Kutna Hora Gezi Rehberi

Kutna Hora Gezi Rehberi

Kutna Hora, kendi halinde küçük ve şirin bir kasaba. UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde yer alan bu kasabaya Prag’dan 1 saatlik tren yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Prag’a giderseniz ve vaktiniz varsa bir gününüzü buraya ayırabilirsiniz.

Kutna Hora’ya ulaşmak otobüsler ile de mümkün olsa da en uygun ve rahat yol trendir. Toplamda 70 kilometrelik bir yol, 1.15 saate yakın sürer. Kutna Hora’ya gitmek için önce Kolin‘e gidiyor, ardından aktarmalı tren ile Kutna Hora’ya geçiyorsunuz. Önerimiz öncelikle Kutna Hora Sedlec durağında inmeniz. İneceğiniz yeri iyi takip edin ki, kondüktörler İngilizce bilmiyorlar. Bazı şeylere kendinizin karar vermesi gerekebilir. Sedlec durağına gelmeden önce bir de Kutna Hora Mesta durağı var. Rotanızı özellikle şehrin Old Town tarafından ayarlamak isterseniz inmeniz gereken durak bu durak olacaktır.

Sedlec istasyonunda indikten sonra muhtemelen sizin gibi turist kafilesi içinde yer alan birçok turist görürsünüz. Bu kafileyi takip ederek doğru yolu bulabilirsiniz. Zaten istasyondan indiğinizde, istasyonu dik kesen tek bir yol var. 300 metre ilerlediğimizde sağ tarafta Church of Assumption adında bir katedral görüyoruz. Katedrale girmeden önce küçük bir bilgi vermeliyim.

Kutna Hora’da gezilecek yerler için kombine bilet uygulaması mevcut. Tek tek almak pahalı olabileceğinden bu kombine bilet uygulamasına göre hareket etmekte fayda var. Biz GASK adlı galeriye girmeyi tercih etmedik ve 3 numaralı kombine bileti aldık.

Kutno Hora Kombine Bilet

Cathedral of Assumption’u kombine bilet almazsanız 5 CZK karşılığı gezebilirsiniz. Çok mistik bir havası var kilisenin, ama çok durmuyoruz içeride.

Kutno Hora Church Of Assumption Mimarisi
Kutno Hora Church Of Assumption

Kiliseden çıkınca sağdaki yoldan, geldiğiniz yolun devamına doğru ilerleyin. 200 metre sonra karşınıza dünyada eşine pek rastlanmayan bir kilise göreceksiniz. Adı Sedlec Kilisesi, ama genel olarak Kemik Kilisesi olarak da bilinir. Dışarıdan oldukça normal görünen kilisenin iç dekorasyonu ise hayret verici. Dekoratif unsurlar tamamen gerçek insan kemiklerinden yapılmış. Çevresi bir mezarlık ve zamanında buraya defnedilenlerin sayısı bir hayli fazla olunca, önceden defnedilenlerin kemikleri yer açılsın diye çıkarılır ve bu şekilde değerlendirilir.

Kutna Hora Sedlec Kemik Kilisesi Avize
Kutna Hora Sedlec Kemik Kilisesi Kemikler

Kemik kilisesini de gezdikten sonra amacımız Old Town’a gitmek. Şu indiğimiz tren istasyonundan bir önceki durak. Önümüze üç seçenek çıkıyor. Ya Sedlec Kilisesi’nin kapısındaki transfer hizmetinden yararlanmak, tren kullanmak ya da yürümek. Eğer araçla gidecekseniz 10 dakikaye, tren ile gidecekseniz 15 dakikaya, yürüyerek gidecekseniz 2.4km / 25 dakikaya Old Town’a varabilirsiniz. Biz tabii ki elimize kahvelerimizi aldık ve yürümeyi tercih ettik.

Kutna Hora Sokaklari
Kutna Hora Pembe Kilisesi

Yol zaten dümdüz, herhangi bir yokuş yok bu yürüme esnasında. Masarykova üzerinden yürüdüğümüzde Kutna Hora’nın Old Town’ına ait en büyük meydanına geliyoruz. Kutna Hora’nın kurulmasını 1276 yılında bir keşişin bölgede gümüş madeni yataklarını bulmasıyla başlıyor. Gümüş yataklarının bulunması ile gelen zenginlik ise Kutna Hora şehrinin kurulmasına, bazı yerlerine anıtsal yapılar dikilmesini sağlıyor. Bu zenginlik gümüş madenciliğinin durmasıyla azalmaya başlasa da, ziyaret edilesi bir Orta Çağ kenti olmasını sağlamış günümüzde.

Kutna Hora Old Town Gezisi
Kutna Hora Old Town Meydani

Elimizdeki haritaya göre bir şarap mahzeni ya da müzesi gibi bir yapıya ulaşmaya çalışıyoruz. Vinne Sklepy adındaki yapıya ulaştığımızda varolan yapı kapalı, içinde ne var bilmiyoruz. Ancak büyük ihtimalle şarap üretim merkezi ve içeride de bu konuyla ilgili belki de sergilenen malzemelerin olduğu küçük bir sergi ile karşılaşacaktık. Buraya uğramasak da olurmuş diyerek geri dönüyoruz.

Kutna Hora Vinne Sklepy
Kutna Hora Vinne Sklepy Yapisi

Kutna Hora’nın çeşitli süslemelerle bezenmiş en önemli yapılarından biri de Stone House‘tur. 1489 yılında inşa edilen yapı hala sağlam bir şekilde ayakta. Müzede 17. ve 19. yüzyıl günlük yaşamlarına dair dekoratif malzemeler, eşyalar, tablolar sergileniyor. Ama dışından görmek de yeterli geliyor bize.

Kutna Hora Stone House
Kutna Hora Stone House Rota

Kutna Hora’nın sakin yapıları arasında ilerlerken bir sütuna rastlıyoruz. Sütun 1713 – 1715 yılları arasında dikilmiş. Zamanında bu bölgede 6000’e yakın insanın hayatını kaybettiği veba salgınının anısına heykeltıraş Frantisek Baugut tarafından yapılmış.

Kutna Hora Obelisk
Kutna Hora Obeliski

Obeliski geçtikten sonra sağ tarafta, dört yolun birleştiği bir kavşakta taştan yapılmış bir çeşme yer alıyor. Gotik mimarinin örneklerinden biri olan bu çeşme de 1495 yılında inşa edilmiş. Çeşme ağızları, taş motifleri ve süslemeleriyle dikkate değer.

Kutna Hora Tas Cesme
Kutna Hora Tas Cesme Detay

Gümüş madenlerinin ortaya çıkmasıyla Bohemya Krallığı‘nın en önemli şehirleri arasında giren Kutna Hora, büyüklüğünü göstermek için çeşitli anıtlar diktirmiştir. Bunlar arasında en büyüğü Prag Kalesi‘nde bulunan St. Vitus Katedrali‘nin çok benzeri bir yapı olan St. Barbara Kilisesi‘dir. Kiliseye doğru çıkarken yol üzerindeki heykeller Charles Köprüsü’nü hatırlatıyor bana. Sanki Prag Kalesi’ni Charles Köprüsü ile birleştirmişler ve Vltava Nehri’ni koymayı unutmuşlar.

Aziz Barbara Katedrali

İnşasına 14. yüzyılda başlanan Aziz Barbara Kilisesi’ne girmek için önceden aldığımız kombine bileti kullanıyoruz.  Kilisenin iç tarafı dışarıya göre dekorasyon olarak daha sönük kalıyor. Ancak kilise, Kutna Hora’ya kadar geldiğinizde ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde olmalı.

GASK

Artık geri dönme vakti yaklaşıyor. Katedralden çıkınca aşağı doğru yürürken heykellerin yanında, kombine biletine dahil etmediğimiz bir yapı bulunuyor. GASK (Gallery of Central Bohemian Region) adındaki bu yapı geçici sergilerin olduğu bir sanat galerisi. 1667 yılında inşa edilen yapı önceleri üniversite ve bir dönem askeri alan olarak kullanılmış. Önündeki teras ise bu yapıya bağlı aslında. 18. yüzyılda yapılan teras, heykeltıraş Frantisek Baugut tarafından yapılan heykellerle dekore edilmiş.

Gümüş Müzesi

GASK terasından devam ettiğimizde sağ tarafta Gümüş Müzesi bulunuyor. Gümüş madeninin üzerine kurulmuş bir şehir olduğunu biliyoruz Kutna Hora’nın. Orta Çağ’ın madem işlemleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müze, turlar eşliğinde yeraltına, madenlerin olduğu alanlara götürüyor sizi. Aşağısı sulak bir alan ve kıyafetleriniz ıslanmasın diye özel kıyafetlerle indiriyorlar aşağıya. Klostrofobik rahatsızlığınız yoksa tercih edilebilir. İki tur seçeneği bulunuyor, arkeoloji ve tarih ağırlıklı olan tur 70 CZK / 60 dk, gümüş madenleri ve makinelerinin bulunduğu tur ise 120 CZK / 90 dk. Her iki tura da katılmak isterseniz 140 CZK / 150 dk. Kış dönemi ve Pazartesi günleri kapalı.

Böylece Kutna Hora’yı ve sokakları sindire sindire gezmiş oluyoruz. Kutna Hora’yı gezmek için yarım gün yetiyor ve biz de bunu düşünerek saat 14:00 civarlarındaki dönüş treni için bilet almıştık. Dönüş yolundaki trene binmek için Kutna Hora Mesto durağına gidiyoruz.