Mini Europe: Avrupa'nın Küçük Ölçekli Kopyası

Mini Europe: Avrupa'nın Küçük Ölçekli Kopyası

İstanbul’daki Miniatürk‘e benzer bir yapısı olan Mini Europe (Mini Avrupa), Avrupa Birliği sınırlarında yer alan önemli yapıların 1:25 ölçeğinde küçültülmüş minyatürlerinin sergilendiği bir minyatür parkı.

Mini Europe tematik parkı, 1989 yılında büyük bir bütçe ayrılarak yaptırılmış. Gezmesi çok keyifli bir yer. Bizzat gördüğümüz yapıları burada da görmek keyfi daha da artırıyor. Binalar çok küçük ve yapılışlarında büyük emek sarf edildiği açıkça belli oluyor. Avrupa Birliği’ne bağlı yaklaşık 80 kentin, bu kentlerin içinde kültürel ve mimari değere sahip 350’ye yakın önemli yapısını birkaç saatte görmemiz mümkün oluyor. Birkaç saatte kısa bir Avrupa turu yapmış oluyorsunuz.

Bruksel Mini Europe Gorulecek Yerler
Bruksel Mini Europe Nerede

Özellikle mimari minyatürlerin hazırlık aşaması oldukça zor. Her yapının her açıdan detaylı fotoğrafının çekilmesi ve minyatür hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için 9 AB üyesinden 55 profesyonel atölye ile anlaşılmış ve tüm hava koşullarına dayanıklı olması gereken minyatürlerin yapılmasına başlanmış.

Bruksel Mini Europe Ucreti
Bruksel Mini Europe Giris Ucreti

Müzeye girerken elinize küçük bir kitapçık tutuşturuyorlar. Kitapçıkta, sergilenen eserlerin bulunduğu ülkeler hakkında ve yapıların kendileri hakkında bilgiler verilmiş. Üstelik gezi sıranıza göre bir sıralama yapılmış olması da güzel olmuş. Sayfaları çevire çevire yapılar hakkında sırasıyla bilgi sahibi oluyorsunuz.

Bruksel Mini Europe Eglence
Bruksel Mini Europe Eglence Panolari

Mini Europe adlı Avrupa gezisinde nereler yok ki. Danimarka’dan Trelleborg, Kopenhag, İsveç’ten Stockholm, Baltıklardan Tallinn, Riga, Vilnius, Hollanda’dan kanal şehri Amsterdam, yel değirmenleriyle ünlü Kinderdijk, Belçika’nın meşhur kentleri Antwerp, Gent, Brugge ve Brüksel meydanları…

Fransa’nın ünlü kulesi Eiffel Kulesi‘nin de 1/25 oranında küçültülmüş halini görebilirsiniz. Küçültülmüş hali bile 13 metre yükseklikte ve 1,800kg. Öyle yazmışlar, 2 tona yakınmış. Fransa’nın farklı yerlerinden, Portekiz ve İspanyol’dan da önemli eserler var.

Bruksel Mini Europe Eyfel Kulesi
Bruksel Mini Europe Eserleri

Çok sevdiğimiz Malta tapınaklarından Mnajdra Tapınağı, Pisa’daki Pisa Kulesi, Prag’daki Astronomik Saat Kulesi, Bratislava, Atina, Berlin, Budapeşte, Viyana, Zagreb, Ljubljana gibi popüler merkezlerdeki yapılar da unutulmamış. Saymakla bitmez elbette Mini Europe’daki eserler. Yapıların önlerinde butonlar bulunuyor. Butona tıkladığınızda ülkenin ulusal marşını dinleyebiliyorsunuz.

Bruksel Mini Europe Pisa Meydani
Bruksel Mini Europe Meydan

Sabit minyatür eserlerin yanı sıra, bu eserlerin arasında dolaşan trenler, tekneler de var. Yel değirmenleri ve dönme dolaplar hareket ediyor. Napoli’nin doğusunda yer alan Vezüv Yanardağı‘nın bile zemini salladığını görebiliyoruz. Bunun için küçük bir platform yapılmış.

Mini Europe giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Mini Europe’a giriş ücretli, Atomium biletini de buradan alırsanız ikisi birlikte indirimli oluyor. Açılış saatleri de 09:30 – 18:00 saatleri arası. Temmuz ve Ağustos aylarında ise çalışma saatleri değişiyor, son giriş saati 19:00 oluyor. Brussels Card şehir kartı ise burada geçmiyor.

Mini Europe nerede ve nasıl gidilir?

Mini Europe’a ulaşım toplu taşıma ile mümkün. Metro ile geliyorsanız 6 numaralı hattı kullanarak son durak olan Heysel durağında inip, kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Park, Brüksel‘in sembolü Atomium’un yanı başında yer alıyor. 84 ve 88 numaralı otobüs hattını kullanarak da Heysel durağında inebilirsiniz.