Minimundus

Minimundus

Minimundus, Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde kurulan minyatür yapıların bulunduğu bir park. Bu minyatürler Avusturya’nın ve dünyanın çeşitli yerlerindeki ünlü binaların, turistik yapıların 1:25 oranında küçültülmüş hali. 150’den fazla minyatür mimari modelin bulunduğu Minimundus gezinizin sonunda dünyayı gezmiş gibi hissedebilirsiniz.

700 metre ilerisinde bölgenin en büyük ve en canlı göllerinden olan Wörthersee‘nin bulunduğu Minimundus 1958 yılında açılmış. Açıldığında parkın ismine Minieurop verilmiş ve sadece 20 model bina varmış o dönem. Çocuklara yqrdım desteği sağlayan parka İngiliz bir temsilcinin finans desteği çıkmasıyla parkın ismi sanırım çocuklara yönelik bir isim olan Minimundus olarak değişmiş. Eski ismine benzer bir isim de Mini Europe olarak Brüksel‘de ayrı bir park açılmış ileriki yıllarda. Sonuç olarak minyatür parklar çok ilgi gören yerler. Minimundus da Klagenfurt’un en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Minyatür park göreceğim diye oralara kadar gitmenize gerek yok tabii. İstanbul Miniatürk de aynı kaliteye sahip minyatür parklarından biri.

Minimindus Klagenfurt Buharli Tren
Minimindus Klagenfurt Gezi Notlari

Özellikle çocuklu ailelerin gidebileceği yerlerden biri Minimundus, çünkü hem görerek hem okuyarak keşfetme imkanına sahip çocuklar bu tür yerlerde. 40’tan fazla ülkenin önemli yapıları arasında minyatür bir yolculuğa çıkılıyor. Geziniz sırasında minyatür bir tren eşlik ediyor size, ama trenin güzel tarafı buharlı olması.

Minimundus’ta hangi minyatür yapılar var, bir bakalım. Sidney’in, hatta Avusturalya’nın sembolü Sidney Opera Binası, Hindistan’ın öne çıkan dev yapısı Tac Mahal, New York’un meşhur Özgürlük Anıtı, Paris’teki demir kule Eyfel Kulesi, Roma’nın en büyük bazilikalarından St. Peter Bazilikası, Viyana’daki dev dönmedolap,

Minimindus Klagenfurt Vatikan Sehri
İtalya sınırlarında bulunan Vatikan şehrindeki St. Peter Bazilikası
Minimindus Klagenfurt Viyana Donmedolap
Viyana'daki tarihi dönmedolap

Türkiye’den de tarihi eser koyulmuş Minimundus’a. Mimar Sinan imzalı Süleymaniye Camii ve İstanbul’un en eski yapılarından Galata Kulesi’ni de görebilirsiniz.

Minimindus Klagenfurt Istanbul Camii
İstanbul Süleymaniye Camii
Minimundus Klagenfurt Eyfel Kulesi
Paris Eyfel Kulesi

Minimundus giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Giriş ücreti biraz pahalı, kişi başı 19€. Kärnten Card varsa 9,50€’ya giriş yapabilirsiniz. Eğer Wörthersee’nin güneyinde yer alan Pyramidenkogel’e de girmek isterseniz kombine bilet alarak iki girişi de toplam 25,50€’ya getirebilirsiniz. Minimundus, yaz sezonunda 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Minimindus Klagenfurt Gezilecek Yerler
Minimindus Klagenfurt Gorulecek Yerler

Minimundus nerede ve nasıl gidilir?

Minimundus, Klagenfurt ile Wörthersee Gölü’nün arasında bir yerde konumlanıyor. Graz tarafından geliyorsanız A2 otobanından 317 numaralı çıkıştan çıkmalı ve Klagenfurt – Wörthersee – Minimundus istikametine ilerlemelisiniz. Tren ile ulaşım sağlamak isterseniz Klagenfurt West istasyonunda indikten sonra Minimundus’a doğru 500 metre yürümeniz gerekir. Minimundus’un yanıbaşındaki A2 otobanındaki Minimundus otobüs durağından 10 ve 20 numaralı otobüsler de geçiyor.