Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Mirabell Sarayı, ilk olarak 17. yüzyılda, dönemin prens piskoposunun sevgilisi için inşa edilmiş. 18. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve bugünkü halini almış. Mirabile kelimesi takdire şayan anlamında, bella kelimesi İtalyanca’da güzel anlamına geliyor. Mirabell’nin de yakın bir anlamı var, İtalyanca’da enfes, harika anlamını taşıyor. İtalya’da kadın ismi olarak da kullanılıyor Mirabell. Sarayı’nın bahçesine baktığımızda isminin hakkını verdiğini açıkça görüyoruz.

Mirabell Sarayı’nın bahçe düzenlemesi bir harika. Rengarenk çiçeklerle süslenen bahçede, yer yer süs havuzlarına, bahçenin köşelerinde ve süs havuzlarının ortalarında bahçeye farklı bir hava katan heykellere rastlıyoruz. Heykellere şöyle bir bakacak olursak uçan at Pegasus heykelinin bulunduğu bir çeşme, büyük çeşmedeki ateş, su, toprak ve havayı temsil eden heykeller bulunuyor. Bahçe de tam olarak kaleye dönük inşa edilmiş, zamane insanları hem bahçede kafa dinlemiş, hem de kaleyi izlemiş öyle uzaktan uzaktan.

Salzburg Mirabell Sarayi Bahcesi
Salzburg Mirabell Sarayi Kale Manzarasi Fotograflari

Mirabell Sarayı, bir düğün salonu ve organizasyon binası olarak kullanılmış. Dünyanın en iyi düğün salonları arasında yerini alan sarayda zamanında Leopold Mozart ve çocukları konserler vermiş. Bugün ise belediye ofislerine ve Salzburg belediye başkanına ev sahipliği yapıyormuş.

Salzburg Mirabell Sarayi Bahce Tuneli
Salzburg Mirabell Sarayi Gorulecek Yerler

Mirabell Sarayı, popüler Hollywood müzikalı olan The Sound of Music adlı filmin çekildiği yerlerden biri. Saray bahçesinin çeşitli yerlerinde şarkılar söylüyorlar ve filmin görsel güzelliği insanları buraya çekmeye yetiyor. Film, sadece saraydan değil, Salzburg’un birçok güzel noktasında geçiyor.

Mirabell Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Mirabell Sarayı, şehri ikiye ayıran nehrin kuzey yakasında yer alıyor. Eğer yolunuz Mozart Wohnhaus’a düşerse, biraz daha devam ederek saray bahçesine ulaşabilirsiniz.