

Uygun bir park alanı aramak için birkaç tur atmanız gerekebiliyor. Ara sokaklar genelde bir arabanın geçebileceği darlıkta olduğundan biraz uğraşmanız gerekecektir. Şengül Sokak’ın yanındaki Hacı Emin Sokak’ta aracınızı park edebileceğiniz yeri bulma olasılığınız daha yüksek. Ya da önce Kütahya Macar Evi‘ni ziyaret ettiyseniz aracınızı o civarda bırakıp 160 metre uzaklıktaki Jeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.