Viyana Madame Tussauds Müzesi

Viyana Madame Tussauds Müzesi

Viyana Madame Tussauds Müzesi, günümüzdeki ve geçmişteki, ağırlıklı olarak Viyana ve Avusturyalıların oluşturduğu ünlü isimlerin balmumu heykellerinin sergilendiği bir müze. Viyana’da yapılacak şeyler arasında yer alan bu müze gezisinde, gerçekçi balmumu heykelleri ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Madame Tussauds’un kim olduğunu ve tarihini Amsterdam Madame Tussauds müze yazımızda anlatmıştık. Dünyada birçok müzesi olan Madame Tussauds Müzesi’nden biri de Viyana’da, merkeze yakın bir yerde yer alıyor.

[postlink id=’6723′ title=”Amsterdam Madame Tussauds Müzesi”]

Tüm Madame Tussauds müzelerinde olduğu gibi burada da heykellere dokunamamak, fotoğraflarını çekememek gibi bir kısıtlama yok. Heykellere gayet rahat davranabilir, onlarla birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz. Müzeyi sıkıcılıktan uzaklaştıran etken de bu, interaktif olarak müzeyi yaşayabiliyorsunuz.

Viyana Madame Tussauds Muzesi Freud
Viyana Madame Tussauds Muzesi Gezilecek Yerler

Tüm balmumu müzelerinde olduğu gibi Viyana Madame Tussauds’ta da tüm heykeller kategorize edilerek birbirlerinden ayrılmış durumda. Hollywood kategorisinde Robbie Williams, Nicole Kidman, Angelina Jolie, Brad Pitt, Leonardo di Caprio, Johnny Deep gibi ödüllü ve büyük yıldızları görmeniz mümkün.

Viyana Madame Tussauds Muzesi Brad Pitt Filmleri
Viyana Madame Tussauds Muzesi Albert Einstein

Spor kategorisinde ise Avusturyalı kayakçılardan Renate Götschl ve Hermann Maier, milli futbolcu Herbert Prohaska gibi sporcuları görebileceğiniz gibi, müzik alanı da unutulmamış ve Rock’n Roll’un kralı efsane yıldız Elvis Presley ve Eurovision ile tanıdığımız Conchita Wurst‘un heykellerine de yer verilmiş. Film sektöründen 007 James Bond oyuncusu Daniel Craig, oyuncu ve yönetmen Sandra Bullock, Hollywood yıldızı Audrey Hepburn ve günlükleriyle öne çıkan yazar Anne Frank görecekleriniz arasında.

Politikatcılar ise her balmumu heykel müzesinde gördüğümüz kişilerden yine. Eski ABD devleti başkanı Barack Obama, Tibetlilerin manevi lideri Dalai Lama, kraliyet ailesi üyesi Kraliçe Elizabeth, Almanya başbakanı Angela Merkel bulunuyor bu heykeller arasında. Avusturya tarihinde yeri olan ve Schönbrunn Sarayı‘ndan tanıdığımız Maria Theresia, İmparator Franz Joseph’in karısı Sisi de görüyoruz.

Viyana Madame Tussauds Muzesi Barack Obama
Viyana Madame Tussauds Muzesi Schonbrunn Krali

En ünlü ve etkileyici bestecilerden biri olan Ludwig van Beethoven, Avusturyalı ressam Gustav Klimt ve Hundertwasser Evi’ni yapan kişi Friedensreich Hundertwasser, modern opera dönemindeki ses sanatçılarından Luciano Pavarotti de var burada. Hatta psikanaliz kurucusu olan Avusturyalı nörolog Sigmund Freud‘a dertlerinizi de aktarabiliyorsunuz.

Viyana Madame Tussauds Muzesi Ressam Gustav Klimt
Viyana Madame Tussauds Muzesi Ludwig Van Beethoven

Madame Tussauds Viyana giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Madame Tussauds Viyana giriş ücreti kapıdan aldığınız takdirde 23€, online olarak satın alırsanız 17€. Online olarak almak tabii ki daha mantıklı, böylece kısıtlı Viyana gezinizde saatlerinizi kapıda bilet almak için harcamamış oluyorsunuz. Satın aldığınız tarihten itibaren 2 ay içinde kullanmanız gerekiyor. Yetişkin bilet fiyatlarından bahsettik. Çocuklu aileyseniz, 19€ yerine online bilet alımlarında 13€ ödemeniz gerekiyor. Viyana Madame Tussauds Online Bilet sayfasından biletinizi alabilirsiniz. Bu arada Viyana Card Pass varsa ücretsiz. Madame Tussauds Müzesi, hergün 10:00 – 18:00 saatleri arasında açık olmasına rağmen herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamanız için web sitesinden mutlaka kontrol edin.

Madame Tussauds Viyana nerede ve nasıl gidilir?

Viyana Madame Tussauds Müzesi’ne ulaşım için öncelikle lunaparkın ve büyük dönme dolabın olduğu Riesenradplatz meydanına ulaşmanız gerekiyor. Meydana girdiğinizde sol taraftaki bina müze binası. Metro ile U1 ve U2 hattını, tren ile S1, S2, S3, S5, S6, S7, S9 veya S15 hatlarını, tram ile 0 veya 5 hattını, otobüs ile 80A hattını kullaran Praterstern durağında indiğinizde kısa bir yürüyüşle alana varmanız mümkün.