Litvanya Grand Dük Sarayı

Gediminas Kalesi kompleksinin bir uzantısı olan Litvanya Grand Dük Sarayı, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve takip eden yüzyıllarda Litvanya ve Polonya’nın yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. 1801 yılında yıkılan kale, 2002 yılında yeniden inşa edilmiş ve 2009 yılında halkın ziyaretine müze olarak açılmıştır.

Arkeologlar, sarayın altındaki kalıntılara bakarak çıkardıkları sonuca göre 13. ve 14. yüzyıllarda burada ahşap bir yapı olduğunu düşünürler. 15. yüzyılda yapılan taş yapı 1419 yılında çıkan bir yangınla harap olmuş ve yıkılmıştır. Takip eden yüzyıllarda yenilenen saray 1832 yılında aşağıda resmedildiği gibiymiş.

royal palace resmi

Giriş yaptığınızda karşınıza çıkan bölüm şu anki yapısından önce inşa edilen taş duvarların kalıntılarının bulunduğu bölümdür. Sarayın mimari ve tarihi gelişimini inceleyebileceğiniz taş duvarların arasında Gediminas Kalesi’nin bulunduğu yukarı kale ve aşağı kalenin bir maketi de yer alıyor.

royal sarayi kale duvarlari 400x266
royal sarayi maketi 400x266

Antik çağlarda kullanılan eserler de arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılmış ve cam vitrinlerin arkasında sergilenmektedir.

royal sarayi duvar kalintiari 400x266
royal sarayi arkeolojik eserler 400x266

Seremoni odaları, geziniz sırasında karşınıza çıkacak odalardan. Geniş odalarda düklerin kullandıkları eşyaları ve duvarları süsleyen portreleri dönemin ihtişamını da yansıtıyor.

royal sarayi serenomi odalari 400x266
royal sarayi serenomi odalari tablolari 400x266

Grand Dük’ün hazinelerinin sergilendiği odalar ise karşınıza çıkan başka bir bölüm. Kralların kullandıkları taçların ve diğer hazinelerin sergilendiği hazine bölümü, gezinizin sonu demek oluyor.

royal sarayi grand duk hazineleri 400x266
royal sarayi grand duk hazinesi 400x266

Bahçesinde Vilnius’un kurucusu Grand Dük Gediminas‘ın atıyla birlikte ayakta durduğu ve elinde kılıcını tuttuğu bir anıt heykel yer alıyor. 1996 yılında Vilnius Katedral Meydanı‘na dikilen heykelin üzerinde bulunduğu kaidenin yan yüzlerinde, Grand Dük’ün varisleri olan Algirdas ve Jogailla adındaki iki portre kabartması yer alıyor.

royal sarayi gezi rehberi