Mosta Dome Dev Yapılar Arasında

Mosta Dome Dev Yapılar Arasında

Aziz Meryem Kilisesi olarak da bilinen Mosta Rotunda ya da Mosta Dome, Mosta, Malta’da bulunan bir katolik kilisesidir. 37,2 metrelk kubbe çapı ile Avrupa’daki ve dünyadaki en büyük 3. kubbeye sahip kilise olarak bilinir.

Maltalı mimar Giorgio Grognet de Vasse tarafından inşa edilen kilisenin kubbe yükünü taşıyabilmesi için 9,1 metre genişliğinde duvarları vardır. Daha önce Roma’daki Panteon‘u ziyaret ettiyseniz, Mosta Dome’un da Pantheon planına benzer yapısı dikkatinizi çekecektir.

Malta Mosta Dome Kilisesi
Malta Mosta Dome Mimari Yapisi

Mosta Doma, yöre halkının oldukça kıymet verdiği bir yapı. Çünkü bu yapının mucizevi bir hikayesi bulunuyor. II. Dünya Savaşı, 9 Nisan 1942 tarihinde bir hava saldırısı sırasında yapının kubbesinden içeri 500 kg ağırlığında bir bomba düşer ve yaklaşık 300 kişinin bulunduğu kilisede bomba şans eseri patlamaz. Dolayısıyla hem insanlar, hem de tarihi yapı kurtulmuş olur. Bombanın aslı bugün denizin dibinde olsa da bir benzeri kilise içinde sergileniyor.

Malta Mosta Dome Gezilecek Yerler
Malta Mosta Dome Kubbesi

Mosta Dome‘a gitmeden önce zamanlamanızı iyi ayarlamalısınız. Çünkü müzeler gibi her saat açık değil, Pazar günleri hariç her gün 09:00 – 11:00, 15:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Mosta Doma’a, Valletta’dan 31, 41, 42, 45, 47, 48 numaralı otobüslere binip Rotunda 4 durağında inerek ulaşabilirsiniz.