Kossuth, Macaristan’ın özgürlük mücadelesinde yer alan liderlerden biri. Avusturya ve Rusya’nın anlaşması sonucu ülkelerini terketmesi gereken ve aralarında Kossuth’un da olduğu bir grup Osmanlı’ya sığınmış ve Osmanlı da onları güvenli bir yer olan Kütahya’ya yerleştirmiş.

Kossuth, ailesi ile birlikte 1850 yılında bu eve gelmiş ve 1,5 yıla yakın bir süre boyunca burada yaşamış. Macaristan Anayasası için taslakları oluşturduğu yer burası olduğundan Macaristan için de önemli bir nokta. Macaristan, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Kossuth, Macaristan’ın geçici Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaya başlamış. Bu durumda Macaristan halkının gözünde Kossuth’un değerini ve önemini daha iyi anlayabiliyoruz. Her yıl bu müzede, Macar’ın kurtuluş günleri anılıyor ve kutlanıyor.

Kütahya Macar Evi hakkında bilgi ve tarihçesi ise şu şekilde: Kossuth’un sığındığı bu ev 18. yüzyılda inşa edilen bir Osmanlı Evi. İki katlı olan yapıda, katlar arasında geçiş ahşap merdivenle mümkün oluyor. Sokak tarafında hiç penceresi yok, ama Kossuth’un heykelinin olduğu bahçesi de bir o kadar güzel. Karşısına, Kütahya tepelerinden birini almış ve çevreden izole edilmiş gibi duran bir yer.

kutahya kossuth evi muzesi binasi
kutahya kossuth evi muzesi bahcesi

Macar Kossuth Evi, 1982 yılından beri bir müze olarak ziyarete açık. Müzede, Kossuth’un kişisel eşyaları ve Kütahya’da kaldığı sürede yazdığı mektuplar ile birlikte, 19. yüzyıl Macar kıyafetleri ve Kütahya kültürünü yansıtan, klasik bir Kütahya evine ait etnografik eserler de sergileniyor. Lajos Kossuth ve eşi Teresa Kossuth’un birlikte kaldığı Osmanlı usulü, banyo dolaplı yatak odasını ve ahşap gömme dolaplı Türk yemek odası olarak düzenlenen bir odayı da görmek mümkün. Kossuth’u ya da eski bir Türk evinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu müze gezilebilir.

kutahya kossuth evi muzesi ani odasi
kutahya kossuth evi muzesi sergi odalari

Macar Kossuth Evi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi hariç haftanın her günü 08:45 – 12:30 ve 13:30 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

kutahya kossuth evi muzesi gezilecek yerler
kutahya kossuth evi muzesi bahce manzarasi

Macar Kossuth Evi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Börekçiler Mahallesi’ndeki Şengül Sokak’ın yanıbaşındaki Gediz Caddesi üzerinde yer alıyor Macar Kossuth Evi Müzesi. Dışarıdan bahçesi görünmüyor, ama binanın çatısı ve üzerinde Macar Evi yazan bir tabela ile karşılaşıyorsunuz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!