Malta'nın Yeraltı Mezarları

Malta'nın Yeraltı Mezarları

Malta’nın Erken Hıristiyanlık dönemine ait en önemli arkeolojik yapılardan biri, St. Paul’s Catacombs adındaki yapılardır. Yeraltında inşa edilen katakomblar, özellikle Erken Hıristiyanlık döneminde ölülerin gömüldüğü geniş alanlardır.

Hıristiyan ülkelerin kendilerine seçtiği Azizlerden biri olan St. Paul, bu katakomblara ismini vermiştir. Tarsus doğumlu Paul, İsa’nın kendisine görünmesinden sonra Hıristiyan olmuştur. İsa’nın havarileri James, Peter ve Barnabas ile tanıştıktan sonra Hıristiyanlığı yaymak için yola koyularak Kıbrıs, Anadolu, Selanik yolunu izleyen St. Paul, Roma’ya doğru giderken Malta yolunda bir gemi kazası yaşamış ve bir süre Malta’da bulunmak zorunda kalmıştır. Burada bulunduğu dönemlerde St. Paul’un 3 ay Rabat’ta bulunan bir mağarada yaşadığına inanılır. St. Paul’s Grotto adı verilen mağaranın üzerinde bugün, Grotto and Parish Church of St. Paul adlı bir kilise vardır. Bu kiliseye girerek mağarayı görebilirsiniz.

St Paul Yeralti Mezarlari Taslar
St Paul Yeralti Mezarlari Malta

Yeraltı mezarları da kilisenin olduğu bölgede bulunmakta. İlk olarak 1894 yılında Maltalı arkeolog Dr. Antonio Annetto Caruana tarafından keşfedilen St. Paul Katakombları’nda bulunan mezarlar da 4. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar yapılan gömüler bulunmuştur. Katakomb, yeraltı mezarı anlamına gelmekte ve yeraltındaki kayaların oyulması ile oluşmakta.

St Paul Yeralti Mezarlari Aileler
St Paul Yeralti Mezarlari Gezisi

Malta’nın şehirlerinden biri olan Rabat, St. Paul ve St. Agatha‘nın katakomblarına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Roma zamanında Roma kültürüne göre Mdina’ya ya da antik kentlerin içine gömülen ölüler hijyenik olmayan bir ortam oluşturduklarından böyle bir yola gitmiş olmalılar.

St Paul Yeralti Mezarlari Ziyareti
St Paul Yeralti Mezarlari Katakomb

Malta adasında bulunan St. Paul Yeraltı Mezarları, katakomblar arasında 2000 metrekare ile en büyüğüdür. Çoğunluğunu çocuk mezarlarının oluşturduğu 1000’in üzerinde mezarlık bulunmuştur. Sadece Hıristiyanların değil, Paganların ve Yahudilerin de mezarları bulunmuştur katakomb kompleksinde.

Yine aynı bölgede St. Agatha Yeraltı Mezarları da bulunuyor. Bir kilisenin bahçesinde yer alan bu mezarlar St. Paul Mezarları‘ndan yaklaşık 50 metre uzaklıkta ve St. Paul’a göre daha küçük boyuttadır.

St Paul Yeralti Mezarlari St Agatha
St Paul Yeralti Mezarlari St Agatha Gezisi

Mezarların tamamı olmasa da bir kısmı konuya meraklı ziyaretçiler için açılmış durumda. Mezarlar arasında dolaşırken bir labirent edasıyla geziyorsunuz. Tek bir insanın geçebileceği genişlikteki boşluklar arasında mezar odalarından diğer mezar odalarına geçiş yapabiliyorsunuz.

Yeraltı mezarlarına girmeden önce müzeye ilk giriş yaptığınızda, mezarlardan çıkarılan iskeletler, kurukafa ve yanlarına gömülmüş çanak çömleğe dair birçok eseri yakından inceleyebilirsiniz.

St Paul Yeralti Mezarlari Muzesi Iskelet
St Paul Yeralti Mezarlari Muzesi Insan Iskeleti