Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Mudanya ilçe merkezinde bulunan ve Mudanya’da gezilecek sayılı yerlerden biri olan Mudanya Mütareke Evi Müzesi‘nin Cumhuriyet tarihinde önemli bir yer var. Kurtuluş Savaşı’nı bitiren Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı bina işte burası.

Mudanya’nın tarihi

Mudanya’nın tarihi İyonlular’a kadar dayanıyor. MÖ 7. yüzyılda Myrlea ismiyle kurulan kent, Makedonya Kralı 5. Philippos (Filip) tarafından yıkılıyor ve kral başka bir isimle, Apameia ismiyle yeni bir şehir inşa ediyor. Bizans döneminde Montania adıyla başka bir şehir daha inşa ediliyor aynı yerde. Osmanlı döneminde ilk olarak Orhan Bey tarafından fethedilen Mudanya, Mondros Mütarekesi’nden sonra İngiliz istilasına uğramış, ardından İngilizler yerini Yunanılara bırakmış. 2 yıldan uzun süre düşman işgali altında kalan Mudanya, yapılan savaşlar sonucunda düşmanın teslim olmasıyla birlikte 12 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuş. Dolayısıyla tarihte 12 Eylül Mudanya’nın kurtuluşu olarak geçmiş kayıtlara.

Mudanya Ateşkes Antlaşması

Anadolu’nun Büyük Taarruz ile Batı Cephesi’ndeki Yunan işgali son bulmuş. Sıra, Trakya ve İstanbul ile Çanakkale Boğazları’nın kurtarılmasına gelmiş. İtilaf Devletleri’nin barış görüşmelerine başlamak istemesi üzerine, M. Kemal, Meriç’e kadar tüm Trakya’nın boşaltılmasını istemiş. Kabul edilince TBMM’nin tam yetkiyle görevlendirdiği Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü; İngiltere, Fransa ve İtalya temsilcileri ile ateşkes görüşmeleri için Mudanya’da toplanmış. Yunanlılar ise Mudanya’ya gelmiş, ancak karaya çıkmamış ve İngilizleri sözcü olarak kullanmış. Hararetli konuşmalarla geçen günler sonunda Mudanya Ateşkes Antlaşması bu binada imzalanmış ve anlaşmaya göre Türk Yunan çatışmaları son bulmuş, Trakya savaşsız Türkiye’ye ve boğazlar Türk yönetimine bırakılmış.

Mudanya Mütareke Evi, 18. yüzyılda Aleksandr Ganyanof’dan Mudanyalı bir iş adamı olan ve Türkiye’de şeker sanayisinin kurucularından biri olan Hayri İpar tarafından satın alınmış ve restorasyonu yapılmuş. Bina daha sonra Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiş. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı Mudanya gezisinde, yakın tarihine önem veren herkes tarafından mutlaka ziyaret edilmeli.

Peki müzede neler var? Müzede antlaşmalara dair belgeler, fotoğraflar, dokümanlar, o dönemde kullanılan eşyalar sergileniyor. Odalar, eskiden kullanıldığı gibi dekore edilmiş. Türkiye adına görüşmelerde bulunan İsmet İnönü ve Asım Gündüz Paşa ile yaverlerinin çalışma odaları ve yatak odalarını görüyoruz. Hatta içeride hamam bile görmek mümkün.

Mudanya Mutareke Evi Muzesi Odalari
Mudanya Mutareke Evi Muzesi Yatak Odasi

Odaların en etkileyici kısmı mütarekenin yapılıp imzalandığı geniş oda. Odada balmumu heykeller ile an canlandırılmaya çalışılmış. Solda İsmet Paşa, sağda Fransa, İtalya ve İngiltere başdelegeleri bulunuyor.

Mudanya Mutareke Evi Muzesi Antlasma Masasi

Mudanya Mütareke Evi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Eğer Müzekart’ınız varsa müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Kartınız yoksa giriş ücretli. Pazartesi günleri haricindeki her gün, yaz sezonunda 09:00 – 18:00, kış sezonunda 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Mudanya Gezilecek Yerler Mutareke Evi Muzesi
Mudanya Gezilecek Yerler - Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Mudanya Mütareke Evi Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Bu tarihi yapı Mudanya’nın tam göbeğinde bulunuyor. Küçük bir sahil turu yaparsanız, meydanda, İsmet İnönü heykelinin tarm karşısındaki beyaz binayı göreceksiniz. İstanbul’dan feribotla Mudanya’ya gelmek çok kolay. İskeleden çıkıp sağa doğru 1 km devam ettiğinizde bina karşınıza çıkar. Bursa’ya 30km mesafede Mudanya. Müzenin çevresinde otopark yok, ama Mudanya’nın tarihi sokaklarını da gezeceğiniz için müsait olan bir yere bırakabilirsiniz aracınızı.