Bir Parktan Çok Öte Middelheim Açık Hava Müzesi

Middelheim Müzesi, dünyanın en eski açık hava müzeleri arasında yer alıyor. Yüz yıldan fazla süredir Antwerp’te yer alan müze, modern sanatla geleneksel sanatın birlikteliğini yeşiller arasında en iyi yansıtan müzelerden.

Middelheim Parkı, tam olarak bir açık hava müzesidir. Parkın çeşitli yerlerine serpiştirilmiş onlarca heykel ziyaretçilere hem sanatı tattırır, hem de doğanın mis gibi hissini. Antwerp‘in merkezinin güneyinde yer alan Middelheim Açık Hava Müzesi, uzunca bir süredir topladığı sanat eserleriye günümüzde yaklaşık 400 çalışmaya ulaşmış. 1900’lü yılların başından itibaren toplanan çalışmalara her yıl yenisi ekleniyor ve koleksiyon günden güne genişliyor.

antwerp middelheim park muzesi gezilecek yerler 400x266
antwerp middelheim park muzesi gezi notlari 400x266

Kalıcı sergilerin yanısıra geçici sergilerle de müze yerinde hiç durmuyor. Sürekli bir devir daim söz konusu ve bu da müzeyi canlı tutmaya yetiyor, sıradanlıktan uzaklaştırıyor. Şu anki sergileri ve gelecek sergileri müzenin web sitesi olan middelheimmuseum.be adresinden takip edebilirsiniz.

antwerp middelheim park muzesi herkul heykeli 400x266
antwerp middelheim park muzesi gezi yazisi 400x266

Middelheim Müzesi’nde yer alan eserleri tek tek anlatmak mümkün değil elbette. Ancak Belçika, Çin, Hollanda, Almanya, İtalya, Amerika, İngiltere, Portekiz gibi dünyanın dört bir yanından heykeltıraş ve mimarların eserleri burada görülebiliyor. Müzeyi gezerken benim en çok dikkatimi çeken nesneler, alışılmışın dışında olan, daha önceden bildiğimiz formları, bilmediğimiz şekilde gösteren sürreal heykeller olmuştur.

antwerp middelheim park muzesi top heykeli 400x266
antwerp middelheim park muzesi iskelet akrobat 400x266

Örneğin, Middelheim Açık Hava Müzesi’nin girişinde yer alan tekne heykeli bunlardan biri. Tekne suya düşmekle düşmemek arasında, yamuk bir şekilde duvarın üzerinde duruyor. Bu heykel Avusturyalı sanatçı Erwin Wurm’a ait. Ya da Henry Moore tarafından yapılan ve sıradışı formlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kral ve Kraliçe heykeli.

antwerp middelheim park muzesi tekne heykeli 400x266
antwerp middelheim park muzesi kral kralice 400x266

Burası yalnızca bir müze değil, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için bir dinlenme mekanı ya da sabah sporunu eksik etmeyenlerin koşu yapabildiği temiz hava deposu. Bu huzurlu ortamda bir şeyler içip karnını doyurmak isteyenler için bir restoran kafe de bulunuyor.

antwerp middelheim park muzesi golet 400x266
antwerp middelheim park muzesi yuruyus ormani 400x266

Middelheim Parkı nerede ve nasıl gidilir?

Middelheim Parkı’na ulaşım oldukça kolay. Antwerp Centraal Station‘dan kalkan 17 numaralı otobüslerle 15 dakikada Beukenlaan – Dikke Mee durağına ulaşırsınız. Ardından yaklaşık 500 metrelik bir yürüyüşle parka varmış olursunuz. Middelheim Parkı, Middelheimlaan 61 adresinde yer alıyor. Ücretsiz olarak giriş yapabildiğiniz parkı Salı’dan Pazar’a 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.