Ta’Qali’de bulunan Malta Havacılık Müzesi, 3 hangarı ile II. Dünya Savaşı ve savaş sonrası uçakların sergilendiği bir müzedir.

Müzede helikopterlerden, uçaklara havacılık ile ilgili birçok aracı görmeniz mümkün. Hawker Sea Hawk FGA.2, de Havilland Sea Venom XG691, Gloster Meteor, Douglas Dakota, Cessna Birddog, North American Texan gibi birçok savaş uçağı tarihçeleriyle birlikte müzede sergileniyor.

malta havacilik muzesi ucaklari 400x266
malta havacilik muzesi savas ucagi 400x266

Müzede, savaşlarda kullanılan üniformalar da sergileniyor. Asker, subay ve pilot üniformaları ile birlikte savaş tarihlerinden kalma bir pilot koltuğunu da burada görebilirsiniz.

malta havacilik muzesi uniformalar 400x266
malta havacilik muzesi pilot koltugu 400x266

Uçaklar ve havacılık ile ilgili küçük oyuncaklar ve maketler de müzede sergilenen eserler arasında. Her türden uçak ve askeri tiplerdeki küçük insan figürleri, oyuncakseverlerin ilgisini çekecektir.

malta havacilik muzesi oyuncak ucaklar

Müze, konum olarak kolay bir noktada olmamasına rağmen savaşta hasar görmüş uçakları burada görmek ve yakından inceleme imkanına sahip olmak heyecan verici bir duygu.

malta havacilik muzesi ucak enkazi 400x266
malta havacilik muzesi ucak tamiri 400x266

Müzenin en heyecanlı yanı ziyaretçiler için ayrılmış gerçek bir uçağın kokpitine girme şansına sahip olmanız. Adeta bir pilot edasıyla kokpitteki tüm tuşları kurcalayabilir, direksiyon tertibatını bizzat tanıyabilirsiniz.

malta havacilik muzesi ziyaretcilere ucak 400x266
malta havacilik muzesi ucak kokpiti 400x266

Valletta’dan Malta Havacılık Müzesi’ne en yakın duraklarda inmek için Qali 2 otobüs durağından geçen 50, 51, 52, 53, Qali 3 durağından geçen 56 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Havaalanından gelecekseniz X3 numaralı otobüse binmelisiniz.

malta havacilik muzesi konumu 400x266
malta havacilik muzesi hangar 400x266

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.