Malta Gezi Rehberi 1. Gün

Malta Gezi Rehberi 1. Gün

Malta, birkaç günlüğüne ziyaret edilebilecek, pek de tanınmamış bir ülke. Avrupa Birliği’ne bağlı olan Malta’ya uçak ile yaklaşık 2,5 saatte varıyorsunuz. Türk Hava Yolları ve AirMalta biletinizi almadan önce bakmanız gereken havayolu firmalarıdır. Malta’nın tek havayolu olan Malta International Airport’a inişimizi gerçekleştirdikten sonra Valletta’ya otobüsle geçiyoruz. Ada küçük olduğu için kısa sürede Valletta’ya geçişimizi sağlıyoruz. Malta’yı keşfetme zamanı, Malta’da gezilecek her yeri ve yapılacak her şeyi ele almaya çalıştık. Öncelikle birkaç temel bilgi vermeye çalışalım.

Malta vize istiyor mu?

Evet, Malta, Avupra Birliği sınırlarında yer alan bir ülke ve alacağınız schengen vizesi ile Malta’ya sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Önceden alınmış geçerli bir schengen vizeniz varsa tekrar uğraşmanıza gerek yok.

Malta para birimi nedir?

Malta, Avrupa Birliği’ne dahil olduğu için para birimi euro. Diğer Avrupa ülkelerinden çok ucuz bir yer beklemeyin. Sonuçta euro olarak ödediğimiz için her şey bize çok pahalı geliyor.

Malta’ya ne zaman gitmeli?

Malta, Akdeniz iklimine sahip bir ülkedir. Antalya gibi düşünebilirsiniz. Plajları dolayısıyla yaz aylarında çok kalabalık olan Malta, sonbaharda en ideal zaman. Hem kalabalık değil, hem yazın bunaltıcı sıcağına maruz kalmamış olursunuz, hem de daha ucuza otel ve uçak bileti bulma imkanınız var.

Tarihi tüm güzelliklerini içinde barındıran, Orta Çağ’dan kalan tarihi yapılarıyla göz kamaştıran, Akdeniz’in adalar ülkesi Malta, Sicilya’nın güneyinde yer alıyor. Malta adasının denize bakan taraflarında kireçtaşından oluşan coğrafi oluşumları görmek mümkün. Ağırlıklı olarak su dalgalarının neden olduğu doğal olaylar, falez gibi yüksek uçurumların yanısıra denize gidebileceğiniz ve dalış yapabileceğiniz harika koyların da ortaya çıkmasına neden olmuş. Dalmayı sevenler için de harika dalış noktaları bulunuyor.

Malta’ya gitmeyenler Malta hakkında küçük bir önyargıya sahip olabiliyorlar. Çünkü reklamı iyi yapılmayan Malta, aslında hem eğlenceli hem de tarihi bir tatil geçirmenizi sağlıyor. Üstelik genç bir popülasyona sahip, çünkü gençlerin çoğu dil eğitimi için Malta’da bulunuyor. Haziran’dan Eylül’e kadar ortalama 30 derece sıcaklığa sahip olan Malta’ya yaz tatili için gidenlerin sayısı bir hayli fazla.

Malta, önemli ticaret yolu üzerinde olmasından dolayı talibi de çok olunca tarih boyunca sürekli el değiştirerek bugüne kadar gelmiş. İngilizlerin üstünlük sağlamasıyla da İngiliz hakimiyeti altına girmiş. Malta Cumhuriyeti, 1964 yılında bağımsızlığını İngiltere’den kazanmış. Ancak İngiltere ve Kıbrıs gibi İngiltere sömürüsü altında bulunan ülkeler gibi Malta’da da trafik soldan akıyor. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne dahil olan Malta, 2008 yılında hem Schengen vizesine tabii tutulur, hem de para birimi olarak euro kullanmaya başlar.

Malta gezimizin ilk gününü Valletta’ya ayırıyoruz. Valletta, Malta’nın başkentidir ve ismini Osmanlı Devleti’nin saldırısını bertaraf etmeyi başarmış olan lider Jean de Valette’dan almıştır. Valletta, birbirine paralel cadde ve sokaklardan oluşan oldukça düzenli bir şehir. Şehrin en işlek caddesi ise yalnızca yayalara izin verilen Republic Street. Burada her şeyi bulabilirsiniz.

Şövalyeler şehri Valletta, Malta’yı gezmek için en iyi başlangıç noktası. Şehrin tamamı yüksekçe surlarla çevrili. Her yer birbirine benzeyen, sarı taşlarla yapılmış yapılarla dolu.

Valletta gezimize Malta’nın büyük limanlarını panoramik olarak izleyebileceğimiz Üst Barrakka Bahçeleri‘nden başlıyoruz. Burası Valletta’nun en yüksek noktasında yer alıyor. Bu tepe, büyük limanı ve Malta’nın üç şehirler olarak adlandırdığı bölgeyi izleyebileceğiniz en iyi noktadır. Yüksekte olmasından dolayı limanda olanlar için bu seviyeye asansör yapmışlar. 58 metre yüksekliğindeki asansör ile şehrin merkezi olan Valletta’ya ulaşabilirsiniz.

Malta Ust Barrakka Bahceleri Liman
Malta Ust Barrakka Bahceleri Asansor

Valletta’nın en ünlü bahçesi olan Üst Barrakka Bahçeleri, önceki yüzyıllarda şovalyelerin özel alanı olarak kullanılırken, bugün ücretsiz bir şekilde herkes tarafından gezilebiliyor. Bahçede, Çanakkale Savaşı’nda, I. ve II. Dünya Savaşları’nda bulunan Winston Churchill‘in de aralarında olduğu birkaç kişinin heykel anıtı bulunuyor.

Malta Ust Barrakka Bahceleri Parki
Malta Ust Barrakka Bahceleri Gezisi

Üst Barrakka Bahçesi’nin altında ise bir müze yer alıyor. Bahçenin balkon tarafındaki topları mutlaka görmüşsünüzdür. Lascaris War Rooms adındaki müze, II. Dünya Savaşı sırasında Malta’daki liderlerin planlarını yaptıkları ve savaş stratejilerini geliştirdikleri odaların bulunduğu bir müzedir. Odalar, savaş sırasındaki gibi canlandırılmış. Savaştan sonra NATO tarafından stratejik iletişim merkezi olarak kullanılan alan, 2009 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır.

Müzenin girişi topların bulunduğu katta olmasına rağmen, gizli odalar Barrakka Bahçeleri’nin onlarca metre aşağısındadır. Savaş esnasında içinde askerlerinde bulunduğu 1000’e yakın kişi çalışmıştır. Lascaris Savaş Odaları‘na 10€ karşılığında giriş yapabilirsiniz.

Malta Lascaris War Rooms Buyuk Liman Manzarasi

Bu arada Upper Barrakka Gardens’ın büyük limana bakan balkonundan izleyebileceğiniz top atışları oluyor. Hergün saat 12:00 ve 16:00’da görevli bir asker nizami bir şekilde topa barutu dolduruyor ve ateşliyor. Onlarca turist bu gösteriyi izleyebilmek için balkonda bekliyor. Bu nedenle eğer izlemek isterseniz en geç 10 dakika öncesinden orada bulunmalısınız.

Malta gezisinin ilk durağı olması gereken Malta 5D salonuna doğru ilerliyoruz. Malta 5D, ziyaretçilerine hareketli sinema koltuklarıyla 18 dakikalık bir Malta turu attırıyor. Hem görsel, hem de duyusal olarak tatmin edici bir düzeyde. Hazır buraya kadar gelmişken Malta Pass kartımızı da almadan ayrılmıyoruz. Çünkü Malta Pass, Malta’nın diğer noktalarında bize oldukça faydalı olacak. Üstelik ulaşımda da geçerli.

Malta 5D’den sonra bir yan sokağında yer alan küçük bir resim galerisi niteliğindeki Güzel Sanatlar Müzesi‘ne gidiyoruz. Müze oldukça küçük bir sanat müzesi. Maltalılar için önemli bir yere sahip olan ressam Mattia Preti‘nin eserleri çoğunlukta. Birkaç ressamın ve heykeltıraşın daha eserlerini görebileceğimiz müzeye vaktimizi çok ayıramıyoruz.

Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Italya Stili
Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Resimleri

Malta’nın eşsiz ve tarihi sokakları arasında Malta’nın en popüler müzelerinden biri olan Ulusal Savaş Müzesi‘ne doğru yol alıyoruz. Müze, Malta‘daki limanları korumak amacıyla yapılan Fort St. Elmo adındaki kalenin içinde bulunuyor. Ağırlıklı olarak II. Dünya Savaşı‘nda kullanılan malzemelerin bulunduğu kale odalarında silahlar, savaş ekipmanları, savaşta kullanılan uçak gibi hurda savaş araçları da yer alıyor.

Müzeden çıkıp liman yolu doğrultusunda devam ettiğimizde karşımıza Malta Experience çıkıyor. Malta 5D tarzında olduğunu düşündüğümüzden dolayı buraya girmedik. Ama siz girmek isterseniz yerini bilin.

Stratejik bir konumda yer alan Malta, özellikle Kuzey Afrika’ya geçiş yolu üzerinde olması nedeniyle oldukça rağbet görüyordu. Bu nedenle adanın kontrolünü ele geçirmek isteyen İtalya ve Almanya, Maltalılar ile birlikte Malta’nın bağlı olduğu İngiltere’ye karşı savaş düzenlemiştir. Valletta limanını takip ettiğimizde karşımıza bir anıt çıkıyor. İçinde tek bir çanı olan bu mütevazı çan kulesi, 1940 – 1942 yılları arasında gerçekleşen bu kuşatma sırasında hayatını kaybeden yaklaşık 7000 Maltalı ve İngiliz adına yaptırılmış. 10 tonluk bir çan olan Siege Bell Memorial hergün öğleden sonra çalıyor ve insanların yaşanan olaylar karşısında farkında olmaları sağlanıyor.

Valletta Siege Can Kulesi
Valletta Siege Cani

Siege Bell’in yanındaki boşlukta başka bir heykel bulunuyor. Yatılı vaziyette olan heykelin altındaki plakta İngilizce ve Maltaca olarak “Her akşam ve her sabah onları hatırlayacağız.” yazıyor. Bu heykel de II. Dünya Savaşı’nda Malta kuşatması sırasında hayatını kaybedenler için yapılmış bir heykel.

Valletta Yatan Heykel

Savaş anıtının hemen yanındaki Lower Barrakka Garden adındaki bahçeye çıkıyoruz. Burası, Üst Barrakka Bahçeleri’nin bir benzeri. Onca yolu yürüyerek gezdiğimiz için yorgunluğunuzu, parkın ortasında tapınak bulunan Valletta’nın büyük limanlarına karşı atabilir, dinlenebilirsiniz.

Valletta Lower Barrakka Bahceleri Tapinak
Valletta Lower Barrakka Bahceleri Dinlenme

Valetta’nın merkezinde yer alan St. George Meydanı‘na ulaşıyoruz. Oldukça büyük olan bu meydanın tam ortasında müzikal bir havuz yer alıyor. Çalan klasik müziğe göre hareket eden fıskiyelere sahip olan meydan çok güzel görünüyor. Meydanın yanında da bir saray bulunuyor. Şans eseri, kapısında bulunan askerlerin görev değişimi zamanına denk gelmişiz.

[youtube id=”wJrRSSmSuSA”]

Görev değişimlerinin olduğu yer Palace Armoury ve State Rooms. Burası bir saray ancak özellikle Orta Çağ dönemine ait zırhlar ve silahlara ayrılan bir müze aynı zamanda. Ayrıca odalardan biri projeksiyion gösterileriyle renklendirilmiş. Valletta gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli.

Palace Armoury State Rooms Salon
Palace Armoury State Rooms Zirhli

Valletta’ya gittiğinizde St. John’s Co Katedrali‘ni mutlaka görün. Hatta mümkünse içine girin. 1573 yılında yalnızca şovalyeler için yapılan ve dünyanın en muhteşem barok mimari yapılarından biri olarak kabul edilen katedraldeki altın kabartmalar ve tasvirlerde St. John’un hayatı betimleniyor. Katedralin zemininde, hayatını kaybeden şovalyeleri ölümsüzleştirmek adına onlarla ilgili resimler yer alıyor.

St John Co Katedrali Mimari Yapisi
St John Co Katedrali Ic Yapisi

Malta ziyaretimizde bir müzik festivaline denk geldik. Valletta’nın sokaklarında başlayan ve kilisenin içinde sona eren heyecanlı bir aktiviteydi. Birçok ülkeden gelen genç yaşlı birçok grup şarkılar söyledi. Dolayısıyla o gün ücretsizdi. Ancak normal bir günde buraya giriş yapabilmek için 10€ ödemeniz gerekiyor.

Valletta Arkeoloji Muzesi Sleeping Lady Figuru
Valletta Arkeoloji Muzesi Tapinak Suslemeleri

Valletta gezimizin son noktası olan Ulusal Arkeoloji Müzesi ise Republic Street’in üzerinde bulunuyor. Özellikle megalitik tapınakların tarihini inceleyen ve bu tapınaklarda yapılan kazılardan çıkarılan eserlerin sergilendiği arkeoloji müzesi, tarih öncesi çağa ışık tutuyor. Bu müzeye girmeniz, takip eden günlerde yapacağımız tapınak ziyaretlerinde size fikir verecektir. Malta Gezi Rehberi’nin Gozo’da gerçekleşen 2. gününe Malta Gezi Rehberi 2. Gün yazımızdan devam edebilirsiniz.