Mozart Evi Müzesi Ünlü Bestecinin Viyana'da Yaşadığı Yer

Mozart Evi Müzesi Ünlü Bestecinin Viyana'da Yaşadığı Yer

Viyana denince düyanın en meşhur isimlerinden biri, klasik müziğin üretken isimlerinden Mozart gelir aklımıza. Viyana’nın merkezindeki Mozart Evi ve Müzesi ise Mozart’ın 2,5 yıl boyunca yaşadığı ve sonradan ziyarete açılan evi.

Tam ismi Wolfgang Amadeus Mozart olan sanatçı, Avrupa’da çeşitli konserlerde yer almış ve müziğini daha da geliştirmek için Viyana’da ikamet etmeye bşalamış. Bu dönem Türk hayranlığından dolayı Türk Marşı adındaki Ronda alla Turca‘yı bestelediği dönem bu dönemdir. Müze ev ise Mozart ve ailesinin 1784 ile 1787 yılları arasında yaşadığı evdir. Bu evde Mozart yaratıcılığını ve sanatını da icra etmeye devam etmiş, Mozart’ın eserlerinden olan The Marriage of Figaro ve Don Giovanni eserlerini kağıda döktüğü yer olmuş burası. Mozart’nın bu ev tek bir daire değil, dört büyük oda, iki küçük oda ve bir mutfakğa sahip 3 katlı bir apartman. Odalarda fotoğraflar sergileniyor, multimedya öğeleri ile Mozart’ın Viyana yıllarında yaşadığı yerler gösteriliyor. Mozart’ın ilgi alanlarına giren bilim, edebiyat, moda, kumar gibi öğeler anlatılıyor.

Viyana Mozart Evi Muzesi Eserleri
Viyana Mozart Evi Muzesi Fotograflari

Ünlülerin yaşadığı bazı evler vardır, dokunduğu eşyalar, oturduğu masa, koltuklar, yemek yediği yerleri hayalinizde canlandırabileceğiniz kadar eşya ile doludur ya hani. Mozart Evi Müzesi bu eşyalardan yoksun diyebiliriz. Birkaç mobilya var sadece, dolu dolu bir yer bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabileceğinizi söyleyelim. Ama sonuçta Mozart burada birkaç yıl yaşamış, gerisi hayal gücünüze kalmış.

Viyana Mozart Evi Muzesi Apartmani

Mozart Evi Müzesi giriş ücreti ne kadardır?

Mozart Evi’ne giriş ücreti 11€. Herkes bu fiyatın böylesine bir yere fazla olduğunu belirtiyor ki bizce haksız da değiller. Neyse ki Viyana Pass kartımız vardı da ücretsiz giriş yaptık. Mozart Evi Müzesi ziyaret saatleri her gün 10:00 – 19:00 arasında.

Viyana Mozart Evi Muzesi Apartman Giris Tabelasi
Viyana Mozart Evi Muzesi Apartman Binasi Sokagi

Mozart Evi nerede ve nasıl gidilir?

Viyana’nın orta yerinde, St Stephan’s Cathedral‘in yanıbaşında yer alan Mozart Evi Müzesi, Domgasse 5 adresinden rahatlıkla bulunabilir.