Malta'da Ulaşım

Malta'da Ulaşım

Malta’nın Malta International Airport’a (Luqa) Atatürk Havalimanı’ndan 2,5 saatte ulaşılabiliyor ve sadece Türk Hava Yolları uçuyor, ama siz bilet almadan Air Malta havayolunu da kontrol etmeyi unutmayın. Ortak sefer yaptıklarından dolayı daha ucuza bilet bulma ihtimaliniz olabilir. Şimdi Malta içindeki ulaşım seçeneklerini inceleyelim.

Otobüs ile Ulaşım

Malta, toplu taşıma ağı ile örülü bir ülke. Malta’nın başkenti Valletta‘ya ülkenin her yerinden direkt ulaşım mümkün. Valletta’nın girişindeki şehir kapısının bulunduğu meydandan da ülkenin her yerine otobüs seferleri mevcut. Yine Malta’nın her yerinden X hatları ile havalimanına ulaşılıyor. Biletleri otobüs soförlerinden almayı tercih ederseniz kış sezonunda 1,5€, yaz sezonunda 2€ ödemeniz gerekir. Gece otobüsleri ise her durumda 3€’dur. Sınırsız seyahat etmek isteyenler için 7 günlük kartlar 21€, 12 kullanımlık kartlar ise 15€. Şehir içi otobüslerin tüm güzergahları, saatleri, seyahat planlamasını Malta Public Transport adresinden öğrenebilirsiniz. İncelemek isterseniz Malta ve Gozo Otobüs Hatları Haritası işinize yarayabilir.

Malta Gozo Otobus Hatti Haritasi

Malta Havaalanı’ndan Malta’nın şehir merkezi olan Valletta’ya nasıl gidilir, ulaşım seçenekleri nelerdir? Malta’da, gelişmiş ulaşım ağı sayesinde adanın her yerine otobüslerle gitmek mümkün. Valletta’nın havalimanına olan uzaklığı 8km (15dk). Ancak otobüs kullanarak gitmek isterseniz her 30 dakikada bir hareket eden X4 numaralı otobüsleri kullanmalısınız ve bu toplu taşıma hattı ile yolculuk 25 dakika sürüyor.

Malta Sehir Ici Otobus Ulasimi
Malta Sehir Ici Otobus Ulasim Agi

Özel Araç ile Ulaşım

Şehir içinde ya da havaalanında araç kiralama şirketlerinden araç kiralamanız mümkün. Ancak Malta’da trafik İngiltere ve Kıbrıs gibi soldan akmakta. Ayrıca bizdeki yolcu koltuğu yerinde şoför koltuğu var, yani direksiyon sağda. Biz, Malta seyahatimizde araç kiralamadık, ancak kiralık aracınızla daha seri gezmek mümkün. Fakat ulaşım ağı yeterli düzeyde olduğu için araç kiralamaya gerek yok.

Malta’da City Sightseeing hizmeti de almak mümkün. Üstü açık Hop on Hop Off şehir turu otobüsleriyle Malta’yı gezmek çok keyifli bir aktivite. İstediğiniz yerde iniyorsunuz ve indiğiniz bölgeyi gezdikten sonra, Malta’da sıklıkla dolaşan otobüslerden bir sonrakine biniyorsunuz. Biz Malta Pass kullandığımız için 1 günlük hakkımız vardı ve değerlendirdik. Malta Pass’iniz olmadan da 1 günlük ücreti 20€ karşılığında bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Bu otobüslerde Malta’nın ortasını gezdiren mavi, kuzey Malta’yı gezdiren yeşil ve güney Malta’yı gezdiren kırmızı rotalar var, yani tüm turistik noktalara hop on hop off otobüslerle ulaşım mümkün. Üstelik hem Malta adasında, hem de Gozo adasında.

Malta Hoponhopoff City Sightseeing Sehir Turlari
Malta Hoponhopoff City Sightseeing Sehir Turu

Valletta’dan Gozo ya da Comino Adası’na Nasıl Gidilir? Valletta’dan 41 ve 42 numaralı hatlar, havalimanından X1 numaralı hat ve Sliema bölgesinden geçen 222 numaralı hatlarla 1 – 1,5 saatte, Gozo Adası’na ve Comino Adası’na ulaşımı sağlayan feribotların kalktığı Cirkewwa’ya ulaşabiliyorsunuz.

Cirkewwa’dan feribotları kullanarak karşı taraflara geçebilirsiniz. Buradan Gozo’ya düzenli olarak feribot seferleri mevcut. Siz direkt olarak feribota geçiyorsunuz, ödemeyi ise dönüşte yapıyorsunuz. Feribotların Gozo’dan kalkış ve Cirkewwa’dan kalkış saatlerini Gozo Feribot Saatleri sayfasından öğrenebilirsiniz. Geceleri bile sefer var ve karşıya geçmek yaklaşık 25 dakika sürüyor. Yaz aylarında günübirlikçiler yoğun olduğundan erken gitmenizde fayda var, kış sezonunda herhangi bir yoğunluk sözkonusu değil. Gozo feribotu ücreti ise yayalara 4,65€, araçlara 15,70€.

Comino, küçük bir ada ve üzerinde yaşayan birilerinin olduğu da pek söylenemez. Adanın öne çıkan özelliği denizi. Comino’ya ulaşım da küçük teknelerle mümkün. Gidiş dönüşü 15€ karşılığında yaklaşık 25 dakikada Comino’ya ulaşırsınız. Tekneler yine Cirkewwa limanından kalkıyor. Ayrıntılı saatleri Comino Feribot Saatleri sayfasından ulaşabilirsiniz.