Megalitik Tapınakların Ülkesi Malta'ya Gitmek İçin 6 Sebep

Megalitik Tapınakların Ülkesi Malta'ya Gitmek İçin 6 Sebep

Malta, masmavi denizi ve Akdeniz’in merkezinde olmasının sağladığı kültür zenginliği avantajı ile birlikte birkaç günlük seyahat tercih edenlerin gözönünde bulundurması gereken bir ülke. Malta’nın yükseltisi yok denecek kadar az ve adada hiç akarsu yok. Yaz mevsimindeki deniz sezonunun da değerlendirildiği bir ülke Malta. Gelin, Malta’ya gitmek için birkaç sebep ineleyelim.

1 Küçük ve Ulaşımı Kolay Bir Ülke

Öncelikle Malta, çok küçük bir ülke. Başkenti Valletta, bir ucundan diğerine yaya olarak gezilebiliyor. Düzenli bir yapılaşma var. Her ne kadar sokaklar arası yokuş olsa da şehir planlamacıları yokuşun zorluğunu düşünerek tüm sokaklara basamaklar da koymuş. Başkentten yürüyerek Three Cities olarak adlandırılan şehirleri de görebilir, muazzam yapıları arasında gezinebilir, Malta’nın muhteşem manzarasını ve limanlarını ücretsiz girilen Upper Barrakka Garden‘dan izleyebilirsiniz. Bu güzellikleri görmek için katetmeniz gereken süre İstanbul’dan sadece 2,5 saat.

2 Malta Aktiviteleri ve Etkinlikleri

Malta’da bulunan birçok plaj hem kalite ödüllü, hem de mavi bayraklı. Malta’nın sahilleri ve plajlarındaki masmavi sularda yüzüp, sımsıcak kumların tadına bakmak gerekiyor mutlaka. Gozo ve Comino adasını da es geçmemek lazım. Hem Maltalılar, hem de turistlerin ilgisini yoğun bir şekilde çekiyor bu koylar. Ayrıca Blue Grotto gibi yalnızca tekne ile ulaşılabilen yerler var. Fosforlu mavi renge sahip mağaraları burada görebilirsiniz. Dalış meraklısı iseniz birbirinden güzel dalış alanları var. Sadece dalış sporu değil, tırmanış, bisiklet, kano sporları ile de ilgilenebiliyorsunuz Malta’da.

3 Gezilecek Tarihi Yerleri ve Müzeleri

Malta, küçük bir yer olmasına karşın tarih konusunda oldukça zengin. Dünyanın en eski megalitik yapıları burada bulunuyor. Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları, Tarxien Tapınakları ve Gozo adasındaki Ggantija Tapınağı tarihin en eski dini yapıları arasında.

Hypogeum, St Pauls Catacombs gibi Malta’nın erken Hıristiyanlık dönemine ait yer altı mezarlarını da görmek mümkün. Panteon‘dan ilham alınarak inşa edilen Mosta Dome, Orta Çağ savaşlarında büyük direniş gösteren kaleleri, Mdina ve Citadel gibi hala bozulmamış şehirlerini de unutmamak lazım.

4 Dil Öğrenme Kolaylığı

Malta dil okulları sayesinde İngilizce öğrenmek ve geliştirmek isteyenlerin de tercihi. Adanın birçok yerinde dil okulları bulunuyor. Erasmus öğrencileri de Malta’yı dili nedeniyle tercih ediyor. İngilizce Malta’nın ikinci resmi dili ve bu nedenle herkes İngilizce’yi normal bir şekilde biliyor. Otobüs şoföründen polisine kadar birçok kişiyle iletişime geçmiştik ve sorduğumuz yolları iyi bir şekilde tarif etmişlerdi. Kısacası Malta, dil öğrenmenin, dil pratiği yapmak için en uygun yerlerden biri.

5 Ilıman İklimi

Malta, Akdeniz kuşağındaki ılıman iklime sahip ülkelerden biri. Dolayısıyla sadece yazın değil, kış sezonunda da gidip üşümeden vakit geçirmeniz mümkün. Güneş başınıza geçmeden, yürümekten bunalmadan ılıman bir ortamda gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Anlık hava değişimlerine de hazırlıklı olmak lazım. Hava güneşliyken bir anda sağanak yağış başlayabiliyor.

6 Kolay Ulaşım Sağlayan Otobüs Ağı

Malta küçük bir ülke olmasına rağmen tarihi yerlerine ulaşım araçlarla mümkün olabiliyor. Malta’nın otobüs ağı öyle güzel ve düzenli düzenlenmiş ki, otobüsler saatinde kalkıp, vaktinde otobüs duraklarına varıyorlar. Merkez şehirler aktarmalı olarak her yere otobüsler mevcut ve istediğiniz noktaya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu nedenle özellikle kısa sürede çok yer gezmek isteyenler için güzel bir seçim Malta.