Malta Gozo Rehberi

Malta Gozo Rehberi

Malta gezimizin 2. gününü, Malta’nın 2. büyük adası Gozo‘ya ayırıyoruz. Gozo adasına gitmek için Valletta‘dan 41, 42 numaralı otobüslere binmelisiniz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuktan sonra otobüsler sizi Cirkewwa‘da indiriyor. Valletta’dan 1,5 saat sürüyor. Bu durak hem son durak, hem de feribota en yakın durak.

İndikten sonra feribotun yayalar için olan bölümünden girmeniz gerek. kişi başı 4.65€ tutarındaki feribot ücretleri dönüşte ödeniyor. Eğer gece saatlerinde binerseniz 4.05€ ödemeniz gerekiyor. Aracınız varsa bu tutar 15.70€’ya çıkıyor. Her 45 dakikada bir feribot hareket ediyor. 25 dakikalık bir feribot yolculuğu sonrası Gozo adasına varıyorsunuz. Gozo feribot saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.

[postlink id=”3989″ title=”Malta Gezisi 1. Gün”]

Gozo adasında balıkçıların bulunduğu küçük bir liman karşılar sizi. Burada ilk hedefiniz Gozo adasının merkezine ulaşmak. 301 ve 303 numaralı otobüsler sizi Gozo’nun merkezine ulaştıracak. 10 – 15 dakika sonra Gozo’nn Victoria adındaki merkezine ulaşılıyor. Sonra nereye gitmek isterseniz buradan hareket ediyorsunuz.

Gozo Adasina Dogru Feribot
Gozo Limani Gezi

Biz ilk olarak Victoria’nın merkezinde yer alan ve Citadel olarak bilinen, ufaklığına rağmen çok iyi korunmuş bir şehre yöneliyoruz. 1998 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan Citadel şehrinde gezilecek birkaç yer bulunuyor. Ancak geziye başlamadan unutulmamalıdır ki, her fırsatte Citadel duvarlarına çıkarak çevredeki güzel manzarayı mutlaka seyredin.

Malta Gozo Citadel Manzarasi
Malta Gozo Citadel Gezisi

İlk işimiz Gozo Katedrali‘ne gitmek. Buraya giriş ücretli. Merdivenlerin sağ tarafındaki bilet gişesinden bilet aldıktan sonra girebiliyoruz. Aynı zamanda katedralin yanından giriş yapılabilen müzeye de aynı biletle girebilirsiniz. Fotoğraf çekmek yasak olduğundan çekim yapamadık.

Gozo Katedrali Ic Mimarisi
Gozo Katedrali Gezisi

Sonraki istikamet hemen yakında bulunan Folklör Müzesi. 18. yüzyıldan kalma küçük bir köy evine kurulan müzenin 28 odası bulunuyor. Her odası esnaf kesiminin geleneksel aletleri ve tarım malzemeleri sergileniyor.

Malta Gozo Folklor Muzesi Tekerlekler
Malta Gozo Folklor Muzesi Kiyafetler

Ardından yine çok yakında olan doğa müzesine gidiyoruz. Ekolojik Yaşam Müzesi‘nde, Malta ve Gozo adalarındaki milyonlarca yıl boyunca süregelen ekolojik yaşamı görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu bölgenin en eski yapılarından birine kurulmuş iki katlı bir müze.

Gozo Dogal Bilim Muzesi Kaplumbaga
Gozo Dogal Bilim Muzesi Yengec

Rotamızda, Old Prison adında eski bir hapishane yer alıyor. Ancak müze, restorasyondan dolayı bizim gittiğimiz dönemde kapalıydı. 16. yüzyıldan 1962 yılına kadar aktif olan müze, tarihte önemli bazı kişileri ağırlamış. Bunlardan biri Malta’nın başkenti Valletta‘ya, gösterdiği üstün başarısından dolayı ismi verilen Jean Parisot de Valette olmuştur. Malta’nın lideri burada 1538 yılında tutuklu kalmıştır. Duvarlarında gemiler, el çizimleri, isimler, tarihler ve çeşitli oyunların kazıldığı hapishaneye mutlaka uğrayın. Müzeye 3€ karşılığında, hergün 09:00 – 17:00 saatleri arasında girebilirsiniz. Müzeye giremesek de, müzeye giden yolun manzarası çok ferah.

Malta Gozo Old Prison Manzarasi

Sonraki durağımız Gozo’nun tarih öncesinden itibaren yaşam kültürünü öğrenebileceğimiz Gozo Arkeoloji Müzesi. 17. yüzyıl evinde açılan müze, prehistorya’dan yeniçağa kadar uzanan zaman diliminde, Gozo’da neler olduğu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyor.

Gozo Arkeoloji Muzesi Kucuk Heykeller
Gozo Arkeoloji Muzesi Amforalar

Gozo merkezde gezilecek yerleri gezdik. Şimdi 307 numaralı otobüslere binip Ta’ Kola Yel Değirmeni‘ne gidiyoruz. 18. yüzyılda inşa edilen yel değirmeni, daha birkaç yıl öncesine kadar çalışmaya devam ediyordu. Ancak, sahibi öldükten sonra müze olarak kullanılmaya başlandı. İçeride, sahibinin yaptığı aletleri, yattığı yatağı, yemek yediği mutfağı görebilirsiniz. Yel değirmeninin başından geçenleri de, orada bulunan görevli büyük bir istekle gelen ziyaretçilere anlatıyor.

Ta Kola Yel Degirmeni Maketi
Ta Kola Yel Degirmeni Yatak Odasi

Yel değirmeni ziyaretimizden sonra Malta adalarındaki en eski Megalitik tapınağa yönleniyoruz. Ggantija Tapınakları, en eski taş tapınaklardan biri ve buraya ulaşmadan önce tapınaklardan çıkarılan buluntuların sergilendiği güzel bir arkeoloji müzesinde geziyorsunuz. Burada yerli halkın tonlarca ağırlıktaki büyük taşları nasıl taşıdığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ggantija Tapinaklari Giris
Ggantija Tapinaklari Taslari

Otobüsler saatte bir geldiği için zamanlamanızı onar göre ayarlamanız gerekir. Eğer otobüsü kaçırdıysanız yel değirmeni tarafında bulunan Xaghra Parish Kilisesi‘nin önündeki küçük meydanda vakit geçirebilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa ve otobüs saatlerinizi ayarlayabiliyorsanız Gozo’nun en ünlü yerlerinden biri olan Azur Kapısı‘nı ziyarete gidebilirsiniz. Yalnız oraya otobüsler, yel değirmeni otobüslerinden bile daha seyrek. Belki Gozo’da kartınıza dahil olan Hop On Hop Off otobüsleri kullanmak isteyebilirsiniz.

Ardından dönüş yoluna geçerek feribotumuzu bekliyoruz. Feribot vakti gelene kadar feribot iskelesinin yanındaki balıkçı teknelerinin bulunduğu limanda vakit geçiriyoruz. Hava da çok güzelse, harika kareler yakalayabilirsiniz. Gozo’daki gezimizi sonlandırıyoruz ve Valletta’ya dönüyoruz. Ama Malta gezimiz henüz bitmedi. Malta Gezi Rehberi 3. Gün adlı makaleden yazının devamını okuyabilirsiniz.