Arkeolojik Mirasın Korunağı Valletta Arkeoloji Müzesi

Arkeolojik Mirasın Korunağı Valletta Arkeoloji Müzesi

Valletta‘nın en yoğun sokağı olarak bilinen Republic Street yolu üzerinde bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi, 1571 yılında inşa edilen bir yapının içinde bulunuyor. Malta’nın MÖ 5000 yılındaki Neolitik döneminden, MÖ 400 yılı Fenike dönemine kadar birçok eser sergileyen müze, tarihseverlerin Valletta ziyaretlerinde mutlaka gezilecek yerler listesine eklediği bir müzedir.

1958 yılında açılan müzenin 1. katında önceleri Güzel Sanatlar Müzesi‘nde bulunan eserler sergileniyordu. Fakat daha sonra bu eserler yeni binasına taşındı ve buranın tam anlamıyla arkeoloji müzesi olması sağlandı. Dolayısıyla da ismi Ulusal Müze yerine Ulusal Arkeoloji Müzesi olarak anılmaya başlandı.

Valletta Arkeoloji Muzesi Mezarlik
Valletta Arkeoloji Muzesi Kaplar

Tarih öncesi çağlarda yaşayan insanların günlük işlerini kolaylaştıran aletler ve hayvanlar ile insan figürlerini temsil eden heykelcikler sergilenen eserler arasında. Yine bu dönemlerde yapılan kaplar da görülebilir.

Öne çıkan heykeller arasında Hypogeum‘dan çıkan Sleeping Lady ve Hagar Qim Tapınakları‘ndan çıkarılan Venus of Malta adlı heykeller bulunuyor. Sleeping Lady figürü yan yatmış bir kadını simgeliyor. Oldukça şişman olarak betimlenmiş kadının ya öldüğü ya da sonsuz bir uykuya girdiği düşünülüyor.

Valletta Arkeoloji Muzesi Sleeping Lady Figuru
Valletta Arkeoloji Muzesi Venus Figuru

Tarxien Tapınakları gibi çevrede bulunan antik yapılardan çıkarılan eserler ve mezarsal unsurlar da Valletta Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenmekte.

Valletta Arkeoloji Muzesi Buluntular
Valletta Arkeoloji Muzesi Gomu Iskeleti

Malta adaları dünyada önemli bir yere sahip olan birkaç megalitik yapıya ev sahipliği yapıyor. Müzede Ggantija Tapınağı, Hagar Qim ve Mnadrja Tapınakları ile Tarxien Tapınağı‘nın maketlerini görebilirsiniz.

Valletta Arkeoloji Muzesi Tapinak Maketi
Valletta Arkeoloji Muzesi Tapinak Maketleri

Valletta Arkeoloji Müzesi, genel olarak Malta’nın antik tarihine ışık tutuyor. Malta’da bulunan megalitik tapınaklar için yapılan süslemeler de sergileniyor. Antik dönemde spiral şekiller, balık başta olmak üzere hayvanlar ile çeşitli bitki motifleri ağırlıklı olarak yapılan şekiller arasında.

Valletta Arkeoloji Muzesi Tapinak Suslemeleri
Valletta Arkeoloji Muzesi Tapinak Sekilleri

Otobüslerin kalktığı çeşmeden köprüyü geçerek, Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüdüğünüzde solunuzda arkeoloji müzesi solunuzda kalır. McDonalds’ın tam karşısında.