Orta Çağ duvarları arasındaki yer alan eski başkent Mdina şehrinde bulunan Malta Doğal Tarih Müzesi, 1726 yılında inşa edilen Vilhena Sarayı‘nın içinde bulunuyor.

Malta Doğal Tarih Müzesi, ziyaretçilere Malta’nın ekosistemi temasında bilgiler ile birlikte, hem Malta adasındaki, hem de Malta adasının çevresindeki denizin dibinde bulunan birçok canlıyı tanıma fırsatı veriyor.

Malta Doğal Tarih Müzesi’nin sergilediği geniş bir yelpaze var. 3,500 kuş, 200 memeli, 200’ün üzerinde balık türü, fosiller, böcekler ve sürüngenler detaylı bir şekilde inceleyebileceğiniz temel canlılar ile birlikte 10,000’in üzerinde kaya da incelenebilecek objeler arasında.

Müzeye giriş yaptığınızda, kendinizi doldurulmuş hayvanlarla çevrelendiğiniz bir alan içinde bulursunuz. Yarasa, jaguar, sırtlan ve maymun türündeki birçok hayvanın da aralarında bulunduğu birçok hayvan sergileniyor.

malta dogal tarih muzesi yarasa
malta dogal tarih muzesi maymun

Endonezya, Peru, Kuzey Amerika, Kolombiya başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden getirilen rengârenk kelebekler ve adeta canlıymış, az sonra hareket edecekmiş gibi görünen böcekler de odalarında misafirlerini bekliyor.

malta dogal tarih muzesi kelebek koleksiyonu
malta dogal tarih muzesi bocek koleksiyonu

Ardından hayvanların iskeletlerinin bulunduğu odalara giriyoruz. Malta civarında bulunan çok sayıda deniz hayvanının sadece iskeletlerinin bulunduğu bu odalar gerçekten olağanüstü. Katil balina isketlerinden, kılıç balıklarına, ıstakozlardan deniz kestanelerine kadar birçok hayvanın ana sistemini burada görebiliyorsunuz.

malta dogal tarih muzesi hayvan kafasi
malta dogal tarih muzesi balik iskeleti

Deniz hayvanlarından sonra bu sefer kara hayvanlarının iskeletlerinin bulunduğu odalara giriyoruz. At, deve kuşu, koyun, domuz, fare gibi hayvanların iskeletleri arasında kaplumbağa bana görmesi en ilginç hayvan olarak gelmişti.

malta dogal tarih muzesi yilan iskeleti
malta dogal tarih muzesi kaplumbaga iskeleti

Müzede insanlık tarihine ilişkin bilgiler de sunuluyor. Günümüze kadar bulunan insan kalıntılarında tarih öncesi çağlara ait insanlar ile günümüzdeki insanlar arasındaki temel farklar ele alınıyor. Daha kısa yüz, daha geniş çene, daha uzun kollarla anatomik adaptasyonlardan bahsediliyor.

malta dogal tarih muzesi insan kafatasi
malta dogal tarih muzesi insan iskeleti

Yine doldurulmuş hayvan odalarından biri olan kuşlar odası, dünyada karşılaşabileceğiniz birçok kuş türünü aynı anda ziyaretçilere gösteriyor. Odada kartaldan, pelikana, serçeden, leyleğe kadar onlarca doldurulmuş kuş bulunuyor.

malta dogal tarih muzesi doldurma kuslar
malta dogal tarih muzesi kus odasi

Doğal tarih müzesi odalarından birinde de Malta’da bulunan, Malta ve Gozo adalarından sonraki adalar anlatıyor. Burası da bir başka güzel, çünkü Comino, Filfla, St. Paul’s Island ve Fungus Rock adalarının gerçekçi maketleri yapılmış. Comino haricindeki adalarda insan yerleşimi olmasa da Maltalılar bu kaya çıkıntılarını ada olarak ele alıyor.

malta dogal tarih muzesi adalar
malta dogal tarih muzesi adalar maket

Adalar çok olunca kabuklu hayvanların da yelpazesi geniş oluyor. Odalardan biri kabuklu deniz canlılarına ayrılmış. Ancak sadece Malta adalarından çıkarılan değil, dünyanın farklı yerlerinden çıkarılan deniz canlıları sergileniyor.

malta dogal tarih muzesi deniz kabugu
malta dogal tarih muzesi deniz kabugu vitrini

Müze oldukça büyük ve bu boyuta gelebilmesi için büyük çaba harcanmış. Sarayın üst katı da gezilebiliyor tabii. Bu alan da minerallere ayrılmış durumda. Gerek diğer müzelerde, gerekse üniversite galerinde tutulan koleksiyonların bir kısmı buraya bağışlanmış ve ortaya gerçek bir doğal tarih müzesi çıkmış.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!

Youtube'da Takip Edin!

Adres: National Museum of Natural History, Vilhena Palace, St Publius Square, Mdina