Malta'da Roma Evleri

Malta'da Roma Evleri

Mdina duvarlarının hemen önünde, MÖ 1. yüzyılda inşa edilen bir Roma yapısı bulunuyor. 1881 yılında ağaç dikimi esnasında şans eseri bulunan yapı, 1882 yılından beri halka açık bir müze olarak kullanılmakta.

Burası bir Roma evi olduğu için, müze de Romalıların günlük yaşamından kesitlere yer vermiş, beslenme şekillerinden bahsetmiştir. Yemekleri seramik kaplarda saklayan Romalılar, günümüzdeki gibi günde 3 öğün yemek yermiş. Güne hafif bir kahvaltı ile başlar, öğleden sonra yine hafif yemek tercihleriyle devam eder ve akşamları daha dolu yemekler yerlermiş. Öğünlerden önce veya sonra şarap içimi Romalılar için önemli bir yer tutarmış.

Malta Domus Romana Muzesi
Malta Domus Romana Seramik Kaplar

Çevrede Müslüman mezarları da bulunmuştur. Malta, bir dönem Müslüman kölelere ev sahipliği yapmış, bu insanların burada yaşamasına izin verilmiştir. Bu mezarlar ve mezar taşları da muhtemelen o dönemlerden kalma yapılardır.

Malta Domus Romana Islami Mezarlar

Müzenin en önemli noktası ortasında bulunan ve mitolojik sahneleri gösteren mozaik işlemeleri. Roma döneminde önemli dekoratif unsur olarak kabul gören mozaikler, evlerin her odasına yapılırdı. Zemine yapılan bu mozaiklerden biri günümüze kadar oldukça iyi bir konumda gelmiş olan ve Malta’nın broşürlerini süsleyen Domus Romana‘daki mozaik, çeşitli süslemeler ve ortasında bir resimden oluşuyor. Açık ve koyu renkli iki güvercinin bir kabın etrafında durduklarını görüyoruz. Antik Çağ’da bu figürlere birçok sanat işlemelerinde rastlıyoruz.

Malta Domus Romana Gezi Rehberi

Büyük mozaiğin çevresindeki yaya yolunda, civardan çıkarılan mozaikler sergileniyor. Ayrıca odaları ve evleri süsleyen portre heykeller de bulunmuş buralarda. 1. yüzyılda yapılan heykeller dekoratif olarak kullanılmış.

Malta Domus Romana Buluntu Mozakler
Malta Domus Romana Portre Heykeller

Malta adasını bir süre işgal altında tutan Romalılar, MS 2. yüzyıla kadar Rabat‘ta bulunan Roma evini kullanmışlar. Mozaiğin olduğu alandan dışarı çıkınca Roma evinden kalan kalıntıları görebilirsiniz.

Malta Domus Romana Kalintilari
Malta Domus Romana Odalari