Karaağaç'ın Zafer Mirası Lozan Anıtı

Karaağaç'ın Zafer Mirası Lozan Anıtı

Edirne‘nin Karaağaç ilçesinde bulunan Lozan Anıtı, Lozan Antlaşması gereğince Karaağaç’ın tekrar Türk topraklarına katılmasını ve kazanılan diplomatik zaferi temsil ediyor.

24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde imzalanan Lozan Antlaşması gereğince Türkiye – Yunanistan sınırı, Mudanya Ateşkes Antlaşması’nda belirlenen şekliyle; Meriç Nehri’nin batısında kalan Karaağaç İstasyonu ve Bosnaköy, Türkiye’de kalacak şekilde belirlenmiştir.

[postlink id=”2676″ title=”Karaağaç Tren İstasyonu”]

Lozan Anıtı, 1999 yılında Trakya Üniversitesi tarafından hazırlanmış ve açılışı dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirilmiştir.

Lozan Aniti

Anıt, 3 uzun sütundan oluşuyor. 36,45 metre uzunluğu ile en uzun sütun olan sütun Anadolu’yu temsil ediyor. 31,95 metre uzunluğa sahip ikinci sütun Trakya’yı, 17,45 metre uzunluğu ile üçüncü sütun Karaağaç’ı simgeliyor. Üç sütunu birbirine bağlayan 7,20 metre yükseklikteki beton çember; birlik ve beraberliği sembolize ederken, üzerinde bulunan 4,20 metre boyundaki genç kız figürü; estetiği ve hukuku, kızın sol elindeki güvercin barışı, sağ elindeki belge ise Lozan Antlaşması‘nın sembolüdür.

Lozan Aniti Daire
Lozan Aniti Kiz Figuru

Lozan Anıtı, soyut anlayışı çok seven ve aynı zamanda ODTÜ Bilim Ağacı’nın da yapımcısı Aydınlı Türk heykelci Prof. Dr. Tamer Başoğlu’na ait.

Lozan Anıtı ziyaretinizde, anıtın çevresinde bulunan Lozan Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Lozan Müzesi’nde, Lozan Antlaşması sırasında kullanılan belgelerin örnekleri ile Atatürk ve İsmet İnönü’ye ait fotoğraflar ve şahsi eşyaları görmeniz mümkün. Lozan Anıtı, meydanı ve müzesi Karaağaç’ta Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi binasının bulunduğu alan içerisinde yer alıyor.