İzmir’in Selçuk ilçesine 9 kilometre mesafede olan Meryem Ana Kilisesi, Bülbül Dağı üzerinde yer alıyor. Efes Antik Kenti‘nin üst kapısından çıktığınızda, virajlı bir yoldan ulaşabileceğiniz bir noktada. Yol üzerinde, kiliseye 6 kilometre kaldığını belirten bir tabelanın yanında, gayet etkileyici olan Meryem Ana’nın bir heykelini görmeniz mümkün.

Meryem Ana Evi, turistlerin özellikle hacı olmak için uğradıkları, dünyadaki birkaç önemli noktadan biri. Maneviyatı yüksek olan bir yerdir burası. İnsanların dini vazifelerini gerçekleştirebilecekleri Meryem Ana Evi

Kiliseye doğru yol alırken, hediyelik eşya satan dükkanları geçtikten sonra, geniş bir bahçenin ortasında, anahtar şeklinde bir vaftiz havuzu bulunur. Dünyaya günahkâr olarak gelen Hıristiyanlar, bebek yaşlarında anahtar şeklindeki havuzda vaftiz edilirler ve cennetin kapılarını aralarlar. Vaftiz havuzunun hemen yanında ise bir heykel bulunuyor. Lazarist rahipler tarafından dikilen zeytin ağaçları eşliğinde görebileceğiniz bronzdan yapma küçük Meryem heykelini, 1867 yılında İzmirli dini bir cemaat hediye etmiş.

meryem ana evi vaftiz havuzu 400x266
meryem ana evi bronz heykel 400x266

Meryem Ana Efes’e nasıl gelmiş?

Meryem Ana Evi hakkında biraz bilgi verelim. İsa, 33 yaşında çarmıha gerilmeden önce, annesini, arkadaşı ve aynı zamanda havarisi olan St. Jean‘a (Yuhanna) emanet etmiştir. St. Jean, Hz. Meryem’in Roma zulmü sebebiyle Kudüs’te kalmasını sakıncalı bulmuş, Meryem ile birlikte çağın en büyük ve barışçıl kenti Efes’e gelmiştir. Hıristiyanlık dinini yaymak gibi kutsal bir görevi olan St. jean, Meryem’i halktan saklayarak Bülbül Dağı’nda sık ağaçlarla kaplı gizli bir kulübeye gizlemiştir. Hz. Meryem’in son günlerini, Hıristiyanlık dininin yönetim merkezi olan Vatikan tarafından kutsal ilân edilen Meryem Ana Evi‘nde geçirdiği düşünülür. Hıristiyan tarihçiler, Meryem’in 101 yaşına kadar Bülbül Dağı’ndaki yerde yaşadığını ve mezarının yine Bülbül Dağı’nda kimsenin bilmediği bir yerde olduğunu belirtirler.

Almanya’da Anna Katharina Emmerick adlı yatalak bir hasta, İsa ve Meryem’in hayatı ile ilgili özel görümleri ile kendini teselli etmekteydi. Bu görümlerin ilerlemesi, tarihi yerleri, kişileri ve olayları daha ayrıntılı bir şekilde ifade etmesine neden oldu. Kadının ilgisini çeken Alman şair Clemens Brentano, kadının yakınlarında bir yere taşındı ve söylediklerini not almaya başladı. Şair, Anna öldükten sonra Anna Katharina Emmerick’in görümlerine göre Meryem’in Hayatı isimli bir kitap çıkarır ve kitapta, Meryem Ana Evi ile ilgili şöyle bir kesit geçer.

İsa’nın göğe yükselmesinden sonra Meryem, üç yıl Sion’da (Kudüs), üç yıl Beytanya’da ve dokuz yıl da Efes’te yaşadı. St. Jean, Yahudilerin Lazarus ve kız kardeşini denizde terk etmelerinden sonra O’nu buraya getirmiştir. Meryem, tam Efes’te değil; az civarında, bazı dostlarının yerleşmiş olduğu yerde oturuyordu. Evi, bir dağın tepesinde, Kudüs’ten gelen yolun solunda, Efes’ten 3,5 mil uzakta bulunmaktaydı. Bu kentin güneyinden, bir takım dar patikalar, yabani bitki örtüsü kaplı bir dağın tepesine ulaştırır. Zirveye doğru engebeli bir yayla vardır. Burası da bitki örtüsü ile kaplıdır ve yaklaşık yarım mil genişliğindedir. Meryem Ana’nın ikametgâhı işte burada kurulmuştur. Söz konusu bölge oldukça ıssızdır, şirin ve bereketli tepeler ile süslenmiş, küçük toprak aralıklarında mağaralar görülebilir; düzenli ama el değmemiş tepeleri, piramit biçiminde, gölgeli ve düzgün gövdeli seyrek ağaçlarıyla güzeldir.

Meryem Ana Evi’nin bulunuşunun hikayesi:

Meryem Ana’nın hikâyesini kitaplardan okuyan bir grup insan, hikâyenin doğruluğundan emin olmak için, kitaplardaki tasvirleri göz önünde bulundururlar ve ellerinde pusula ile yola koyulurlar. Yollarda asfalt, altlarında araba olmayan o dönemlerde bir dağa çıkmak için çok çaba sarfetmek gerekir. Meryem Ana Evi’ni görme arzusuyla çıktıkları dağda, sıcaktan perişan olmuş bir halde denk geldikleri kadınlardan su isterler. Kadınların, su bulabilmeleri için işaret ettiği 10 dakikalık mesafe olan küçük ormana doğru yönelirler.

Su kaynağının yanıbaşında, bir kilisenin kalıntılarını görürler ve çevresindeki manzarayı Emmerick’in kitabıyla birleştirmeye çalışırlar. Bir yanda Efes, bir yanda deniz görünen yeri bulmuşlardır. Sonraki günlerde yapılan keşif gezileri ile birlikte Meryem Ana’nın yaşadığı ev kesin olarak netleşmiş olur.

Taştan ve hac şeklinde inşa edilen Meryem Ana Evi’ne girmek isterseniz başınıza bir eşarp geçirmeniz saygı açısından gerekli. Hıristiyanların, içinde Meryem Ana’nın heykelinin bulunduğu evde, duygulanarak, içtenlikle ibadet ettiklerini görebilirsiniz. İçeriden, bağış karşılığı ya da bağış yapmadan, en fazla iki adet alabileceğiniz mumları, evden çıkınca yakabilir ve mumlar için hazırlanmış alanlara dikebilirsiniz.

meryem ana evi bahcesi 400x266
meryem ana evi mumlari 400x266

Evden çıkışta sol tarafta, Kuran-ı Kerim‘de Meryem’den bahsedilen sure ve ayetleri hem Türkçe, hem de Fransızca olarak okuyabilirsiniz. 1985 yılında İzmir valisinin isteğiyle, Müslümanların da Hz. Meryem’i yücelttiği ve O’na saygı duyduğunu hatırlatmak için yerleştirilmiş bu yazılar.

Ey Meryem, Rabb’ine divan dur, secde et ve O’nun huzurunda eğilenlerle beraber eğil! – Al-l İmran Sûresi, 43. Ayet

Meryem Ana’nın evinden çıkıp mumları dikdikten sonra, karşınıza Meryem Ana’ya Övgü Duası çıkar.

Selam sana Aziz Kraliçe, Aziz Theotokos, Meryem, sen ki iffetinle Kiliseyi oluşturdun, ve Göksel Kutsal Peder seni seçti. Sevgili kutsal oğul ve teselli verici Kutsal Ruh’la birlikte seni kutsadı. Sen daima tüm lütuflarla ve iyiliklerle dolusun, Selam sana, Allah’ın sarayı, Selam sana, Allah’ın Kutsal Efkaristiya Kutusu, Selam Sana Allah’ın Evi, Selam Sana Allah’ın Giysisi, Selam Sana Allah’ın hizmetkarı, Selam Sana. Ey kutsal erdemler, hepinize selam olsun, Kutsal Ruh’un lütfu ve nuruyla müminlerin kalplerini uyandırın ve vefasızlıklarını Allah’a sadakata dönüştürün. – Assisi’li Aziz Fransuva

Meryem Ana Evi’nden sonra merdivenlerden aşağı inerek taş bloklardan akan üç çeşmeden içilebilir nitelikte su akmakta. Akan suyun şifalı olduğunu düşünen insanlardan bazıları, daha sonra kullanmak için yanlarındaki şişeleri de bu suyla doldururlar.

meryem ana evi bahce 400x266
izmir meryem ana evi cesmeleri 400x266

Meryem Ana Kilisesi’nde çeşmelerin hemen yanından itibaren başlayan, tüm duvar boyunca devam eden kağıt parçaları veya peçeteler, buraya gelip de dilek dileyenlerin astıkları dualardır. Peçetelere veya kağıtlara yazılan dilekler bir şekilde diğer binlerce dileğin arasına iliştiriliyor ve bu şekilde bir dilek dileme rutini gerçekleştiriliyor.

izmir meryem ana evi dilek tutanlar 400x266
izmir meryem ana evi dilek notlari 400x266

Meryem Ana Evi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Meryem Ana Kilisesi‘ne (Virgin Mary House) vardığınızda, araç ücretine ek olarak kişi sayısı kadar bedel alınıyor. Giriş ücreti olarak ödenen bedelin, Selçuk Belediyesi’ne gittiği, Meryem Ana Kilisesi’nin yapılan bağışlar ve girişte alınan hediyelik eşyalar ile ayakta kaldığı, girdikten sonra karşınıza çıkan bir tabelada özellikle belirtiliyor. Meryem Ana Evi’ne giriş ücreti 10TL’dir. Giriş ücreti yabancılar için 25TL. Meryem Ana Evi, Kasım – Şubat ayları arasında 08:00 – 17:00, diğer aylar 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Meryem Ana Evi nerede, nasıl gidilir?

Meryem Ana Evi Meryemana Tabiat Parkı sınırları içinde bulunuyor. Efes Antik Kenti / Efes Harabeleri ile Meryem Ana Evi arası 9km (15dk). Kuşadası’na gelen turistler de Kuşadası çevresinde gezilecek yerler listelerinde  yer alan Meryem Ana Evi’ni ziyaret ederler. İki turistik nokta arasındaki mesafe de 25km’dir. İzmir Havalimanı’ndan geliyorsanız 70km’lik bir yol sizi bekler. Yürüyüş ile gitmek isterseniz de 1,5 – 2 saat sürer yaklaşık olarak.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.