II. Dünya Savaşı Sergisi Malta Savaş Müzesi

II. Dünya Savaşı Sergisi Malta Savaş Müzesi

Malta’nın başkenti Valletta‘daki Saint Elmo kalesinde bulunan Malta Savaş Müzesi, Malta‘nın en popüler müzelerinden biridir.

Malta Savaş Müzesi, bronz çağından eserler barındırsa da, açılış amacı I. ve II. Dünya Savaşı’nı konu alan eserleri sergilemekti. Malta’nın askeri tarafını yansıtan müze, askeri araç ve gereçleri sevenlerin ilgisini çekecektir.

Malta Savas Muzesi Hava Saldirisi
Malta Savas Muzesi Motorsiklet

Malta’da bulunan Malta Ulusal Savaş Müzesi’nin ağırlıklı olarak II. Dünya Savaşı‘ndan eserler sergilediğinden bahsetmiştik. Bu eserler arasında, Malta’nın II. Dünya Savaşı sırasındaki hayatını konu alan çeşitli fotoğraf sergileri yer alıyor. Sivil hayatın savaştan nasıl etkilendiği ve özellikle yapılan hava bombardımanları sırasında oluşan zarar gösterilmek isteniyor. Müzenin bulunduğu yapı ise önceleri havadan gelen saldırıları bertaraf etmeye yönelik silahların bulunduğu ve bu konuda çalışmaların yapıldığı yer olarak biliniyor.

Kalenin birçok odası var ve odaların herbiri farklı konular ele alınarak düzenlenmiş. Müzede savaşta kullanılan motorlu taşıtlar da sergileniyor. Bunlar arasında II. Dünya Savaşı’nda Husky Harekâtı olarak adlandırılan ve müttefiklerin Sicilya çıkarması yaptığı esnada Dwight D. Eisenhower’ın kullandığı Willys Jeep de bulunuyor.

Malta Savas Muzesi Jip
Malta Savas Muzesi Jip Ici

Motorsikletler, hava saldırılarına karşı makineler ve savunma cihazları motorlu araçlar odasında sergilenen cihazlar arasında.

Malta Savas Muzesi Hava Saldirisi
Malta Savas Muzesi Motorsiklet

Eserler arasında savaş esnasında torpidolara, makineli tüfeklere ve diğer silahlara yakalanarak enfaz yığını haline gelmiş uçaklar da bulunuyor.

Malta Savas Muzesi Hurda Ucak

Müzedeki projeksiyon gösterileri ile Malta tarihinde gerçekleşen savaşların hikayeleri anlatılıyor. Her yerde Osmanlı Devleti‘nin görüntüleri ve canlandırmaları bulunuyor. Malta tarihindeki en büyük başarılardan biri, Osmanlı Devleti’ne karşı olan başarısıdır. En şiddetli savaşlar arasında gösterilen savaş sonucunda, Osmanlı Devleti galibiyet kazanamayıp geri çekilir. Geri çekilme, Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki yenilmezlik algısının değişmesine neden olur. Osmanlı kuvvetlerine karşı gösterdiği direnişin ardından Malta komutanı Jean de Valette, Avrupa’da büyük bir saygınlık kazanır. Bugün Malta’nın başkenti Valletta ismi, aslında komutanın ismidir.

Malta Savas Muzesi Zirhlilar
Malta Savas Muzesi Silahlar

Müze, döneminde savunma kalesi olarak kullanılan Fort St Elmo adındaki kale içine kurulmuş. Kale, çevresinde bulunan limanları koruyabilmek için çok kısa sürede inşa edilmiş. 1550’li yıllarda inşa edilen kalenin içinde bir de şapel bulunuyor.

Malta Savas Muzesi Sapel