Maria Saal Açık Hava Müzesi

Maria Saal Açık Hava Müzesi

Avusturya’nın Carinthia eyaletinde bulunan Maria Saal Açık Hava Müzesi, bir çiftlik evi müzesi. Avusturya’nın Karintiya eyaletindeki farklı noktalarında kullanılmış olan çiftlik evleri sergileniyor. O dönemlere ait yaşam kültürünü, insanların hayatlarını nasıl devam ettirdiklerini görebilirsiniz bu müzede.

Kırsal hayata dair etnografya müzelerinde pek görürdük eski yaşama ait eşyaları, giysi ve kıyafetleri. Ama böylesine bir kırsal yaşam müzesi veya sergisi ile ilk defa karşılaşıyoruz. Müzeye girdikten sonra içeride en fazla 350 metre yol yürünüyor. İçeride yaklaşık 15 ev bulunuyor. Bu evlerden sadece birkaçına girdik, bu evlerin içinde de masa, sandalye gibi ahşaptan yapılma günlük eşyalar var. Canlandırma mankenlerle de bazı odalara canlılık getirilmeye çalışılmış.

Maria Saal Acik Hava Muzesi Odalari
Maria Saal Acik Hava Yasam Muzesi

Ahşap binalarda gezerken bastığınız yerler çıtır çıtır ses çıkarıyor tamamen ahşap olduğu için. İçerideki aydınlatma da, pencerelerden gelen ışık kadar, ötesi yok. Bazı odalarda da marangoz, ayakkabıcı gibi mesleki aletler de var. Değirmeni olan ahşap yapı bile görmeniz mümkün. Evlerin hangi tarihlerde yapıldığı, nereden geldiği ve odaların planı ile ilgili bilgileri her evin önündeki levhalardan inceleyebiliyorsunuz. Evler genelde 17. yüzyıldan kalma evler.

Maria Saal Acik Hava Muzesi Gorulecek Yerler
Maria Saal Acik Hava Muzesi Kirsal Yasam

Maria Saal Açık Hava Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 9€. Müze, 10:00’da açılıyor ve Mayıs Haziran aylarında 16:00’ya, Temmuz ve Ağustos aylarında 18:00’e kadar açık. Müze, Klagenfurt’un kuzey doğusunda, 13km mesafede yer alıyor. Klagenfurter Schnellstrasse üzerinden müzeye ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşmak için Klagenfurt West Bahnhof metrosunu kullanarak Maria Saal Bahnhof istasyonunda inmeniz gerekiyor. Metrodan indikten sonra müzeye ulaşmak için 25 dakika da yürümeniz gerekiyor.

Maria Saal Acik Hava Muzesi Gezi Notlari
Maria Saal Acik Hava Muzesi Gezi Yazisi

Müzeye girdiğiniz yolun biraz ilerisinde Roma mezartaşlarından yapılmış, orijinal ismi Almanca Herzogstuhl olan taştan tarihi bir koltukla karşılaşırsınız. Tarihe meraklıysanız düklerinin oturduğu bu koltuğu da görebilirsiniz. Etrafı tellerle çevrilmiş bir koltuktan bahsediyoruz. Koltuğun olduğu yer bir müze değil, bir parkın içinde heykel gibi koyulmuş.