Ohrid Gezi Rehberi

Ohrid Gezi Rehberi

Yugoslavya’nın dağılması ile bölge topraklarında oluşan yerlerden biri de resmi adıyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti. Makedonya’nın gezilmesi gereken doğal harikalarından biri de Ohri Gölü ve Ohri Gölü’nde bir yerleşim yeri olan, tarihi güzellikleri ve doğal harikaları ile bir turistik çekim merkezi olan Ohri kenti bulunuyor.

Ohrid Gölü, Makedonya ile Arnavutluk arasındaki sınır bölgesinde yer alan deniz görünümlü bir göl. Makedonya’da Ohri ve Struga ile Arnavutluk’un Pogradaş şehirleri göle kıyısı olan şehirler ve bu gölün özelliği Balkan bölgesindeki en eski ve en derin göl olması. Tatlı sularda yüzmeyi sevenler için ideal bir yer. Gerek Struga’da gerekse Orhi’deki plajlarda göle girilebiliyor.

Ohrid, yürüyerek gezilebilecek büyüklükte bir yer. Şehrin bu kadar turistik olması ve çok küçük olması sıcaklığını, güzelliğini hissettiriyor. Yüzyıllar boyunca Osmanlı hakimiyeti altına girdiği için Osmanlı kültüründen etkilenen binaları günümüzde hala görebiliyorsunuz. Mimari olarak Safranbolu evlerine benzer evleri de görecek, Ohrid sokaklarında gezerken turistik cazibesi ile Kaş’ta geziyormuş hissini de tadacaksınız. Cumbalı evlerle donatılmış arnavut kaldırımlı sokaklarda yürümek, Ohri’de mutlaka yapılması gereken şeyler arasında.

Makedonya Ohrid Gol Manzarasi
Makedonya Ohrid Sokaklari

Ohrid Antik Tiyatrosu

Çar Samuel Kalesi’ne doğru, tarihi evlerin arasında çıkarken görebileceğiniz Ohrid Antik Tiyatrosu Helenistik ve Roma döneminden kalan bir tiyatro. Günümüzde konser, opera, gösteri gibi çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir yer olarak kullanılıyor. Kaleye çıkarken uğrayabileceğiniz bir konumda.

Ohrid Antik Tiyatrosu - Makedonya

Çar Samuel Kalesi

Ohri gezilecek yerler listesinde, Ohri gölüne hakim ve gölden 100 metre yukarıda yer alan bir tepe üzerine inşa edilen ve Çar Samuel Kalesi (Ohri Kalesi) de yer almalı. Ohri Gölü’nün güzel manzarasını izlemek ve şehri panoramik olarak görüntülemek için ideal bir yer.

Ohri Kalesi, Balkan bölgesinde Bulgarların 7. yüzyılda kurduğu bir devlet olan Birinci Bulgar İmparatorluğu (First Bulgarian Empire) tarafından inşa edilmiş bir kale. Kalenin buraya kurulmuş olmasının nedeni Ohri şehrinin Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun başkenti olması. Ancak yapılan kazılar sonucu da bu MÖ 4. yüzyılda Makedon Kralı II. Philip tarafından inşa edilen başka bir yapının üzerine inşa edildiği düşünülüyormuş.

Ohrid Kalesi’nin stratejik konumu, Ohri Gölü’nün birçok yerini görebilen bir bölgede olması nedeniyle tercih edilmiş. Bölgeyi ele geçiren herkesin Ohri Kalesi’ni komuta merkezi olarak belirlemesinin nedeni bu.

2003 yılında restore edilen ve tarihi anıt olarak ziyarete açılan Çar Samuel Kalesi, ziyaret edilebiliyor. Kalenin içerisinde ortaya çıkarılan kayda değer bir şey yok. Baştan başa surlarında gezinmek mümkün. Ohrid para birimi dinar ve 60 Dinar karşılığı ya da 1,5€ karşılığı ziyaret edilebiliyor.

Ohrid Gezilecek Yerler - Çar Samuel Kalesi

Ohri’de kaleye çıkmak için biraz yürümek gerekiyor. Tiyatrodan sonra tepeye doğru ağaçlıklı ve Ohri Gölü’ne bakan evlerin arasından ilerliyorsunuz. Sonrasında iki büyük arasındaki ana giriş kapısına varılıyor. Sabah açılış saatinde orada olmamıza rağmen yarım saat geç gelen kale görevlisine de şükranlarımızı sunuyoruz.

Aziz Panteleymon / Aziz Kliment Kilisesi

Ohrid Gölü manzaralı kiliselerden biri olan St. Celement Kilisesi. Ohri Gölü’nü gören bir tepe üzerinde bulunuyor. Bu tepe, geçmişiyle ve çeşitli imparatorlukların hakimiyet kurduğu bir zenginlik içerisinde olması nedeniyle arkeolojik bir alan. Kilisenin ilk inşası yönetim tarafından yeteri kadar büyük görülmeyince, üstüne daha büyük bir kilise inşa edilmiş. Geçen yüzyıllar boyunca kilise büyük bir harabeye dönüşse de yıllardır yapılan restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırılmış. Kilisenin bulunduğu alana giriş giriş ücreti 100 Dinar.

Aziz Yuhanna Kilisesi

Aziz Yuhanna Kilisesi, Ohri’nin sembolik yerlerinden biri ve konumu muhteşem. Kilise ve karasındaki Ohrid Gölü ve dağları ile huzurlu ve sakin sıfatlarıyla birlikte muazzam bir görünüşe sahip. Şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle buraya ulaşılabiliyor. Deniz kenarından gidip kilisenin oradaki basamaklardan yukarı çıkıp ağaçlı yol arasındaki patikadan geri dönebilirsiniz. Kilisenin bulunduğu alana giriş ücretsiz.

Robev Family House

Ohri’de bazı evler müze olarak ziyarete açık. Bu müzeler aracılığıyla Ohri’deki yapıların iç taraflarını görebilir ve Ohri’de yaşayan insanların evlerinde ne tür eşyalar ve kıyafetler olduğunu inceleyebilirsiniz. Bölgede Grigor Prlichev House, The House of Urania, Robev Family House adındaki evler gezilebiliyor. Biz en popülerini tercih ettik. Robevçi ailesinin Makedon hükümeti ile anlaşarak bağışladığı evde genel olarak 19. yüzyıldan kalma eserler sergileniyor. Bazıları Robevçi ailesine ait, bazıları da başka ünlülerin bağışladığı eşyalar. Bazı katlarda arkeoloji ile ilgili eserler de bulunuyor.

Kısa kısa…

  • Mimarisi ile Ohri, UNESCO tarafından dünya mirası listesine dahil edilmiş.
  • Slavlar için önemli bir alfabe olan Kiril alfabesinin doğduğu yerin Ohri olduğu düşünülüyormuş.
  • Ohri Gölü’nde tekne turu, Ohri’de yapılacak şeyler arasında. Yarım saati birkaç euro karşılığında Ohri’yi ve kaleyi denizden izleyebilirsiniz.
  • Orhi’de yüzlerce kilise var. Bu nedenle gezdiğiniz her yerde kiliseler çıkabilir karşınıza. Çoğunun içine girmek ücretli. Ama bizce güzellikleri dış mimarisi. Aya Sofya Kilisesi, Aziz Yuhanna Kilisesi, Aziz Kliment Kilisesi gib ibirçok kilise göreceksiniz geziniz sırasında.
  • Ohrid vize istiyor mu? Orhid, Makedonya sınırlarında kalan bir yer ve Makedonya, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.
  • Ohri mi Ohrid mi? Ohrid, bu kentin isminin Makedonca okunuşu, Ohri de Arnavutça okunuşu. İkisi de yanlış değil.
  • Temmuz ve Ağustos aylarında Ohrid Summer Festival adında çeşitli kültürel etkinlik programları oluyor.

Ohrid nerede ve nasıl gidilir?

Kuzey Makedonya Cumhuriyet’nin Arnavutluk sınırlarını paylaşan Ohri Gölü’nün hemen kıyısında yer alıyor Ohrid. İstanbul’dan Ohrid’e ulaşım için en uygun ve hızlı yol Üsküp’e inip oradan araba kiralamak veya otobüs yolculuğunu tercih etmek. Üsküp Ohri arası 180km (2,5 sa), Struga Ohri arası 15km (30 dk).