Milas Arkeoloji Müzesi

Milas Arkeoloji Müzesi

Milas Müzesi, ilk olarak 1985 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘nden getirilen ve Milas ilçe sınırları içinde yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserlerin toplanmasıyla oluşturulmuş. Stratonikea, İasos ve bunun gibi tarihi yerlerden çıkarılan eserler sergileinyormuş müzede.

Milas Muzesi Gezilecek Yerler
Milas Arkeoloji Müzesi
Mugla Milas Muzesi Gorulecek Yerler
Milas Müzesi Tarihi Eserleri

Milas Müzesi günümüzde tadilat nedeniyle kapalı. Müzeye girdiğinizde yalnızca bahçedeki eserleri gezebiliyorsunuz. Müze bahçesinde, yazıtlar, sütun parçaları, mermer lahitler, mezar stelleri gibi taş, mermer ve pişmiş toprak eserleri görebiliyorsunuz.

Mugla Milas Muzesi Tarihi Eserleri
Mugla Milas Muzesi Tarihi Yapilari

Kral Hekatomnos Anıt Mezarı

Milas Müzesi’nin 100 metre ilerisinde Kral Hekatomnos Anıt Mezarı bulunuyor. Önce Bodrum’daki Halikarnas Mozolesi‘ni tekrar hatırlayalım. Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi, Karya bölgesinin kralı, Kral Mausolos için yaptırılmış bir anıt mezar. Kral Hekatomnos ise Kral Mausolos’un babası. Hekatomnos döneminde uygarlığın başkenti Milas iken, Kral Mausolos babasının ölümünden sonra başkenti Bodrum’a taşımış.

Uzunyuva’daki bu tarihi yapının tıpkı Halikarnas Mozolesi gibi bir mozole olduğu düşünülüyor. Hatta Bodrum’da bulunan mozolenin ilham kaynağı olduğu bile düşünülüyor. Kral Hekatomnos Mozolesi’nin keşfi çok yeni, yapılan bir define soygunu sırasında bulunmuş bu anıt mezar.