Mdina'da İşkence Müzesi

Mdina'da İşkence Müzesi

Mdina’nın girişindeki ilk sağda bulunan Dungeons Malta, eski dönemlerde zindan olarak kullanılmıştır. Vilhena Sarayı‘nın altnıda bulunan zindanlarda Malta’nın karanlık yüzünü ve herbiri farklı bir zindana açılan yeraltı geçitleriyle tarihte kullanılan işkence yöntemlerini görebiliyorsunuz.

Zindanlardaki insanlar, balmumu heykellerle gerçek havası verilmeye çalışılmış. Arkaplanda duyulan seslerle işin gerçekçiliği artırılmış. Müzede Roma dönemi, Malta’da şövalyelerin dönemi ve Arap dönemine ait işkence yöntemleri sergileniyor.

Malta Dungeons Dil Kesme
Malta Dungeons Kafa Kesme

Roma döneminde Malta adasının köleleri tuttuğu yer olarak kullanıldığı düşünülür. O dönemlerde de çarmıha gerilme ve kafa kesme oldukça yaygındı. MS 870 yıllarındaki Arap döneminde ise en yaygın işkence yöntemi büyük taşların altında ezme yöntemiydi. Müzede kafaların direklere geçirilmeleri, insanların asılmaları, tel kafeste ölüme terkedilmeleri konuları da işlenmiş.

Malta Dungeons Asma
Malta Dungeons Kafes Iskelet

Döneminde kullanılan utanç maskeleri de bir çeşit işkence yöntemiydi. Yapılan bir suç karşısında giydirilen utanç maskeleri uzun kulakları, domuz burnu gibi karakteristik özelliklerle hem kendisini çevreye karşı rezil ediyor, hem de maskelerin içinde bulunan sivri parçalar ile ağza veya burna baskı yaparak acı veriyorlardı. Böylece suçluya hem psikolojik, hem de fiziksel olarak zarar verebiliyordu.

Malta Dungeons Utanc Maskeleri

Müzenin karanlık ve kasvetli havası, elbette herkes için uygun olmayabilir. Ancak tarihin kötü tarafını öğrenmek için iyi bir müze. Odalar karanlık ancak sizi korkutmaya yönelik anlık hareketler, aniden çıkan bir şeyler yok.