Mozart Evi ve Müzesi

Mozart Evi ve Müzesi

Salzburg, Mozart’ın doğduğu, çocukluk yıllarını yaşayıp büyüdüğü, onlarca eser çıkardığı şehir. Salzburg, Mozart önplana çıkarıldıktan sonra turistlerin daha çok ilgi odağı olmuş. Mozart ile ilgili olan yapıların restorasyon çalışmalarından sonra Avusturya’nın önemli kentlerinden Salzburg, bir Mozart kenti olarak lanse edilmeye başlanmış. Bu da Salzburg’a yaramış tabii.

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir? Salzburg’da doğmuş ve 35 yaşında Viyana’da hayatını kaybetmiş bir sanatçıdır Mozart. 35 yıllık hayatına 626 eser sığdırarak çok önemli dehalardan biri olmuş. Babası Leopold Mozart, bizim Mozart’ın 5 yaşında müzik enstrümanları çalmaya başlamasını görmüş ve Avrupa’nın en önemli bestekarlarından biri olmuş. Babasıyla birlikte konserlere katılmış ve ünlülerle tanışarak başarılarına başarı katmış.

Mozart'ın Doğduğu Ev

Wolfgang Amadeus Mozart hayata gözlerini açtığı ilk gün, Salzburg’un Altstadt (Old Town) denilen yerinde, Getreidegasse Caddesi üzerinde 9 numarada, komple sarı renge boyanmış binadaymış. 17 yaşına kadar da burada yaşadığı söylenir. Günümüzde Mozart Müzesi olarak kullanılan binanın üzerindeki büyük Mozart’s Geburtshaus yazısı yüzünden burayı kaçırmanız imkansız.

Mozart Müzesi’nde Mozart’ın bestecilik hayatının ilk yıllarında kullandığı müzik aletleri, arkadaşları ve operaya olan ilgisi, çocukluk döneminde çaldığı kemanı, portreleri sergileniyor. Mozart Müzesi’ne giriş normalde 11€, ama Salzburg Card varsa ücretsiz girebilirsiniz. Mozart Müzesi’ne Getreidegasse üzerinden giriş yapılıyor ve müze büyük olduğu için arka taraftaki Universitatskirche manzaralı University Square’i de görüyorsunuz.

Mozart Residence

Nehrin karşı tarafında Makartplatz üzerinde, yine Mozart ile ilgili bir bina yer alıyor. 8 odalı bir bina olan Mozart Residence, içinde dans eğitimi de verildiğinden Dance Master’s House olarak da biliniyormuş. Burada da Mozart ile ilgili müzik enstrümanları, portreler, aile tabloları görebileceğimiz eserler arasında.

Mozart Wohnhaus’a ulaşmak zor değil ama bulamayanlar Kamartplatz adındaki meydana ulaşmalılar. Müze, Hotel Bristol ile karşılıklı. Meydanın ortasında Caldera adında bir de heykel bulunuyor.