Masal Şatosu

Masal Şatosu

Sazova Parkı‘nın içinde bulunan ve parkın birçok noktasından kendisini belli eden, Türkiye’de eşi benzeri olmayan Masal Şatosu, özellikle çocukların unutamayacağı bir deneyim yaşamalarını sağlayacaktır.

2013 yılında açılan Masal Şatosu’nun kuleleri Türkiye’nin bazı tarihi yapılarındaki kulelerinden esinlenerek inşa edilmiştir. Diyarbakır’dan Çan Kulesi, Mardin’den Ulu Kule, Amasya’dan Burgulu Kule, Antalya’dan Yivli Kule ve İstanbul’dan Adalet Kulesi (Topkapı Sarayı), Galata Kulesi ile Kız Kulesi‘nin etkilerini görebiliyoruz kulelerde. Bu kulelerin olduğu yerler aynı zamanda seyir terası ve bu seyir terasları Sazova Parkı‘nı 360 derece görme imkânı sağlıyor.

Sazova Masal Satosu Kuleleri
Sazova Masal Satosu Kuleleri 2

Masal Şatosu‘nun giriş katı ve mağazaları ücretsiz bir şekilde gezilebiliyor. Fakat Masal Şatosu’nun diğer bölümlerini gezmek için turlara katılmanız gerekli. Masal Köşkü‘nün önündeki bilet gişesinden kayıt yaptırarak tur programlarına dahil olabilirsiniz. Gizemli Yolculuk, Efsaneler Diyarı, Bir Varmış Bir Yokmuş ve Masal Masal İçinde adında tur programları yer alıyor. Şato içerisinde, Pinokyo, Gepetto, Hansel ve Gratel gibi masal kahramanlarının modelleri de çıkıyor karşımıza zaman zaman.

Sazova Masal Satosu Karakterler
Sazova Masal Satosu Deve

Masal Masal İçinde tur programı, daha çok çocukluğumuzda karşımıza çıkan masal kahramanlarının anlatıları ve öğretileri ile geçiyor. Bazı karakterlerin kendi odaları var, küçük çadır gibi bir yere girerek taburelere oturuyor ve Keloğlan, Dede Korkut gibi giydirilmiş robot karakterlerin size anlattığı hikâyeleri dinliyorsunuz. Bu anlatılar sırasında fotoğraf çekmek ya da video kaydına almak yasak. Fakat rehberler bazı anlatımlarını koridorlarda yapıyorlar. Akılcı, iyimser bir karakter olan Şahmeran ve Anka Kuşu ile karşılaşacağınız koridorlarda fotoğraf çekmek serbest.

Sazova Masa Satosu Sahmeran
Eskisehir Masal Satosu Anka Kusu