San Lorenzo Bazilikası ve Medici Düklerinin Mezarı Medici Şapeli

Medici Şapeli, 13. ve 17. yüzyıllar arasında Floransa‘da yaşayan en güçlü aile olan Medici ailesinin üyelerinin bulunduğu şapeldir. Floransa’ya geldiklerinde etkinliğini artıran Medici ailesinin bütün önemli üyelerinin mezarı 15. yüzyılda inşa edilen San Lorenzo Bazilikası‘ndadır.

San Lorenzo Meydanı’nda bulunan ve Filippo Brunelleschi tarafından tasarlanan San Lorenzo Kilisesi‘nin bir uzantısı olan Medici Şapeli, kilisenin bir parçası. 59 metre yüksekliğinde olan sekizgen yapı, iç ve dış mimari açısından San Lorenzo Bazilikası’nın ayırt edici bir özelliği konumundadır.

Medici Şapeli 1869 yılından beri müze olarak kullanılıyor. Müzede Michelangelo’nun yaptığı Sagrestia Nuova ve Cappella del Principi adlı iki yapı bulunuyor.

medici sapeli gezi rehberi 400x266
medici sapeli hazine parcalari 400x266

Chapel of the Princes’ın tamamlanması uzun yıllar almış. Duvarlarında Floransa’nın en iyi mozaiklerinin olduğu şapelin kubbesinde Eski ve Yeni Ahit’teki yazıların canlandırmaları yapılmış.

medici sapeli kubbesi yeni ahit resimleri

Sagrestia Nuova’da Medici Ailelerinin Mezarları

Medici ailesinin çeşitli üyelerine ait mezarların bulunduğu Sagrestia Nuova (New Sacristy) mutlaka görülmeli. Medici mezarları Rönesans döneminin ünlü sanatçılarından Michelangelo tarafından 1521 – 1524 yılları arasında yapılan mezarlardır. Büyük bir özveriyle mezarları hazırlayan Michelangelo, işin büyük bir kısmını tamamlar ve yarım kalan çalışmaları öğrencileri tarafından tamamlanır.

Görünen anıtsal mezarların biri Urbino Dükü Lorenzo, diğeri ise Nemours Dükü Giuliano‘dur. Oturan heykeller dükleri temsil eder. Yüzüne miğfer gölgesi düşen Urbino Dükü Lorenzo’dur ve alttaki heykel grubunda erkek olan akşamı, kadın heykel sabahı temsil eder. Elinde komutanlık asası tutan Nemours Dükü Giuliano’nun altındaki eserlerde bulunan kadın geceyi, erkek gündüzü temsil eder.

michelangelo urbino lorenzo heykeli 400x266
michelangelo nemours giuliano heykeli 400x266

Ortada bulunan üçlü heykel grubunda Madonna ve çocuğu göze çarpar. Yanındaki iki kişi Medici ailesinin koruyucuları olan Cosmas ve Damian‘dır.

michelangelo madonna cocugu koruyuculari heykeli

The Crypt adı verilen mahzenlerde Medici büyük dük ailesinin bir kısmının mezarları ve ailelere ait birbirinden güzel işlemeleri olan çeşitli hazine eşyaları, kutsal bardaklar, sunak parçaları, dini eşyalar ve aralarında Anna Maria Luisa’nın da yer aldığı bronz heykeller bulunuyor. Kral Leo X’in San Lorenzo Bazilikası’na hediye ettiği eşyalar da hazine odalarında görülecek eserler arasında.

medici sapeli bronz anna heykeli 400x266
medici sapeli hazineleri 400x266

Floransa gezilecek yerler listenize Medici Şapeli‘ni mutlaka ekleyin. Müze ortalama 1 saat civarında gezilebiliyor.