Blagay Tekkesi (Alperenler Tekkesi): Kayanın Üzerindeki Harika Yapı

Blagay Tekkesi (Alperenler Tekkesi): Kayanın Üzerindeki Harika Yapı

Alperenler Tekkesi ya da Sarı Saltuk Tekkesi olarak da bilinen Blagay Tekkesi (Blagaj Tekija), dev bir kayanın altına inşa edilen bir bina ve İslamiyet’in yayılması için bu bölgeye gelen dervişlerin kullandığı bir yapı olması nedeniyle Bosna Hersek gezinizde ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri.

Tekke Kültürü, Türk Mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevi ile başlayıp, öğrencilerinin İslamiyet dışındaki topraklarda açılan bu yapılarla genişlemiş. Savaşçı ve öğretici kimlikleriyle buralara kadar gelen alperenlerden biri de, Hacı Bektaş-i Veli’nin müritlerinden olan Sarı Saltuk. 14. yüzyılda Sarı Saltuk adındaki bir Bektaş-i derviş tarafından inşa edilmiş. İslamiyet ile tanışan Boşnak halkı da Osmanlı’nın fethinden çok önce İslam dinine geçmeye başlamış.

Bosna Hersek Blagaj Tekkesi Tekija Gezilecek Yerler
Bosna Hersek/Mostar Gezilecek Yerler - Blagaj Tekija

Tekkede Sarı Saltuk’a muhtemelen temsili olan bir türbe varmış içeride. Osmanlı döneminin Hersek fethi olan 1465 yılından 100 yıl kadar önce Blagaj Tekkesi buraya inşa edilmiş. Toplamda 3 katlı ahşap bir yapı burası. Blagaj Tekkesi, bölgedeki en eski dini kültürel etkinliklerinin yapıldığı yer. Bu hala devam ediyor ve günümüzde dervişlerin merkezi olarak kullanılmaya devam ediyor. Blagaj Tekkesi’nde Mevlit ve Zikir Günleri etkinliklerine denk gelebilirsiniz.

Bosna Hersek’te gezilecek yerlerden biri olan Blagaj Tekkesi’nin en güzel özelliklerinden biri kayanın koruması altında olması. Kötü hava şartlarından çok da etkilenmeyecek olan yapısı ile Blagaj Tekkesi, Buna Nehri‘nin (Vrelo Bune) çıkışında yer alıyor. Zümrüt renkli suyu serin ve taze olduğundan ferahlatıcı etkisi var. Tekkenin yanındaki mağarayı ise kayıkla küçük bir ücret karşılığı dolaşmak mümkün. 10 dakika kadar sürüyor. Kocaman bir dağın altında yuva yapmış güvercinlerin eşliğinde kısa bir gezinti. Bizce keyifli.

Bosna Hersek Blagaj Tekkesi Tekija Gezi Yazisi
Bot gezisi sırasında mağaradan görünüm
Bosna Hersek Blagaj Tekkesi Tekija Bot Gezisi
Blagaj Tekija - Bot Gezisi

Boşnakça’da J harfinin Y olarak okunmasından dolayı Blagay Tekkesi olarak da bilinir bu tekke. Blagaj Tekkesi çevresinde, nehir kenarında birçok restoran ve kafe var. Yemeye içmeye ilginiz varsa değerlendirebilirsiniz. Konaklamak için de Buna Nehri boyunca, hem çadır hem karavan için çok kamp alanı olduğunu es geçmeyelim.

Bosna Hersek Blagaj Tekkesi Gezi Notlari
Bosna Hersek Blagaj Tekkesi Buna Nehri Selalesi

Blagaj Tekkesi nerede ve nasıl gidilir?

Blagaj Tekkesi, konum olarak Bosna Hersek sınırları içerisinde, Hersek Reretva Kantonu adı verilen bölgede yer alıyor. Saraybosna ve Mostar Köprüsü gezileri planı yapanların es geçmemesi gereken başka bir gezi noktasıdır Blagaj. Mostar Blagay Tekkesi arası 13km. Özel aracınızla gidiyorsanız tekke yolu üzerinde farklı noktalarda, aynı firma tarafından işletilen park alanları var. Yoğunluğa göre daha geride park edip hediyelik eşya dükkanlarını arasından yürümeniz gerekebilir.

Tekkenin bulunduğu mağaranın üst tarafında Old Town Blagaj Fortress adında bir kale yer alıyor. İlginizi çekiyorsa girişi tepenin kuzey tarafında, bir miktar yürümeli. Blagaj’ın, Bosna Hersek’in popüler turistik destinasyonu Mostar Köprüsü’ne olan uzaklığı 13km. Blagaj ziyaretinizde Mostar’ı ziyaret edebilirsiniz. 140km ileride de Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna bulunuyor.