Meriç Köprüsü

Edirne’nin 6 tarihi köprüsünden biri olan Meriç Köprüsü, Abdülmecit zamanında Edirne Karaağaç yoluna yaptırılan bir köprüdür.

Diğer adı Mecidiye Köprüsü olan Meriç Köprüsü, ilk olarak II. Mahmud zamanında gündeme gelse de bütçe yetersizliğinden tamamlanamamış. Başlangıçta ahşap olan köprünün yapımı II. Mahmud’un oğlu Abdülmecid’e nasip olmuş ve 1842 yılında yapımına başlanan köprü 1847 yılında bitirilmiş. Köprünün orta kısmındaki oturulacak alan, padişahın, günbatımını, güneşin nehir üzerindeki kayboluşunu izlediği yer olarak belirtilir. Eğer güneşin batış saatlerinde denk gelirseniz siz de padişahın hissettiklerini hissedebilirsiniz.

meric koprusu gunbatimi 400x266
meric koprusu gorunum 400x266

Meriç Köprüsü’nün genişliği 7 metre, uzunluğu ise 263 metre. 13 ayak ve 12 sivri kemer üzerine kurulu bu tarihi köprü Meriç Nehri üzerinde yer alıyor. Antik kaynaklarda Hebros olarak geçen Meriç Nehri’nin çıkış kaynağı Bulgaristan sınırlarında bulunan Rila Dağı’dır. 480 km ile Balkanların en uzun nehri olan Meriç Nehri, Türkiye’de Arda ve Tunca nehirleri ile birleşerek Enez’de Ege Denizi’ne dökülüyor. Meriç Köprüsü. yapısı, tarzı ve tarihi ile Edirne’nin simgelerinden biri haline gelmiş