Malta Güzel Sanatlar Müzesi

Malta Güzel Sanatlar Müzesi

Malta’nın önde gelen müzelerinden biri olan Güzel Sanatlar Ulusal Müzesi, Casa Miasi olarak bilinen tarihi bir evde kurulmuş. Aralarında ağırlıklı olarak Maltalıların çizdiği resimler sergileniyor.

18. yüzyılda inşa edilen İtalyan stiline sahip sarayda 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan dönem eserleri sergileniyor. Sarayın sergi salonlarına çıkarken beyazlar içindeki merdivenleri ve duvarlarıyla gerçek bir İtalyan stili hissediyorsunuz.

Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Italya Stili

Müzenin 2 salonu Maltalı sanatçı Mattia Preti‘ye ayrılmış. Mattia Preti, Londra Ulusal Galerisi’nde Wedding at Cana adında bir tabloya sahip dünyaca ünlü bir ressam. Bu ressamdan başka Guido Reni, Giuseppe Ribera, Matthias Stom, Bernardo Strozzi gibi isimlerin eserleri de müzede sergileniyor.

Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Resimleri
Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Tablolari

Müze sadece resimden ibaret değil. Maltalı ünlü iki heykeltıraş Melchiorre Gafa ve Antonio Sciortino‘nun da eserleri bulunuyor.

Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Heykeltiraslar

Müze geniş bir koleksiyona sahip olmadığından çok vakit ayırılacak bir yer değil. Görsel Sanatlar Ulusal Müzesi, hergün 09:00 – 17:00 saatleri arasında 5€ karşılığı ziyaret edilebiliyor.

Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Mimari Yapisi
Guzel Sanatlar Ulusal Muzesi Tavan Suslemeleri